Jump to content
Γιάννης

Λιθόχτιστο - κέρδος δόμησης (αφαίρεση λιθοδομών)

Recommended Posts

η πέτρα δεν νομίζω ότι πρέπει να είναι άνω των 50 εκ. για να μην μετράει.

Αν πχ έχουμε φέρον οργανισμό ο. Σκυρόδεμα και τοίχους πλήρωσης πέτρινους (30-35 εκ) μετράει η δεν μετράει ? Σε μια πολεοδομία που είχα ρωτήσει, Χανιά, μου είχαν πεί ότι δεν θα μετρούσε αλλά δεν ξέρω πως το.... "είχαν βρεί". Ο νόμος τι λέει μετράει ή δεν μετράει ? . ? ? ? ? ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ΓΟΚ άρθρο 7 παρ.1 Β. Δεν προσμετρούνται :

....

"ιστ) Σε περίπτωση κατασκευής κτιρίων με εξωτερική τοιχοποιία από λιθοδομή πάχους πλέον ή ίσου των 0,50 μ. , η καταλαμβανόμενη από την τοιχοποιία επιφάνεια"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Οχι πως δεν σε πιστεύω αλλά δεν το βρίσκω. Εχω τον ΓΟΚ 2000 (ενημέρωση 2002) Φρειδ. Καρατζά αρχιτέκτων και δεν το αναφέρει, μήπως το έλεγε κάνας παλιότερος ή πιο καινούριος? ? ? ? ? και αν ναί, που ακριβώς η παράγραφος να την βρώ? Υπάρχει κάπου δημοσιευμένο ? ? ? ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το συγκεκριμένο εδάφιο (ιστ') προστέθηκε με την παρ. 3, άρθρου 8 του Ν.3044/26/27-8-2002 ΦΕΚ 197Α'. Οπότε αν η ενημέρωση είναι λίγο πιο παλιά λογικό να μην το βλέπεις.

 

Φιλική συμβουλή : Με κάνα 150-200άρι Ε το χρόνο γράφεσαι συνδρομητής σε κάποια από τις εταιρείες τεχνικής νομοθεσίας , κι έχεις κάθε μήνα ενημέρωση για ότι καινούριο κυκλοφορεί από νόμους εγκυκλίους και τα συναφή για το σύνολο της νομοθεσίας που μας αφορά σαν μηχανικούς.

Share this post


Link to post
Share on other sites
η πέτρα δεν νομίζω ότι πρέπει να είναι άνω των 50 εκ. για να μην μετράει.

Αν πχ έχουμε φέρον οργανισμό ο. Σκυρόδεμα και τοίχους πλήρωσης πέτρινους (30-35 εκ) μετράει η δεν μετράει ? Σε μια πολεοδομία που είχα ρωτήσει, Χανιά, μου είχαν πεί ότι δεν θα μετρούσε αλλά δεν ξέρω πως το.... "είχαν βρεί". Ο νόμος τι λέει μετράει ή δεν μετράει ? . ? ? ? ? ?

Σωστά σου είπαν γιατί η επένδυση του κτιρίου δε μετράει στη δόμηση και την κάλυψη. Όσον αφορά την πέτρα άνω των 50 εκ αναφέρεται σε καινούρια διάταξη του ΓΟΚ και αφορά φέρων οργανισμό από λιθοδομή και όχι επένδυση

Share this post


Link to post
Share on other sites
Το συγκεκριμένο εδάφιο (ιστ') προστέθηκε με την παρ. 3, άρθρου 8 του Ν.3044/26/27-8-2002 ΦΕΚ 197Α'. Οπότε αν η ενημέρωση είναι λίγο πιο παλιά λογικό να μην το βλέπεις.

 

Φιλική συμβουλή : Με κάνα 150-200άρι Ε το χρόνο γράφεσαι συνδρομητής σε κάποια από τις εταιρείες τεχνικής νομοθεσίας , κι έχεις κάθε μήνα ενημέρωση για ότι καινούριο κυκλοφορεί από νόμους εγκυκλίους και τα συναφή για το σύνολο της νομοθεσίας που μας αφορά σαν μηχανικούς.

 

Γνωριζεις μηπως εαν υπαρχει καποια αντιστοιχη ολοκληρωμενη και εγκυρη υπηρεσια, εστω και με συνδρομη, που να προσφερεται μεσω ιντερνετ με προσωπικο κωδικο και χωρις να ειναι απαραιτητο να γινει εγκατασταση καποιου προγραμματος στο pc?

Υπαρχει παντα το σπασιμο του να χρειαζεται επανεγκατασταση μετα απο format και επικοινωνια με την εταιρεια και επισης δεν εχεις δυνατοτητα προσβασης εαν εισαι εκτος γραφειου.

Η υπηρεσια ΝΟΜΟΣ του ΤΕΕ ειναι ολοκληρωμενη αλλα προσωπικα την θεωρω πολυ δυσχρηστη δεδομενου οτι τις περισσοτερες αναζητησεις θεματων τις κανω μεσω λεξεων κλειδια και δεν εχω τα επιθυμητα αποτελεσματα.

Καποιο προγραμμα που ειχα αγορασει με ~70ευρω ηταν τελειο στην χρηση αλλα εγκατεστημενο σε ενα pc και με προσβαση μονο μεσω αυτου.

Share this post


Link to post
Share on other sites

p_ilias εγώ χρησιμοποιώ το διαδικτυακό πρόγραμμα που έχει η εταιρεία ''ΝΟΜΟΤΕΛΕΙΑ'' είνα ακριβώς ότι ζητάς, με ενα απλό κωδικό χρήστη και password κάνεις εισαγωγή στην ιστοσελίδα, δεν κάνεις εγκατάσταση προγράμμτος απλώς κάνεις εισαγωγή σε ιστοσελίδα. Απ' όσο γνωρίζω υπάρχουν και άλλες εταιρείες στην αγορά πάντως εγώ δεν είμαι πολύ ευχαριστημένος από το πρόγραμμα ίσως βέβαια δεν είμαι ακόμη καλά εξοικειωμένος γι' αυτό αντιμετωπίζω κάποιες δυσκολίες, το μαλλί αν θυμάμαι καλά πήγε 150 ευρώ για 1 έτος.

Share this post


Link to post
Share on other sites
προσεξε ομως..στα φορολογικα θα μπει ολη η επιφανεια και οχι η δομηση..(πιστεψε με εχω κανει απειρες συζητησεις γι αυτο με την δοκκ..)

 

σε μια και τελευταια φορα εβαλα την δομηση απο δω και περα καλυψη στα φορολογικα....

 

Για να καταλάβω γιατί μου έχει ζητηθεί να υπολογίσω κάτι παρόμοιο και δεν το έχω ξανακάνει... έχω ισόγεια νεοανεγειρόμενη οικία με περίγραμμα των υποστηλωμάτων του φέροντος οργανισμού 90τ.μ. (10μ x 9μ) και φέρουσα εξωτερική λιθόκτιστη τοιχοποιία πάχους 0,5μ.

Συνεπώς ο εξωτερικός τοίχος πάχους 50εκ θα έχει εμβαδό 20 τ.μ.

 

Βάση του Ν.3044/2002 στο ΣΔ μετράνε τα 90 μέτρα (νομίζω εδώ δε χωράει ερμηνεία).

 

Στα φορολογικά θα υπολογιστεί:

 

(α) 90τ.μ. εμβαδό οικίας

 

ή

 

(β) 90+20 = 110τ.μ. εμβαδό οικίας

 

ή

 

(γ) 90τ.μ. εμβαδό οικίας και 20τ.μ. εμβαδό λοιπών χώρων

 

Το (α) θεωρώ ότι δεν ισχύει, αφού ο τοίχος θα πρέπει να προσμετρήσει τουλάχιστον στην κάλυψη

Το (β) επίσης, αφού ο τοίχος δε θα πρέπει να μετρήσει στη δόμηση

Το (γ) όμως είναι σωστό;

 

Καμιά συμβουλή από κάποιον πιο έμπειρο; Ευχαριστώ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Στα φορολογικα μου ειπαν απο πολεοδομια και ετσι περασε συνολικα(90+20)

και στο εντυπο αδειας να αναγραφεται .νεα ,.............. με περιμετρικη τοιχοποιια απο λιθοδομη.........

στο εκκο παλι συνολο

στο ικα παλι συνολο

Αν και ειχα καποιεσ εντστασεις για τα δυο τελευταια .....αυτο περασε...

 

στον τίτλο της αδείας ανα γραφεται.....π.χ νεα ισογεια κατοικια με περιμετρικη τοιχοποια απο λιθοδομη.....

στο εντυπο αδεια στην ολικη επιφανεια οροφων γραφεται το 90 στην καλυψη τ0 110

 

οσο για το ικα επειδη ρωτησα αν θα βαλω το 90 ή το 110 (περιπτωση σου) μου ειπε το 110 στις επιφανειες και μαλιστα μου απαντησε οτι αν θες πηγαινε και με αναλυτικο αλλα ουτε λογος.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε geodel για την άμεση απάντηση :D

 

Στα φορολογικα μου ειπαν απο πολεοδομια και ετσι περασε συνολικα(90+20)

και στο εντυπο αδειας να αναγραφεται .νεα ,.............. με περιμετρικη τοιχοποιια απο λιθοδομη.........

 

Μου φαίνεται λογικό αυτό

 

στο εκκο παλι συνολο

 

Εν μέρει λογικό, αφού σε τελική ανάλυση πρόκειται για σημαντική κατασκευή ανεξάρτητα από το αν δεν μετράει στο ΣΔ. Βέβαια συμπαρασύρει σημαντικά προς τα πάνω όλο το ΕΚΚΟ...

 

στο ικα παλι συνολο

 

Ίσως το λιγότερο σημαντικό. Έτσι κι αλλιώς το χτίσιμο με πέτρα έχει πολλά μεροκάματα...

 

Αν και ειχα καποιεσ εντστασεις για τα δυο τελευταια .....αυτο περασε...

 

Να υποθέσω ότι το αποτέλεσμα ήταν συμβιβασμός με βασικό στόχο να μην ανέβουν τα τελικά μέτρα στην εφορία κάτι που μάλλον ενδιέφερε άμεσα και τον ιδιοκτήτη; Θεωρείς ότι αν επέμενες περισσότερο θα γινόταν κάτι και για ΕΚΚΟ+ΙΚΑ ή ήταν κατηγορηματικοί; Τα φορολογικά τα πρότειναν εκείνοι και τα δέχτηκαν χωρίς περαιτέρω συζήτηση;

 

Άραγε κανείς άλλος το έχει περάσει έτσι (90+20) και στα τρία;

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.