Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λιθόχτιστο - κέρδος δόμησης (αφαίρεση λιθοδομών)


Γιάννης

Recommended Posts

Και όλη αυτή η νοσταλγική πριμοδότηση, τη στιγμή που αντισεισμικός και ΚΕΝΑΚ (σχεδόν) την απαγορεύουν ...

Άμα ο νομοθέτης έχει εστιάσει στο στόχο και έχει θέληση ... τι να λέμε εμείς τώρα ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 250
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις θερμοπρωσοψη !!!

Δεν κανω! για εσωτερικα μιλαω που πρεπει να βαλω σχεδον 8 ποντους μονωση με γυψοσανιδα , αντι να εχω και μεσα την πετρα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 5 months later...

Καλησπέρα,

Ειμαι νέος μηχανικός και έχω μια ερώτηση προς τους εμπειρότερους απο εμένα συναδέλφους στο συγκεκριμένο θέμα.

Θέλω να κατασκευάσω μονοόροφο κεραμοσκεπές κτίριο σε εκτός σχεδίου περιοχή (4,00 μέτρα ύψος κτιρίου + 2,00 μέτρα ξύλινη κεραμοσκεπή = 6,00 μέτρα συνολικό ύψος).

Σύμφωνα με την γνώση και την εμπειρία σας πιστευεται οτι ειναι εφικτό να κατασκευαστεί το κτίριο αυτό απο π'ετρα εξ' ολοκλήρου ετσι ωστε να πάρω το πρίμ του συντελεστή δόμησης?

(Διαστασεις κτιρίου = 27,00 μέτρα μήκος και 7,50 μέτρα πλάτος).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεσαι στην παρ. κβ άρθρου 11 ΝΟΚ. Θεωρώ ότι δεν έχεις κανένα πρόβλημα ώστε οι περιμετρικοί τοίχοι να αφαιρεθούν από το Σ.Δ. Πρόσεξε λίγο το ύψος της στέγης. Στα εκτός σχεδίου το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος (4 μ. για ισόγειο προσαυξάνεται κατά 1.20 μ στη περίπτωση κατασκευής στέγης.

 

ΆΡΘΡΟ 11 ΝΟΚ

ΔΕΝ προσμετράται στο ΣΔ:

(...)

κβ. Η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή ο περιμετρικός φέρων οργανισμός και οι τοίχοι πλήρωσής του από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, κλπ. 
( Σ.Σ. Με το  Αρθ-11 της Αποφ-63234/19-12-12 όπου εγκρίνεται τεύχος τεχνικών οδηγιών εφαρμογής του ΝΟΚ, διευκρινίζεται ότι: 
Η διάταξη εφαρμόζεται σε νέες κατασκευές για τις οποίες προβλέπεται περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή περιμετρικός φέρων οργανισμός και τοίχοι πλήρωσής του από τα αναφερόμενα υλικά. 
Σε περίπτωση προσθήκης σε υφιστάμενη οικοδομή με φέρουσα τοιχοποιία κατά τα ανωτέρω, η φέρουσα τοιχοποιία του υφισταμένου κτιρίου προσμετράται στο συντελεστή δόμησης)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση αλλά αυτό που ρωτάω είναι εάν κατά την γνώμη σας είναι εφικτή η κατασκευή αυτή λόγω υψους η εαν θα αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα κατα την μελέτη αυτής (ΚΕΝΑΚ, κλπ,κλπ)

'Οσο για το ύψος της στέγης είμαι εκτός σχεδίου οικισμού προυφιστάμενου του έτους 1923 και σύμφωνα με το 707/Δ/1979 αρθρο 3 παραγραφος 5 το υψος της στεγης δεν πρεπει να υπερβαινει τα 2,00 μετρα (ελπιζω να μην κανω καποιο λαθος).

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα με το ύψος είναι όπως το είπε ο Pavlos33, το επιτρεπόμενο ύψος είναι 1,20 και όχι 2,00 (αυτό για το Ν.Αττικής δεν το έχω υπ'όψιν καθώς είμαι σε άλλο νομό).

 

Για το θέμα της πέτρας θα αντικρούσω ελαφρώς τον συνάδελφο τονίζοντας διαφορετικά το απόσπασμα που έβαλε:

 

ΆΡΘΡΟ 11 ΝΟΚ

ΔΕΝ προσμετράται στο ΣΔ (...)

κβ. Η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή ο περιμετρικός φέρων οργανισμός και οι τοίχοι πλήρωσής του από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, κλπ.

( Σ.Σ. Με το  Αρθ-11 της Αποφ-63234/19-12-12 όπου εγκρίνεται τεύχος τεχνικών οδηγιών εφαρμογής του ΝΟΚ, διευκρινίζεται ότι:

Η διάταξη εφαρμόζεται σε νέες κατασκευές για τις οποίες προβλέπεται περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή περιμετρικός φέρων οργανισμός και τοίχοι πλήρωσής του από τα αναφερόμενα υλικά.Σε περίπτωση προσθήκης σε υφιστάμενη οικοδομή με φέρουσα τοιχοποιία κατά τα ανωτέρω, η φέρουσα τοιχοποιία του υφισταμένου κτιρίου προσμετράται στο συντελεστή δόμησης)

 

Καλή επιτυχία στη σταδιοδρομία σου!

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

αν κάποιος είχε π.χ το 2006 φτιάξει λιθόκτιστη αποθήκη απο ξηρολιθιά στο οικοπεδό του, δεν ήθελε πάλι κάποια άδεια, ανεξαρτήτου μεγέθους τής αποθήκης? 

Μιά υποτιθέμενη  αποθήκη τέτοια 2Χ1.7 τί καθαρό χώρο θα άφηνε μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.