Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός Φύτευσης και θέση στάθμευσης στην πρασιά


dts71

Recommended Posts

Η άδεια γράφει ότι έχω 17,78 τμ

 

Άκυρο ! Νόμιζα ότι ήταν 17.78τμ αλλά πήρα τηλέφωνο σπίτι (είμαι στην δουλειά) και η άδεια γράφει 10,02 τμ (τόσα έχω φτιάξει άλλωστε)

Και μου ζητάνε τώρα να φτιάξω άλλα 13τμ και εγώ λέω ότι είμαι υποχρεωμένος για 7 ακόμα…

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδή για να καταλάβω.

Έχεις εκδώσει μια οικοδομική άδεια που έχει εγκριθεί από την αρμόδια πολεοδομική αρχή η άφεση χώρου 17,78μ² για φύτευση.

Και μετά την καταγγελία, αποφάσισαν πως η φύτευση πρέπει να είναι άλλη.

Αν είσαι, στα υπόλοιπα της οικοδομής, ΑΠΟΛΥΤΑ νόμιμος και νομίζεις πως αξίζει τον κόπο, τότε γνωρίζεις τους ελεγκτές δημόσιας διοίκησης?

Για πάνε μια βόλτα από αυτούς.

 

___________

Αστο καλύτερα... κάτι άλλο έχει συμβεί. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε erling μην βαράτε δεν πίστευα ότι ήταν απαραίτητο για το πως υπολογίζεται η φύτευση να αναφέρω ότι όλο αυτό ξεκίνησε με καταγγελία κτλ.

 

Συγγνώμη…

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάει στους ελεγκτές δημόσιας διοίκησης για άλλα θέματα και μετά από 2 χρόνια όταν πήρα τηλέφωνο μου είπαν ότι υπάρχουν υποθέσεις που εκκρεμούν 6 χρόνια και η δική μου είναι μόνο 2 χρόνια !

 

Μετά από 46 καταγγελίες και 15 αυτοψίες στο σπίτι μου μέσα σε 2 χρόνια στο νέο μου σπίτι πιστεύω ότι μάλλον έχω ένα από τα ποιο νόμιμα σπίτια στην Ελλάδα. Δείτε λοιπόν τι αυθαιρεσίες βρήκαν μετά από απίστευτα λεπτομερές έλεγχο και άπειρες ώρες μέσα στο σπίτι μου.

 

Οι αυθαιρεσίες που μου βρήκαν ήταν :

 

Η ηλεκτρική τέντα μου που έχουμε συζητήσει ξανά σε άλλο θέμα εδώ στο forum σας (η τέντα μου καλύπτει την πρασιά μου και είχαμε διαφωνία και σε αυτό μου έχει επιβληθεί μερικές χιλιάδες πρόστιμο για μένα άδικα ) Όλες οι τέντες στα υπόλοιπα γειτονικά κτίρια καλύπτουν και αυτές τις πρασιές των γειτόνων. Αναγκάζομαι εγώ τελικά να βάλω στοπ στο μηχανισμό της ηλεκτρικής τέντας για να αποφύγω το πρόστιμο ακόμα και αν δεν είναι αρκετή η σκίαση που μου προσφέρει με τα νέα δεδομένα.

 

Η πόρτα του χώρου στάθμευσης που έβγαινε 3 εκατοστά έξω από την οικοδομική γραμμή μου !!! (ήδη την έφτιαξα να είναι ιση με την οικοδομική γραμμή πλήρωσα για αυτό 400 εύρο. Μου είχε επιβληθεί πρόστιμο χιλιάδων εύρο και για αυτό) Το περίεργο είναι ότι όλα τα σπίτια διπλά μου έχουν πόρτες γκαράζ που εξέχουν περισσότερο από 20 εκατοστά άλλα δεν τις βλέπει κανείς και φυσικά εγώ δεν θέλω να αρχίσω να καταγγέλλω όλους τους γείτονες μου έλεος δηλαδή.

 

Και τέλος η φύτευση αν θυμάμαι καλά 3 χιλιάδες κάτι και για αυτό πρόστιμο…

Όλο το υπόλοιπο σπίτι το έχουν μετρήσει 15 φορές χωρίς να βρουν κάτι άλλο !

 

Αυτά…

 

Υ.Γ. Αν αναρωτιέται κάποιος ποιος έκανε 46 καταγγελίες…. Έχω έναν κακό γείτονα ο όποιος προφανώς έχει και βύσμα στην πολεοδομία αλλιώς δεν εξηγείτε ….ας μείνουμε όμως προς το παρόν στην φύτευση και ποια είναι η υποχρέωση η δικια μου.

 

Να συμπληρώσω ότι έχω φέρει μόνος μου με δικα μου έξοδα 1500 εύρο και το τεχνικό επιμελητήριο στο σπίτι μου για να το ελέγξει και να μου πει τελικά ότι δεν έχω αυθαιρεσίες !

 

Ήθελα να έχω ένα τέτοιο χαρτί γιατί έχουν κινηθεί διαδικασίες με δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

To σπίτι του κσκού γείτονα σου το έλεγξες ?

 

Ελεγξε το και κυνήγα τον λίγο .

 

Επίσης μετά από τόσες αυτοψίες και πραγματογνωμοσύνες , απαευθύνσου σε δικηγόρο να εξετάσει αν οι συνεχείς ανυπόστατες όπως λες καταγγελίες του γείτονα αποτελούν αδίκημα .

 

Νομίζω πως υπάρχει κάποια διάταξη που σε υποστηρίζει .

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχουμε ελέγξει το σπίτι του γείτονα και έχει πολλές και σημαντικές αυθαιρεσίες.

 

Το θέμα είναι ότι όταν κάνει αυτός καταγγελία για μένα η πολεοδομία εκτελεί αυτοψία σε 10 μέρες και όταν κάνω εγώ για τον γείτονα η πολεοδομία εκτελεί αυτοψία μετά από 2 χρόνια !

 

Οι υπηρεσίες που έχω προσφύγει είναι :

 

Ελεγκτές δημόσιας διοίκησης

 

Νομαρχία

 

Γενικός γραμματέας Υπεχωδε

 

Συνήγορος του πολίτη

 

Διοικητικά δικαστήρια

 

Και φυσικά θα το τραβήξω μέχρι να αποκατασταθεί το δίκιο.

 

Όταν θα έχω και θα μπορώ να πω περισσότερα θα ανοίξω ένα άλλο θέμα για να δείτε πόσο κακό μπορούν να κάνουν δημόσιοι υπάλληλοι με κάποια θέση.

 

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει τώρα είναι αν υπάρχει έστω και ένας που να συμφωνεί με τα μέτρα φύτευσης όπως τα βγάζει η πολεοδομία για μένα.

 

Έχουν κάποια βάση οι υπολογισμοί τους ?

Link to comment
Share on other sites

Στον εισαγγελέα γιά ποινικές διώξεις των υπαλλήλων γιά την διαφορά χρόνου στις αυτοψίες ?

 

Τώρα όσο αφορά την φύτευση , αν είσαι εξ' αδιαιρέτου με άλλον , το οικόπεδο πολεοδομικά εξετάζεται ενιαίο .

 

Ο υποχρεωτικός χώρος φύτευσης είναι τα 2/3 από ότι απομένει από τον υποχρεωτικό ακάλυπτο μείον 10 % γιά χρήση γκαράζ .

 

Δηλαδή αν η επιτρεπόμενη κάλυψη είναι 70 % και 10 % γκαράζ , τότε φυτεύεις τα 2/3 του 20 % .

 

Η πρασιά πρέπει να έχει 1 δένδρο ανά 25 τμ .

 

Επίσης κοιτάς αν σε παίρνει να αλλάξεις γήπεδο , γιά να μην είσαι συνέχεια εκτός έδρας .

 

Από ότι φαίνεται με τον δικηγόρο ίσως κάνεις δουλειά , αν και όταν ο άλλος έχει προσβάσεις .....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Δεν θέλω να σπαταλώ τον χρόνο σας αλλά θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει αν ο παρακάτω υπολογισμός της πολεοδομίας έχει κάποια βάση.

 

Εμβαδόν οικοπέδου 228τμ

 

Ποσοστό ιδιοκτησίας 58,50%

 

Άρα το τμήμα το δικό μου είναι 133,38τμ

 

Η κάλυψη του κτίσματος συν την θέση στάθμευσης είναι 87,78τμ + 10,12τμ = 97,90τμ ήτοι

 

Κάλυψη 73,39% < 80%. Η υποχρεωτική φύτευση είναι 133,38τμ – 97,90τμ = 35,48τμ Χ 2/3 = 23,65τμ.

 

 

Σας ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ dts71, επανέρχομαι ...

Από Κτηριοδομικό Κανονισμό

ΑΡΘΡΟΝ-23

ΦΥΤΕΥΣΗ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ.

Ο υποχρεωτικά ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου τουλάχιστον κατά τα 2/3 του πρέπει να παραμένει χωρίς επίστρωση για να μπορεί να φυτευτεί.

 

Η φύτευση λοιπόν υπολογίζεται επί του υποχρεωτικά ακάλυπτου χώρου και όχι επί του ακάλυπτου χώρου που αφήνεις (Εοικοπέδου - Κάλυψη οικοπέδου).

 

Τι κάνω εγώ, στις μελέτες μου.

Έλεγχος κάλυψης 80 %

Επιτρεπόμενη κάλυψη : 133.38 m2 x 80 % = 106.70 m2

Πραγματοποιούμενη κάλυψη : 87,78 m2 + 10,12 m2= 97,90 m2 < 106.70 m2.

 

'Ελεγχος φύτευσης : 2/3 x 0.20 x 133.38 m2 = 17.78 m2 !!!!

Όπως είχα γράψει σε προηγούμενό μου post και όπως αρχικά σου είχε πει και ο μηχανικός σου !!!

 

Και όπως γράφει και κάποιος συνάδελφος ¨ 'Ολα τα άλλα είναι μούφες¨ !!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.