Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοποθέτηση φωτοβολταϊκών σε δώμα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Όντως υπάρχει κάποιο ΦΕΚ ή κανονισμός που το ορίζει γιατί εγώ δεν έχω βρει κάτι.Και μία ερώτηση επιπλέον.

Σε περίπτωση που τοποθετηθούν πάνελ σε στέγαστρο βεράντας,1m απόσταση περιμετρικά από τις άκρες της,υπάρχει μετά απαίτηση για απόσταση 1m απο στηθαίο στο δώμα στην πλευρά που γειτονέυει με το στέγαστρο?Φαντάζομαι όχι απλά ψάχνω κάποια επιβαιβαίωση...

Link to comment
Share on other sites

Το στηθαίο του ΦΒ είναι ένα. Απλά πολλές φορές ταυτίζεται με το στηθαίο του δώματος. Το 1μ απόσταση ισχύει για το στηθαίο του ΦΒ άρα 1 φορά μόνο κρατάς 1μ απόσταση. Αν όμως το στηθαίο του δώματος είναι 1μ από μόνο του, ε τουλάχιστον 1μ πίσω δε θα πας;

Link to comment
Share on other sites

Για την περίπτωση που λέω εγώ , το στηθαίο του δώματος είναι 20cm ύψος. Μετά είναι το σκέπαστρο της βεράντας. Δεδομένου ότι βάζουμε ΦΒ στο σκέπαστρο τηρώντας 1m απόσταση από τις άκρες , τα

ΦΒ στο δώμα πρέπει να μπουν 1m πίσω απ'το στηθαίο?Μήπως εννοείς ότι πρέπει να ανέβει το στηθαίο του δώματος 1m , οπότε και να χρειαστεί να μπουν τα ΦΒ 1m πίσω??

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να μην μπερδευόμαστε εσύ έχεις και τις 2 περιπτώσεις. Κανείς δε λέει ότι ισχύει το 1 από τα 2. Η λογική λέει στη στέγη συμπεριφέρεσαι ως στέγη και στο δώμα ως δώμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα μια δεκάρα για κάθε ηλιακό που έβλεπα σε απόληξη κλιμακοστασίου... Πολλές φορές αναρωτιέμαι αν μόνο εκεί επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι σε απόληξη κλιμακοστασίου που η πλάκα είναι όση και στο υπόλοιπο δώμα δεν έχει πρόβλημα.Απλά συνήθως έχει πολύ λεπτότερη οπότε και τζιζ...

Σε γενικές γραμμές οι κανονισμοί γράφονται για να παρέχουν ασφάλεια πρωτίστως.Και στους κατασκευαστες και στους χρήστες και σε όλους.Σε συγκεκριμένες όμως περιπτώσεις είναι κάπως ασαφείς.Στην περίπτωση που αναφέρω εγώ παραπάνω , η πλάκα είναι ίδια στο στέγαστρο και στο δώμα.Απλά το στηθαίο σταματά πριν το στέγαστρο(μάλιστα για κάποια μέτρα δεν υπάρχει κιόλας στηθαιο και είναι σαν ενιαιο).Στην πίσω βεράντα του ίδιου σπιτιού το στηθαίο την περιβάλει.Ναι μεν ο κανονισμός λέει ότι πρέπει να κρατήω 1μ απόσταση απ'το στηθαίο αλλά και από το στέγαστρα.Αν δηλαδή το γκρέμιζα και έχτιζα νέο στηθαιο πχ περιματρικά απ'το στέγαστρο τι αλλάζει(προς θεού δεν κανω ταρζανιες)?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.