Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μελετητικό πτυχίο α' τάξης


Gousgounis

Recommended Posts

Καλημέρα! είδα οτι από 31/12/2020 πάυει η ισχύη των ΜΕΚ (πλέον θα είναι (ΜΗ.ΦΥ.Π.Τ.Ε. σύμφωνα με το 71/03-07-2019 ΠΔ) χωρίς να υπάρχει ακόμα νομοθσία που να ορίζει τι θα γίνει με τους ήδη κατόχους ιδιωτικών πτυχίων (Α', Β' και Γ'). Εχω λοιπόν απορίες:

1. Αν βγάλω Α' τάξης που χρειάζομαι (μάλλον) επειγόντως για να πάω σε Β' πρέπει να περάσουν 5 χρόνια από τη λήψη του Α';

2. Βλέπω πως αλλάζει (εδώ και χρόνια δίνοντας συνεχώς παρατάσεις) ο τρόπος που μπορεί μελετητής να αποκτήσει πτυχίο. Εχω την εντύπωση οτι βασικη αλλαγή είναι οτι για το Β' τάξης με τον καινούργιο τρόπο υπάρχει χρονικός περιορισμός για τα έργα που μπορούν να υπολογισθούν ως εμπειρία (8 χρόνια) ενώ με το παλιό σύστημα (που είναι ακόμα σε ισχύη) δεν υπάρχει αυτός ο περιορισμός - κάνω λάθος;

Δηλ. θα με συνέφερε να πάω κατ'ευθείαν για Β' τώρα τη στιγμή που κάποια από τα έργα που έχω αναλάβει είναι παλαιότερα 8ετίας; και να ελπίζω πως θα γίνει αυτόματη μεταφορά αυτών που ήδη έχουν πτυχίο;

Ελλάς το μεγαλείο σου! (δυστυχώς)...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα σας, 

Θα κανω συντομα τα χαρτια μου για μελετητικο Α ταξης και μου ειπαν οτι καταργηθηκε ο περιορισμος για τον αριθμο των κατηγοριων που μπορουμε να επιλεξουμε, στο πλαισιο του "παγωματος" των αλλαγων εως το τελος του 2022. Δεν μπορω να βρω καπου ομως πληροφοριες για αυτο. 

Γνωριζει καποιος συναδελφος, που ισως εκανε προσφατα ανανεωση η εγγραφη, περισσοτερες πληροφοριες για το θεμα;

 

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πίστευα πως κάποιος θα απαντούσε δίνοντας σου τις πληροφορίες που ζητούσες.

Είναι ένα θέμα που νομίζω ενδιαφέρει αρκετούς νέους και όχι μόνο, συναδέλφους . 

Εγώ στην θέση σου θα έγραφα κατ' ευθείαν στην Γ.Ε.Μ. (γενικό μητρώο μελετών).

Τον καιρό που εγώ έγραφα στην Γ.Ε.Μ. ήταν μία υπηρεσία  του ΥΠΕΧΩΔΕ. Ίσως & συνεχίζει να είναι.

ΠΡΟΣ: ΤΟ  ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ  ΠΕ.K.A.

             Δ/ΝΣΗ  ΕΔ5/ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΗΤΡΩΟΥ ΜΕΛΕΤΗΤΩΝ / (Δ15γ)

             ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ 196-Τ.Κ. 114 71  ΑΘΗΝΑ

Δοκίμασε.

Χρόνια πολλά. Καλή χρονιά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 1/1/2022 at 1:34 ΜΜ, nbr said:

Πίστευα πως κάποιος θα απαντούσε δίνοντας σου τις πληροφορίες που ζητούσες.

Είναι ένα θέμα που νομίζω ενδιαφέρει αρκετούς νέους και όχι μόνο, συναδέλφους . 

Εγώ στην θέση σου θα έγραφα κατ' ευθείαν στην Γ.Ε.Μ. (γενικό μητρώο μελετών).

Τον καιρό που εγώ έγραφα στην Γ.Ε.Μ. ήταν μία υπηρεσία  του ΥΠΕΧΩΔΕ. Ίσως & συνεχίζει να είναι.

ΠΡΟΣ: ΤΟ  ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ  ΠΕ.K.A.

             Δ/ΝΣΗ  ΕΔ5/ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΗΤΡΩΟΥ ΜΕΛΕΤΗΤΩΝ / (Δ15γ)

             ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ 196-Τ.Κ. 114 71  ΑΘΗΝΑ

Δοκίμασε.

Χρόνια πολλά. Καλή χρονιά.

Ευχαριστώ πολύ. Ναι, θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω κατευθείαν μαζί τους. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

καλησπέρα.

Για μηχανικό με άνω της 15ετίας από την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος, μπορεί να πάει κατ' ευθείαν για Β' κατηγορία μελετητικό?  συμφέρει καλύτερα ή για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με δημόσια έργα πρέπει να πάει πρώτα κατηγορία Α? (προηγούμενη εμπειρία σε μελέτη μόνο ιδιωτικά, αρχιτεκτονικές μελέτες)

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εχουν καταργηθει τα κατωτατα ορια συμμετοχης σε διαγωνισμους σαφως και συμφερει να πας στη Β κατηγορια (αν βεβαια μπορεις ).

Απο εκει και περα διαλεγεις αν θες να πας σε εναν διαγωνισμο που θεωρεις οτι μπορεις να τα βγαλεις περα.Ακομα και να συμμετεχεις σε ενωσεις φορεων .

Link to comment
Share on other sites

On 12/1/2022 at 6:39 ΜΜ, ΤΟΝΙΑ ΜΑΡΚ said:

Ευχαριστώ πολύ. Ναι, θα δοκιμάσω να επικοινωνήσω κατευθείαν μαζί τους. 

Ο περιορισμος στον αριθμο των κατηγοριων εχει καταργηθει προ πολλου .Μπορεις να γραφτεις σε οσες κατηγοριες (απο τις επιτρεπτες) θελεις.

Π.χ

Ο Πολιτικος Μηχανικος και στα στατικα και στα τοπογραφικα και στα αρχιτεκτονικα (οχι ολα ) και στα υδραυλικα και στα συγκοινωνιακα κ.λ.π

Link to comment
Share on other sites

On 1/1/2022 at 1:34 ΜΜ, nbr said:

Πίστευα πως κάποιος θα απαντούσε δίνοντας σου τις πληροφορίες που ζητούσες.

Είναι ένα θέμα που νομίζω ενδιαφέρει αρκετούς νέους και όχι μόνο, συναδέλφους . 

Εγώ στην θέση σου θα έγραφα κατ' ευθείαν στην Γ.Ε.Μ. (γενικό μητρώο μελετών).

Τον καιρό που εγώ έγραφα στην Γ.Ε.Μ. ήταν μία υπηρεσία  του ΥΠΕΧΩΔΕ. Ίσως & συνεχίζει να είναι.

ΠΡΟΣ: ΤΟ  ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ  ΠΕ.K.A.

             Δ/ΝΣΗ  ΕΔ5/ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΗΤΡΩΟΥ ΜΕΛΕΤΗΤΩΝ / (Δ15γ)

             ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ 196-Τ.Κ. 114 71  ΑΘΗΝΑ

Δοκίμασε.

Χρόνια πολλά. Καλή χρονιά.

αρθρο 119&1 ν 4472/17

Link to comment
Share on other sites

9 λεπτά πριν, KF said:

Ο περιορισμος στον αριθμο των κατηγοριων εχει καταργηθει προ πολλου .Μπορεις να γραφτεις σε οσες κατηγοριες (απο τις επιτρεπτες) θελεις.

Π.χ

Ο Πολιτικος Μηχανικος και στα στατικα και στα τοπογραφικα και στα αρχιτεκτονικα (οχι ολα ) και στα υδραυλικα και στα συγκοινωνιακα κ.λ.π

Σ'ευχαριστώ πολύ. Δεν μπορούσα να βρω κάποια σίγουρη πηγή στο διαδίκτυο. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, KF said:

Απο τη στιγμη που εχουν καταργηθει τα κατωτατα ορια συμμετοχης σε διαγωνισμους σαφως και συμφερει να πας στη Β κατηγορια (αν βεβαια μπορεις ).

Απο εκει και περα διαλεγεις αν θες να πας σε εναν διαγωνισμο που θεωρεις οτι μπορεις να τα βγαλεις περα.Ακομα και να συμμετεχεις σε ενωσεις φορεων .

 που θα κοιτάξω αν μπορώ να πάω για Β' κατηγορία, σε ποιο ΦΕΚ λέει τί απαιτείται?, πρέπει να επικοινωνήσω για να συνεννοηθώ? στην ιστοσελίδα βλέπω μόνο τις αιτήσεις για τις κατηγορίες με διαφορετικό παράβολο για Α΄και Β' κατηγορία? πώς θα ξέρω αρχικά αν μπορώ να πάω για Β κατευθείαν?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.