Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμή για το vd


 

Recommended Posts

το νd αναφερεται στην 18.4.2 οτι πρεπει να ειναι μικροτερο του 0.65 για τους συνδυασμους σε σεισμο.Στην 18.4.4.2 εκει που υπολογιζει το ογκομετρικο ποσοστο περισφιξης αναφερει ο ΕΚΩΣ οτι το νd πρεπει σε καθε περιπτωση να ειναι μικροτερο του 0.65.τελικα ποιος ειναι ο περιορισμος για το νd και για ποιους συνδυασμους?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Γιατί ερμηνεύεις το "σε κάθε περίπτωση" ως εάν ήταν "για κάθε συνδυασμό φόρτισης";

Εγώ το βλέπω να σημαίνει: "σε κάθε περίπτωση, ακόμη και όταν έχουμε περίσφιξη"

 

Δηλαδή, η §18.4.2 μας λέει ότι για λόγους πλαστημότητας πρέπει vd<0,65

Η §8.4.4.2 μας λέει ότι ακόμη και όταν έχουμε περίσφιξη, πρέπει και πάλι να τηρούμε το vd<0,65.

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Ένα υποστύλωμα μπορεί να έχει vd>0,65 για τον συνδυασμό 1,35g+1,50q

και vd<0,65 για τον συνδυασμό 1,00g+0,30q+-E

Κλασική περίπτωση σε λεπτά υποστυλώματα στην όψη οικοδομής (καταστήματα) που έχουν μεγάλη επιφάνεια επιρροής σε εξώστες (q=5).

 

Φυσικά το να πλησιάζουμε πολύ στην μονάδα δεν είναι καλό, θέλει προσοχή...

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως.

 

Η ΕΚΩΣ §18.4.2 λέει: "...πρέπει η διατομή τους να είναι τέτοια, ώστε να πληρούται η συνθήκη: vd=NSd/(Ac*fcd)<=0,65 για τους συνδυασμούς δράσεων με σεισμό."

 

(η υπογράμμιση δική μου)

Link to comment
Share on other sites

έχουν μεγάλη επιφάνεια επιρροής σε εξώστες (q=5).

 

 

Εννοεις σε περιπτωση που υπαρχει από πανω μεγάλος εξωστης (>1,80 μ)?

 

Το q=5 τι σημαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζω όριο στο τι σημαίνει "μεγάλος" εξώστης. q=5 είναι το κινητό φορτίο του εξώστη. Όταν η συμμετοχή του αξονικού είναι σημαντική στο αξονικό του υποστυλώματος και το +-Ν λόγω σεισμού είναι μικρό, μπορεί να συμβεί αυτό που περιγράφω στο #4, το οποίο ο κανονισμός δεν απαγορεύει, διότι απαιτεί πλαστημότητα (ορθώς) μόνο για τους συνδυασμούς των σεισμικών δράσεων.

 

Μα, ilias, όταν περιορίζει την απαίτηση στις σεισμικές δράσεις, δεν είναι προφανές ότι εξαιρεί από την απαίτηση τις υπόλοιπες;

Link to comment
Share on other sites

Μα, ilias, όταν περιορίζει την απαίτηση στις σεισμικές δράσεις, δεν είναι προφανές ότι εξαιρεί από την απαίτηση τις υπόλοιπες;

Μπα δεν είμαι και πολύ σίγουρος Αλέξη!

Μάλλον δεν είμαι καθόλου σίγουρος!

Και έχω ένα κεφάλι καζάνι τώρα για να σκεφτώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.