Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπολογισμός Φύτευσης και θέση στάθμευσης στην πρασιά


dts71

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ξεκιναμε με τα βασικα.....

 

 

1. θα ζητησεις τις καταγγελιες του γειτονα απο πολεοδομια με αντιγραφα της πολεοδομιας με ημερομηνια υποβολης-αυτοψιας- προστιμου.....οσο και αν φαινεται παραξενο μεταξυ αυτοψιας και προστιμου μπορει να περασουν και αιωνες...

2. θα εχεις τα δικα σου πρωτοκολλα για τις καταγγελιες σου για τον γειτονα....θα κανεις καταθεση με ΔΙΚΗΓΟΡΟ αιτησης επανυποβολης της καταγγελιας σου για αυτοψια στον γειτονα οπου θα ανφερεις σε ποσο καιρο απο αιτηση καναν αυτοψια και προστιμα σε σενα...

3. παρε μηχανικο να βρει τις παρανομιες του γειτονα και καταθεσετο στην πολεοδομια...

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει όλα αυτά και έχουν δρομολογηθεί στην δικαιοσύνη.

 

Το θέμα είναι ότι δεν εμπιστεύομαι μετά από ότι έχουμε κάνει το σύστημα και την απονομή δικαιοσύνης. Το υπεχωδε δεν φαίνετε να έχει την διάθεση να ταρακουνήσει τις πολεοδομίες και οι ελεγκτές δημόσιας διοίκησης θα ασχοληθούν με την υπόθεση μετά από χρόνια αφού εγώ θα έχω περάσει όλο το λούκι. Αν πέσεις και σε κάνα δικαστή που είναι «τρεις λαλούν και δυο χορεύουν» τότε δεν θα βρεις το δίκιο σου ποτέ.

 

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν μεγαλύτερη ασυλία και από τον Πρωθυπουργό της χώρας. Δεν τιμωρούνται δεν υπάρχει κάποιος τουλάχιστον να τους βάλει στην θέση τους για να μην ταλαιπωρούν τους πολίτες και κάνουν κατάχρηση εξουσίας γιατί δεν υπάρχουν αυστηρές ποινές για αυτούς.

 

Με λίγα λόγια το ίδιο το σύστημα προστατεύει το σύστημα και τους υπάλληλους του.

 

Επίσης έχω διαπιστώσει ότι οι μηχανικοί που φτιάχνουν τα σπίτια δεν θέλουν να συγκρουστούν με τις πολεοδομίες γιατί θα έχουν οι ίδιοι πρόβλημα σε μελλοντικές κατασκευές τους. Άρα ούτε ειδικούς δεν μπορείς να έχεις με την πλευρά σου στον αγώνα σου κατά των πολεοδομιών.

 

Τώρα στο θέμα της φύτευσης ξανά έκανα νέα αίτηση να το ξανά κοιτάξουν γιατί όντως και οι κύριοι μηχανικοί εδώ αλλά και άλλους που ρώτησα γνωστούς δεν συμφωνούν με τον τρόπο υπολογισμού της φύτευσης μου από την πολεοδομία.

 

Είναι σημαντικό να αναφέρω ότι πριν 2 μέρες που ήρθε πολεοδόμος στο σπίτι μου για να ξανά δει το θέμα της φύτευσης. Του εξήγησα λοιπόν με βάση αυτά που είπατε εδώ και αυτά που έχει καταθέσει εγγράφως ο μηχανικός μου ότι κάνουν λάθος και ότι θα έπρεπε να υπολογίζουν την υποχρεωτική φύτευση βάση του υποχρεωτικού ακάλυπτου και όχι βάση του πραγματικού ακάλυπτου . Η απάντηση του πολεοδόμου ήταν απίστευτη…

 

Δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι μηχανικοί που ρώτησες και όλα αυτά είναι λόγια. Εγώ ξέρω πως υπολογίζεται και αν τολμούν οι μηχανικοί να μου πουν ότι κάνω λάθος να μου το φέρεις εγγράφως. (ήδη το έχει εγγράφως από τον μηχανικό μου αλλά αυτός δεν υπολογίζεται από ότι κατάλαβα θέλει και από άλλους).

 

Εκτός λοιπόν του μηχανικού μου δεν έχω βρει κανέναν άλλον σύμμαχο σε τέτοιες καραμπινάτες διαφορές με την πολεοδομία. Έτυχε τώρα και η μηχανικός μου να έχει προσωπικές υποχρεώσεις (γέννες κτλ) και δεν μπορεί να είναι συνέχεια στο πλάι μου …

 

Έτσι ο κύριος πολεοδόμος λέει ότι μπαρούφα θέλει γιατί ξέρει ότι έχει να κάνει με έναν πολίτη που δεν είναι ειδικός. Φυσικά γνωρίζει ότι οι δίκες στοιχίζουν και ότι θα χαλάσω ποιο πολλά χρήματα να δικαιωθώ από ότι να συμμορφωθώ σε αυτά που λένε.

 

Συγγνώμη για το ύφος μου αλλά είμαι λίγο απογοητευμένος γιατί νιώθω ότι ζούμε στην χούντα του χρήματος. Αν μου περίσσευαν τα χρήματα θα μπορούσα να αγνοήσω τις αυτοψίες τους και τα πρόστιμα τους, θα το πλήρωνα και δεν θα χαλούσα την ζωή μου το χρόνο μου και την διάθεση μου.

 

Γενικώς θα χαιρόμουν την οικογένεια μου και τους ανθρώπους που με αγαπούν αγνοώντας τους παράλογους νόμους και πολεοδόμους.

 

Κριμα...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κατι;

δε μπορεί να γίνει ερώτημα στο ΥΠΕΧΩΔΕ;

 

θέλω να πω να το προτείνεις εσύ στον "πολεοδόμο" ώστε και καλά να τον απαλλάξεις από τον βραχνά

δεν ξέρεις ποτέ μπορεί να το δεχτεί και μάλιστα ευχαρίστως

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει ερώτημα στην ΔΟΚΚ στις 5/7/10 περιμένω απάντηση.

 

Απλά δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος γιατί και σε άλλα ερωτήματα η

απάντηση τους δεν ήταν απάντηση.

 

Μου ανέφεραν απλά ότι το τάδε πράγμα που ρωτάτε κατασκευάζετε με βάση τον τάδε νόμο.

 

Ε αυτό το ήξερα ήδη.

 

Την ερμηνεία την δική τους ήθελα.

 

Προφανώς κάτι παρόμοιο θα απαντήσουν πάλι.

 

Μακάρι να κάνω λάθος και αυτή την φορά να δώσουν μια απάντηση συγκεκριμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
...Από Κτηριοδομικό Κανονισμό

ΑΡΘΡΟΝ-23

ΦΥΤΕΥΣΗ ΟΙΚΟΠΕΔΩΝ.

Ο υποχρεωτικά ακάλυπτος χώρος του οικοπέδου τουλάχιστον κατά τα 2/3 του πρέπει να παραμένει χωρίς επίστρωση για να μπορεί να φυτευτεί.

 

Η φύτευση λοιπόν υπολογίζεται επί του υποχρεωτικά ακάλυπτου χώρου και όχι επί του ακάλυπτου χώρου που αφήνεις (Εοικοπέδου - Κάλυψη οικοπέδου).

 

Τι κάνω εγώ, στις μελέτες μου.

Έλεγχος κάλυψης 80 %

Επιτρεπόμενη κάλυψη : 133.38 m2 x 80 % = 106.70 m2

Πραγματοποιούμενη κάλυψη : 87,78 m2 + 10,12 m2= 97,90 m2 < 106.70 m2.

 

'Ελεγχος φύτευσης : 2/3 x 0.20 x 133.38 m2 = 17.78 m2 !!!!...

 

Μετά τον υπολογισμό της φύτευσης όπου συμφωνώ απολύτως μαζί σου, υπάρχει κάποιος ελάχιστο ποσοστό φύτευσης με το οποίο ελέγχουμε το νούμερο που προέκυψε με τους ως άνω υπολογισμούς;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

dts71:

Το τμήμα που έχεις δικό σου τι προσωπο έχει?

Πόσο είναι το βάθος του προκηπίου?

 

Μπορεί άδικα να κατηγορείς την πολεοδομία... και να είναι απόλυτα ορθοί οι υπολογισμοί τους....

Link to comment
Share on other sites

Συγγνωμη αλλα μηπως δεν εχω καταλαβει καλα...ή αγνοω κατι...

Εξ αδιαιρετου δεν ειναι το οικοπεδο?

Πολεοδομικα ως ενιαιο οικοπεδο δεν πρεπει να εξεταστει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Είναι ένα οικόπεδο εξαδιαίρετου συνολικά 228 τμ εγώ έχω 58,50% ποσοστό ιδιοκτησίας και ο άλλος έχει 41,50% και είναι δυο αυτόνομα κομμάτια χωρίς κοινούς κοινόχρηστους χώρους.

 

 

Από αυτό φαινεται να υπάρχει κάθετη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τι εννοείς armenopoulos όταν λες "Μπορεί άδικα να κατηγορείς την πολεοδομία... και να είναι απόλυτα ορθοί οι υπολογισμοί τους.... ";

Αφού η κάλυψη είναι 70% και συνεπώς η φύτευση 20% πως γίνεται να είναι ορθοί οι υπολογισμοί της πολεοδομίας και όχι όλων των συναδελφων;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.