Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοποθέτηση φωτοβολταϊκών σε δώμα


Recommended Posts

Θέλω να βάλω ένα Φ/Β σε ένα δώμα. Το περίγραμμα του κτιρίου στο δώμα οριοθετείται με κάγκελο. Όμως έξω από το κάγκελο συνεχίζει το δώμα για να καλύψει τη βεράντα. Εκτείνεται περίπου 1.7μ έξω από το κάγκελο. Στα όρια του δώματος υπάρχει ένα μικρό τειχάκι 20cm.

 

Μπορώ να εκμεταλλευτώ αυτόν το χώρο για το Φ/Β; Και αν ναι περιμετρικά από το δώμα πως πρέπει να διαμορφώσω το στηθαίο ώστε να είναι σύννομο και να μην σκοτωθεί και κανένας βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς διότι εάν τοποθετήσεις Φ/Β και το κάνεις βατό τότε θα μετράει στο 35% εξωστών και Η/Χ. Εάν βέβαια έχεις υπόλοιπο στο 35% τότε μπορείς

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν είμαι ΠΜ και δεν ξέρω ακριβώς την ορολογία, θα κουράσω λίγο με τις ερωτήσεις μου:

1 τι ακριβώς εννοείς με τα ποσοστά;

2 Επίσης δεν καταλαβαίνω ποια η διαφορά βατό και μη βατό. Το ότι θα μπει εκεί ΦΒ το κάνει βατό;

3 αν με ότι εννοείς "υπόλοιπο στο 35%" ισχύει θα μπορώ να χτίσω στηθαίο στα όρια του δώματος;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

1. Ένα από τους όρους δόμησης είναι ότι δεν επιτρέπεται το σύνολο των εξωστών και των ημιυϋπαιθρίων να ξεπερνά το 35% της δόμησης. Για να μην μετράει ένας εξώστης στο 35% πρέπει να μην είναι βατός δηλαδή να μην χρησιμοποιείται για διέλευση ή παραμονή ανθρώπων, να χρησιμοποιείται μόνο σαν υπόστεγο.

 

3. Εάν μεταφέρεις το στηθαίο ή τοποθετήσεις κιγκλίδωμα στην άκρη του εξώστη τότε ο εξώστης γίνεται προσβάσιμος από το δώμα της οικοδομής και προσμετράται στον έλεγχο των εξωστών οπότε θέλει αλλαγή το διάγραμμα κάλυψης της άδειας.

 

Επίσης πρέπει να τα Φ/Β να μην εξέχουν από το ιδεατό στερεό του οικοπέδου δηλαδή από το στερεό που ορίζεται από τα όρια του οικοπέδου, από το μέγιστο ύψος της οικοδομής , από την οικοδομική γραμμή μέχρι ύψους 1,5Π (όπου Π η απόσταση από την απέναντι οικοδομική γραμμή) και την επιφάνεια που δημιουργείται με κλίση 1,00/1,50 για το ύψος πάνω από το 1,5Π(για ιδεατό στερεό δες http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=8103&highlight=%E9%E4%E5%E1%F4%FC+%F3%F4%E5%F1%E5%FC)

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

1. Ένα από τους όρους δόμησης είναι ότι δεν επιτρέπεται το σύνολο των εξωστών και των ημιυϋπαιθρίων να ξεπερνά το 35% της δόμησης. Για να μην μετράει ένας εξώστης στο 35% πρέπει να μην είναι βατός δηλαδή να μην χρησιμοποιείται για διέλευση ή παραμονή ανθρώπων, να χρησιμοποιείται μόνο σαν υπόστεγο.

 

Αυτή είναι η τρέχουσα αντίληψη των πολεοδομιών μετά από μιά εγκύκλιο που εκδόθηκε αρκετά χρόνια μετά την ισχύ του ΓΟΚ/85 .

 

Ο ΓΟΚ/85 θεωρούσε και ορθά ότι όταν στο δώμα δεν έχουμε δόμηση οι εξώστες είναι απλά προστεγάσματα των εξωστών του τελευταίου ορόφου .

 

Ο ΓΟΚ/73 έλεγε ότι οι εξώστες του δώματος που βρίσκονται έξω από την οικοδομική γραμμή δεν επιτρέπεται να είναι βατοί και γι' αυτό σε πολλές παλιές πολυκατοικίες τοποθετούσαν κάγκελλο στο ύψος της οικοδομικής γραμμής .

 

Ο ΓΟΚ/73 όμως υποχρέωνε ιδιαίτερα στο συνεχές σύστημα την τοποθέτηση των οικοδομών επί της Ο.Γ. και επέτρεπε σε ορισμένα συστήματα την υποχώρηση μέχρι 1,80 μ , αλλά το τμήμα της υποχώρησης μετρούσε στην κάλυψη .

 

Ο ΓΟΚ/85 έχει όμως την φιλοσοφία της ελεύθερης θέσης του κτιρίου στο οικόπεδο και έτσι δεν προέβλεπε τέτοιους περιορισμούς στην χρήση των εξωστών του δώματος .

 

Αυτό άλλαξε με μιά εγκύκλιο και δημιουργεί τώρα αρκετά προβλήματα στην στέγαση των εξωστών του τελευταίου ορόφου , όπου βλέπω απίθανα πράγματα τα τελευταία χρόνια .

 

Είναι λίγο οφ τόπικ το σχόλιο , αλλά μιά και αναφέρθηκε το θέμα καλό θα ήταν να το ψάχναμε λίγο γιατί υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις στις πολεοδομίες .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.Για εγκατάσταση ΦΒ σε δώμα ,υπάρχει κάποιος περιορισμός στο ύψος των ΦΒ?Εννοώ μπορώ να βάλω μία βάση με 2 panel (θα βγαίνει περίπου στο ύψος σαν ηλιακός θερμοσίφονας) ή πρέπει να τοποθετηθούν με συγκεκριμένο τρόπο για να φαίνονται λιγότερο από έναν τρίτο?Το ελέγχει κάποιος αυτό(πολεοδομία ΔΕΗ)?Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

@petsis δώμα=ταράτσα

 

Όσο για το μέγιστο ύψος έχω ακούσει 1.5 μέτρο μα η αλήθεια είναι πως δε το έχω δει σε φεκ

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτοβολταϊκά στοιχεία που τοποθετούνται στο δώμα του κτιρίου θα πρέπει να οριοθετούνται περιμετρικά με στηθαίο συμπαγές μέγιστου ύψους 1,20 μ., για αισθητικούς λόγους και για την προστασία της εγκατάστασης. Η απόσταση από το στηθαίο του δώματος πρέπει να είναι εσωτερικά αυτού 1,00 μ., για λόγους ασφάλειας. Όσο για το ύψος (βάση και πανέλο), δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τα 2,5 μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.