Jump to content
Γιάννης

Λιθόχτιστο - κέρδος δόμησης (αφαίρεση λιθοδομών)

Recommended Posts

Καλημέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω

1.Η λιθοδομή δεν μετράει στο σδ από το 2002 και μετά?

2.Αν το κτίριο έχει και μέρος απο μπετό,  η λιθοδομη αφαιρείται ή πρεπει να είναι εξ ολοκλήρου λιθόκτιστο?

3. Στο Ε9 μετρώνται κανονικά έτσι?

Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Από ΝΟΚ άρθρο 11  κβ. Η επιφάνεια που καταλαμβάνει η περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή ο περιμετρικός φέρων οργανισμός και οι τοίχοι πλήρωσής του από φυσικά ανακυκλώσιμα πρωτογενή υλικά, όπως πέτρα, ξύλο, λάσπη, κλπ. 

2.Από τις επεξηγήσεις :   Η διάταξη εφαρμόζεται σε νέες κατασκευές για τις οποίες προβλέπεται περιμετρική φέρουσα τοιχοποιία ή περιμετρικός φέρων οργανισμός και τοίχοι πλήρωσής του από τα αναφερόμενα υλικά.

3. Ναι

Edited by tetris
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα. Δηλ μπετονενιοες σκελετός και πέτρα ως τοίχος πλήρωσης δεν μετράει λόγω του και έτσι..? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

όχι

ο φ.ο. θα πρέπει να είναι μόνο από πέτρα

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

με τον ΓΟΚ 85 άρθρο 9§Βιστ (συντελεστής δόμησης, τι δεν μετράει):" Σε περίπτωση κατασκευής κτιρίων με εξωτερική τοιχοποιία από λιθοδομή πάχους πλέον ή ίσου των 0,50 μέτρων, η καταλαμβανόμενη από την τοιχοποιία επιφάνεια."

Δεν υπήρχε απαίτηση να είναι ο φέρων οργανισμός από φυσικά υλικά. Μπορούσες να έχεις σκελετό από οπλισμένο σκυρόδεμα και εξωτερική λιθοδομή. Προυπόθεση ήταν το πάχος της λιθοδομής να είναι πάνω από 0,50μ. Το πρόβλημα ήταν ότι η πέτρα δεν μπορούσε να είναι τοίχος πλήρωσης του σκελετού από οπλισμένο σκυρόδεμα γιατί σκόνταφτε στον ευρωκώδικα 6. Ο σκελετός μετρούσε στον συντελεστή δόμησης άρα και όση πέτρα ήταν ανάμεσα στις κολώνες μετρούσε κι αυτή. Δεν μετρούσε η εκτός σκελετού λιθοδομή. Και φυσικά, όλη η λιθοδομή μετρούσε σε κάλυψη και όγκο... 

Σχετικα΄ με το θέμα υπάρχουν τα εξής: Εγκ-41458/24/20-10-2003 και Εγγρ-34275/18-11-2004

Αυτά από το 2002 (με τον Ν3044 άρθ 8§3) έως το 2012. Μετά ήρθε ο ΝΟΚ  :) και ό τι λέει ο tetris

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι. Αν η οροφή είναι μόνο από μπετόν?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά θα πρέπει να εξετάσεις την εσωτερική φέρουσα τοιχοποιία. Οπότε, πριν τη μελέτη,  θα χρειαστεί να συμβουλευτείς έμπειρο π.μ. σε αντίστοιχες στατικές μελέτες 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.