Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα ασφάλισης συζύγου


geokaloger

Recommended Posts

Συνάδελφοι θέλω να ξέρω αν η μέλλουσα γυναίκα μου, που τη παρούσα στιγμή είναι ασφαλισμένη ΙΚΑ, δικαιούται να μπει στην ασφάλεια μου στο κλάδο της Υγείας;

Link to comment
Share on other sites

Έμμεσα ασφαλισμένη μπορεί να είναι μόνο εάν δεν εργάζεται η ίδια. Εάν εργάζεται (προφανώς νόμιμα), υποχρεωτικά ασφαλίζεται στον κλάδο υγείας του ταμείου που υπάγεται.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ΜΗΝ παρουσιάσει για μία ολόκληρη χρονιά εισόδημα από μισθούς, επάγγελμα κτλ. Εξαιρούνται λεφτά από ενοίκια.

 

Παράδειγμα:

Τελευταίος μισθός στις 31.12.2010

Εισόδημα μηδέν από 01.01.2011 έως 31.12.2011

Δήλωση κάπου τον Μάρτιο 2012, αίτηση στο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Το θέμα δεν είναι το πότε θα γράψεις την μέλλουσα σύζυγο στο ΤΣΜΕΔΕ, το θέμα είναι άμα το έχεις σκεφτεί καλά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έκανα για τη σύζυγό μου, για να ασφαλιστεί στο ΤΣΜΕΔΕ έπρεπε να φέρει βεβαίωση διαγραφής από το ΙΚΑ.

Για να πάρεις διαγραφή από το ΙΚΑ πρέπει να περάσει το διάστημα που δικαιούσαι το ταμείο ανεργίας + ένα διάστημα το οποίο δε θυμάμαι αν είναι 6 μήνες ή 1 χρόνος το οποίο είναι το δικαίωμά σου στην ασφάλιση όπως λένε στο ΙΚΑ το οποίο είναι για το δικό σου καλό αλλά σε καθιστά ουσιαστικά ανασφάλιστο.

Έτσι η γυναίκα μου ήταν σχεδόν 2 χρόνια άνεργη, χρειάστηκε να κάνει μια σοβαρή εγχείριση και δεν υπήρχε δυνατότητα από κανένα ταμείο ασφάλισης να καλυφθεί μέρος της δαπάνης...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

μολις παντρευτηκα και θελω να ασφαλισω την ανεργη γυναικα μου στο τσμεδε. ξέρετε αν κ ποσο επιπλεον θα χρεωθώ στην ασφαλεια???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τελικα καμια επιπλεον χρεωση και πολυ απλη κ γρηγορη διαδικασια σε μιση ωριτσα ειχα κ βιβλιαριο της συζυγου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.