Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τρόποι δήλωσης στο ΙΚΑ εστεγασμένων και μη εστεγασμένων συνεργείων


myri

Recommended Posts

Αγαπητοί συνάδερφοι τα φώτα σας. Έχω το εξής θέμα. Σε ένα πολύ μικρό έργο(στεγανοποίηση  και δάπεδα βεράντας) μου έτυχε το εξής. Κατά την αποπεράτωση του έργου, έδωσα (κατά λάθος) τιμολόγιο του μονωτή, ο οποίος είναι ελεύθερος επαγγελματίας, ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ με μαγαζί που πουλάει μονωτικά. Η αξία του παραστατικού περιλάμβανε φυσικά εργασία και κυρίως υλικά(χωρίς όμως να γίνεται σαφής διάκριση). 

Τώρα μου ζητάνε από το ΙΚΑ ένσημα, για όλο το ποσό του παραστατικού του τιμολογίου, το οποίο φυσικά είναι δυσθεώρητο για τα δεδομένα του έργου. (κοντά 1300 ευρώ εισφορές για μία βεράντα 15τ.μ.). Σημειωτέον ότι στο έργο τα ήδη δηλωμένα ένσημα(όλων των εργασιών μαζί) είναι τα υπερδιπλάσια των ελαχίστων (με βάση τον πίνακα 3), τόσο συνολικά όσο και για την συγκεκριμένη κατηγορία και το ύψος του ημερομισθίου υπερδιπλάσιο του ελάχιστου επίσης, 

Η αλήθεια είναι ότι μέχρι τώρα οι υπάλληλοι στο ΙΚΑ έδειξαν διάθεση συνεργασίας προκειμένου να λυθεί κάπως το θέμα, αλλά βρίσκομαι στον κίνδυνο να μπω μέσα(προφανώς ο ιδιοκτήτης από μένα θα τα κρατήσει) κοντά 700 ευρώ. 

Θέλω τα φώτα σας ως προς τα εξής: Γνωρίζουμε αν υπάρχει κάποιο σαφές νομικό πλαίσιο που να λέει ότι ένας ελεύθερος επαγγελματίας ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ είναι υποχρεωμένος να ασφαλιστεί ξεχωριστά στο ΙΚΑ? Υπάρχει κάποιος κανόνας ή κάποιο νομικό πλαίσιο που να λέει ποια θεωρούνται στεγασμένα και ποια είναι υποχρεωτικά ασφαλισμένα στο ΙΚΑ?  Σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο?

Καλούμαι τώρα να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας με το διακύβευμα να είναι ένα ολόκληρο μηνιάτικο επειδή ήμουν υπερβολικά ειλικρινής.  

Please help!  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

ασχολούμαι πρώτη φορά με μεταλλική κατασκευή και έχω κάποιες απορίες με το ΙΚΑ.

Εχω νέα κατασκεύη,  διώροφο κτίσμα με υπόγειο. Το υπόγειο θα κατασκευαστει απο οπλισμένο σκυρόδεμα και οι δυό υπέργειοι όροφοι θα είναι μεταλλική κατασκευή.

Σε αυτή τη περίπτωση υποβάλω πινακα 1 για το υπόγειο και πίνακα 2 για τους υπέργειους ορόφους; 

Μετά πως κατανέμονται οι υπόλοιπες εργασίες πχ. του Υπογείου στο πίνακα 1 και των αλλων οροφων στο πίνακα 2; 

Υπάρχει κάποια ιδιαίτερη διαδικασία για τα στεγασμένα επαγγέλματα; χρειάζεται να προσκομίσω ανάληψη εργου από τους επαγγελματίες στο ΙΚΑ πριν την έναρξη;

Link to comment
Share on other sites

Στην εποχή μου! (βλέπε Συν/ξος) 

συνέταζα πίνακα 3 για όλες τις εργασίες θεμελίωσης και υπογείου (με αναλυτική προμέτρηση) 

και για την μεταλλική ανωδομή πίνακα 2 

Αυτά τα υπέβαλα και στην ΥΔΟΜ και στο ΙΚΑ (προ της έκδοσης της Ο.Α) 

Κατόπιν όταν η εταιρεία μεταλλικών έκανε έναρξη εργασιών  της,  ο ιδιοκτήτης υπέβαλλε στο ΙΚΑ

δική του Υ.Δ ανάθεσης στην εταιρεία και η Εταιρεία Υ.Δ ανάληψης και

όταν τελείωνε το έργο ο ιδιοκτήτης υπέβαλε αντίγραφο τιμολογίου

Δεν ξέρω όμως αν αυτά ισχύουν ακόμη!

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Πρόκειται να βγάλω οικοδομική άδεια αποθήκης με πάνελ (40 τ.μ.) σε αδόμητο οικόπεδο εντός οικισμού κατω των 2000 με διανομή(υπάρχει περίφραξη και ήδη υπάρχουσα πλάκα σκυροδέματος όπου θα στηριχθεί η αποθήκη,που θα τακτοποιηθούν).Την κατασκευή θα την αναλάβει ο σιδεράς, ο οποίος έχει δικιά του επιχείρηση και δεν θα έχει υπαλλήλους.

1. Πώς θα υπολογιστούν τα ένσημα; Μήπως θα πάρω τιμολόγιο από τον μάστορα και θα το καταθέσω στο ΙΚΑ, με αποτέλεσμα να μην βγουν καθόλου ένσημα;

2. Θα χρειαστεί να κάνω ΣΔΑ; Ρωτάω γιατί δεν θα προκύψουν καθόλου μπάζα, μιας και τα σίδερα-πάνελ θα έρθουν έτοιμα από το σιδεράδικο.

3. Μπορώ να κολλήσω στο πίσω όριο με τον γείτονα, δεδομένου ότι υπάρχει λεβητοστάσιο σε απόσταση 0,60μ από το όριο χωρίς παράθυρο;

Link to comment
Share on other sites

1 αρχικά στο στάδιο μελέτης θα συντάξεις πίνακα 3 (τα υπόλοιπα θα στα πουν στο ΙΚΑ με την απογραφή του έργου)

2. θα αναβάσεις στο e-άδειες ενημερωτικό σημείωμα ότι δεν απαιτείται σύνταξη ΣΔΑ κλπ

3. Μπορείς

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ΚΑΝΑ said:

1 αρχικά στο στάδιο μελέτης θα συντάξεις πίνακα 3 (τα υπόλοιπα θα στα πουν στο ΙΚΑ με την απογραφή του έργου)

2. θα αναβάσεις στο e-άδειες ενημερωτικό σημείωμα ότι δεν απαιτείται σύνταξη ΣΔΑ κλπ

3. Μπορείς

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Σόρρυ που ξαναρωτάω, αλλά γνωρίζεις αν υπάρχει περίπτωση να μην βγουν καθόλου ένσημα καταθέτοντας τιμολόγια; Έχει ξανασυμβεί κάτι τέτοιο; Επίσης στον έλεγχο των φορολογικών (για να μου δώσουν το οκ για ελεγκτή δόμησης) θα δεχτούν στην πολεοδομία ότι δεν απαιτείται ΣΔΑ;

Link to comment
Share on other sites

1. Ίσως σου υπολογίσουν μερικά ένσημα για περίφραξη ή γενικά για την διαμόρφωση περιβάλλοντα χώρου.

2. Το ΣΔΑ συντάσσεται ευθύνη του Μηχανικού Οπότε  θα το αιτιολογήσεις πλήρως στο Ενημ Σημείωμα. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα σας , 

Έχω βγάλει μία βεβαίωση του άρθρου 30 και εχω βάλει εσωτερικούς χρωματισμούς ...Χρειάζεται να το βάλω και στο ΙΚΑ αν ναι ποιά ειναι η διαδικασία ??

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα κάνεις Πίνακα 3, επιμετρώντας τις επιφάνειες που θα επαναχρωματιστούν οπότε θα προκύψουν και τα ανάλογα ημερομίσθια. Θα υπογράψεις 2 αντίγραφα και θα τα δώσεις στον ιδιοκτήτη να τα πάει στο ΙΚΑ μαζί με τον τίτλο ιδιοκτησίας όπου θα συμπληρώσει σχετική αίτηση απογραφής. Αν έχεις κανονίσει να τα πας εσύ ή κάποιος άλλος χρειάζεται εξουσιοδότηση.

edit: τώρα είδα ότι είσαι ιδιώτης...άρα μεταφέρεις τα ώς άνω στο μηχανικό σου.

Edited by akis73
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.