Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διάνοιξη οπής σε πλάκα


 
DimArm

Recommended Posts

Όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε ο avgoust θα πρέπει να πάς στην Πολεοδομία και να εκδόσεις μια άδεια νομιμοποίησης.

Ο Πολεοδόμος θα σε κατευθύνει για τον Τίτλο και τις όποιες παρεμβάσεις χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και τις απαντήσεις σας.

 

Έγινε έλεγχος από την Πολεοδομία και επεβλήθηκε ένα πρόστιμο περί τα 100 ευρώ τον χρόνο -παρότι η καταγγελία ήταν προφορική.

Από την Πολεοδομία μου είπανε καλύτερα να πληρώνω το πρόστιμο και ότι δεν με συμφέρει να το νομιμοποιήσω (λόγω εμπλοκής και άλλων φορέων που μπορούν να επιβάλλουν προστιμο όπως το ΙΚΑ).

 

Καλημέρα & καλή δύναμη σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Γεια!

 

Ήθελα να σας ρωτήσω για την περίπτωση όπου πρέπει να περάσει αεραγωγός για εξαερισμό ή καπνοδόχος για τζάκι μέσα από μία υπάρχουσα πλάκα, τρυπάω όπου θέλω και όσο μεγάλη τρύπα θέλω; Κοιτάζω διαγράμματα καμπτικών ροπών για ουδέτερη περιοχή και αποφασίζω;  Επιλύω ξανά την πλάκα με πεπερασμένα; Τρυπάω κύκλο αντί ορθογώνιο για περιορισμό των τάσεων; Αφαιρώ προσεκτικά σκυρόδεμα μόνο και αφήνω τον οπλισμό; Η αύξηση της θερμοκρασίας του τότε, τον επηρεάζει πολύ;

 

(Μήπως στατικά θα ήταν καλύτερα να τρέξει η καπνοδόχος μέσα από το σπίτι και βγει από πλαϊνό τοίχο; Να ζεσταίνει και το χώρο έτσι.)

 

Τελικά καθόλου απλό όσο το περίμενα. Πολύ σκέψη και προβληματισμός για μία τρύπά, εκτός τη νομοθεσία.   :sad:

 

Πριν αναρτήσετε οποιοδήποτε μήνυμά σας, χρησιμοποιείστε την "Αναζήτηση" για την ύπαρξη τυχόν όμοιων θεμάτων. Το μήνυμά σας μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα.
Παρακαλώ διαβάστε τους
Κανόνες Συμμετοχής
Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου

Αν η πλακα ειναι τετραερειστη,το ανοιγμα μεχρι 50 *50 ,και δεν κοψεις δοκο τοτε ανοιξε την οπη χωρις δισταγμο.Απο εκει και περα θελει προσεκτικοτερη αναλυση.

Και αν μπορεις εγκιβωτισε τα ελευθερα χειλη της πλακας (που θα δημιουργηθουν ) με ενα μεταλλικο Π.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Ευχαριστώ, ilias

 

Ευχαριστώ πολύ ilias!  Έψαξα πράγματι αλλά στα γρήγορα και το μόνο που είχα βρει είναι αυτό στα Θέματα Ιδιωτών.

Επίσης το συγκεκριμένο θέμα τού DimArm δεν έχει σχέση με την ενότητα Στατικά και καλό είναι να μεταφερθεί αλλού.

 

 

Και αν μπορεις εγκιβωτισε τα ελευθερα χειλη της πλακας (που θα δημιουργηθουν ) με ενα μεταλλικο Π.

 

Ευχαριστώ KF.  Αυτό με το Π εντάξει, αλλά στην περίπτωση σκυροδέτησης.  Σε συνδετήρες αναφέρεσαι έτσι;  Η δική μου όμως πλάκα που είναι υφιστάμενη δε βλέπω πώς θα τη βοηθήσει αυτό.  Έχει πάρει ήδη τα φορτία της και εγώ τη διαταράσσω.  Μόνο ο σεισμός θα της δώσει επιπλέον κάτι.  Ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να σας ρωτήσω για την περίπτωση όπου πρέπει να περάσει αεραγωγός...

 

Κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή και δεν υπάρχει γενικός κανόνας.

Αλλά:

 

  • Αν δεν είσαι σε θέση μέγιστων ροπών
  • Αν δεν είσαι σε θέση που να τίθεται θέμα διατμητικής αντοχής
  • Αν ο τοποθετημένος οπλισμός στην θέση αυτή υπερκαλύπτει τις απαιτήσεις
  • Αν ο τοποθετημένος οπλισμός είναι περισσότερος από τον ελάχιστο
  • Αν η ανηγμένη ροπή (μSd) είναι μικρή, τουτέστιν μικρή καταπόνηση σκυροδέματος
  • Αν η οπή είναι μικρή εν σχέση με τις διαστάσεις της πλάκας

τότε τρυπάς άφοβα, χωρίς ενίσχυση.

 

Φυσικά, πριν τρυπήσεις, είναι καλό να εξετάσεις ποσοτικά τα παραπάνω στοιχεία, καθώς και το πως θα διαμορφωθούν μετά την διάνοιξη της οπής. Αυτό δεν θέλει πεπερασμένα, η μέθοδος των λωρίδων (με χαρτί και μολύβι) αρκεί συνήθως.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ KF.  Αυτό με το Π εντάξει, αλλά στην περίπτωση σκυροδέτησης.  Σε συνδετήρες αναφέρεσαι έτσι;  Η δική μου όμως πλάκα που είναι υφιστάμενη δε βλέπω πώς θα τη βοηθήσει αυτό.  Έχει πάρει ήδη τα φορτία της και εγώ τη διαταράσσω.  Μόνο ο σεισμός θα της δώσει επιπλέον κάτι.  Ή όχι;

Δεν μιλω για συνδετηρες:

Μιλω για μεταλλικο Π (μορφοσιδηρο) που θα αγκαλιασει το χειλος της οπης (με τη βοηθεια ρητινης και κοχλιων  περαστων στην πλακα για πληρη συνεργασια της πλακας και του Π.Ο λογος ειναι για να αποφευχθει πιθανη αποσχιση λογω συγκεντρωσης τασεων στην οπη που θα φτιαξεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 27/8/2013 at 7:59 ΜΜ, KF said:

με τη βοηθεια ρητινης και κοχλιων  περαστων στην πλακα 

  1. Οι περαστοί κοχλίες θα είναι βύσματα τύπου Hilti, Fischer κλπ;
  2. Σε αυτήν την περίπτωση, είναι απαραίτητη η ρητίνη;
  3. Αν ναι, η ρητίνη επαλείφεται σε ολόκληρη την παράπλευρη επιφάνεια της οπής;
  4. Το μεταλλικό "Π", παίζει και ρόλο αγκύρωσης των οπλισμών της πλάκας που θα κοπούν όταν διανοιχθεί η οπή;
Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Η ρητινη και οι κοχλιες θα βοηθησουν την  σωστη συνεργασια του Π με το χειλος.

Το Π βοηθα στην αποφυγη σχισματοειδων ρωγμων λογω συγκεντρωσης τασεων  .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.