Μετάβαση στο περιεχόμενο

PVcalc VS PVestimation


sakis@

Recommended Posts

Tελικά το PV Syst, άλλος το εκθειάζει και άλλος το ισοπεδώνει.

───────────────────

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

Η ύπαρξη demo ή video κατά τη λειτουργία του προγράμματος θα βοηθούσε πάρα πολύ τον αγοραστή να καταλάβει τη λογική του κάθε προγράμματος. Ορισμένες εταιρείες όμως λειτουργούν μέσα σε μια γυάλα χωρίς να καταλαβαίνουν ότι έτσι χάνουν πελάτες.

Link to comment
Share on other sites

"Ορισμένες εταιρείες όμως λειτουργούν μέσα σε μια γυάλα χωρίς να καταλαβαίνουν ότι έτσι χάνουν πελάτες"

 

Ίσως εν γνώσει τους, ψαρεύουν στα θολά νερά ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
To pvcalc υπολογίζει καλώδια, ασφάλειες-διακόπτες δηλαδή κάνει μον/κο και στην Μέση Τάση. Στην εισαγωγή μετεορολογικών δεν βλέπω πρόβλημα. Εχει database αναβαθμίζεται κατα καιρους με επίγειους σταθμούς. Τα δορυφορικά δίνουν τις περισσότερες κουφές τιμές. Αν έχεις αρχείο με ανα ώρα μετρησεις τις εισάγεις με τη μία. Περιγράφεις εμπόδια & ορίζοντα κλπ. Φιλικό στο χρήστη. Κάνει και υπολογισμούς αν θές με χαρακτηριστική του inverter (άπειρα σημεία) - Δηλαδή αντι να δώσεις βαθμό απόδοσης "ζωγραφίζεις" την χαρακτηριστική. Γενικά καλύτερο του αναμενόμενου.

Η 4Μ δεν έχει αντίστοιχη λύση.

Το pvestimation φτιαγμένο από καθηγητη για μαθητή. Δεν κάνει για μηχανικό.

Τα ξένα pvsol-pvsyst προσπαθούν να τα κάνουν όλα και στο τέλος δεν κάνουν τιποτα.

ήθελα απλά να σε ρωτήσω κάτι. Το έχεις πραγματι το pvcalc? Ότι προσπάθεια έκανα να επικοινωνήσω με την εταιρία που φαίνεται στο ελληνικό site τους, δεν πήρα καμία απάντηση. Δεν θέλω να προχωρήσω στην αγορά onlline γιατι είναι πολλά τα χρήματα και θα ήθελα πρώτα να έχω μια προσωπική επαφή και να λύσω μερικές απορίες μου. Εσύ πως τους βρήκες? ¨Εχεις μιλήσει με κάποιον? Θα μπορούσες να μου στείλεις ( και σε ένα pm) κάποιπ όνομα και κάποιο τηλέφωνο να επικοινωνήσω μαζί τους ή να μου δώσεις κάποια διεύθυνση να πάω απο τα γραφεία τους?

Θα μπορούσες να μου απαντήσεις το συντομότερο δυνατό?

 

Ευχριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το πρόβλημα με το pvsyst? Είναι καθαρά sosftware μελέτης Φ/Β. Δεν κάνει μονογραμμικά, ούτε ετοιμάζει την ελληνική χαρτούρα. Αυτό όμως δεν παύει να το κάνει κορυφαίο από άποψη μελέτης. Εκτός και αν βγήκε κάτι καλύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το PV Estimation είναι ένα πρόγραμμα value for money. Δηλαδή για τα χρήματα κτίσης του και για ένα νέο μηχανικό που θα ήθελε στο επιστημονικό / επαγγελματικό οπλοστάσιο του να συμπεριλαμβάνονται και τα φωτοβολταϊκά φαίνεται να αποτελεί μία καλή επιλογή κρίνοντας από την τελευταία Τεχνική Έκθεση (…Draft4…pdf) που αναρτήθηκε στο site της Adamsnet Ltd (βλέπε http://www.adamsnet.gr στο πεδίο ΑΠΕ).:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

τελικα 'εχει κάποιοχρησιμοποιήσει το pvcalc και ποια τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα;

επίσης επειδή υπάρχουν πολλές εκδόσεις ποιά νομίζετε ότι είναι η πιό σημαντική;

από αξιοπιστία αποτελεσμάτων;

θέλω να το αγοράσω αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει και κάποιο τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.