Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή χρήσης βοηθητικού χώρου σε χώρο κύριας χρήσης


kosmel

Recommended Posts

Καλημέρα στο φορουμ και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Στην υπάρχουσα άδεια ως αποθήκη δεν υπάρχει wc αλλά προκειται να κατασκευαστεί, οπότε θεωρείτε ότι ίσως να μην αρκεί μία αδεια μικρής κλίμακας?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα γίνει αλλαγή χρήσης (από αποθήκη σε επαγγελματική στέγη), γνώμη μου είναι να προχωρήσεις με άδεια και να κάνεις τα απαραίτητα νόμιμα για να μην έχεις μελλοντικό πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Πρόκειται για γραφείο (τεχνικη εταιρεία) και επαγγελματικό εργαστήριο (συστήματα επεξεργασίας νερού) και θα πάρω επιδότηση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

@myri 08-02-2009

η προτεινόμενη σελίδα του δήμου αθηναίων δεν είναι πλέον διαθεσιμη. μπορούμε να βρούμε τα δικαιολογητικά αυτά σε κάποια άλλη σελίδα, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=55196&postcount=10

νομίζω πως ειναι αυτά

--

όμως σε ορισμένες περιπτώσεις έχει γίνει απλοποίηση της διαδικασίας οπότε κάνε και μια ερώτηση

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 3 years later...

Γειά σας παίδες, πρώτη δημοσίευση που κάνω για μια ιδιότροπη περίπτωση. Ισόγειο κατάστημα με υπόγειο με Ο.Α. του 1957, στην οποία δεν φαίνεται το υπόγειο. Το κατάστημα λειτουργούσε μέχρι πρότινος σαν κρεοπωλείο (Κ.Υ.Ε.) και τώρα θα γίνει ιχθυοπωλείο. Το υπόγειο έχει τακτοποιηθεί με τον 4178/13 ως βοηθητικός χώρος. Ως εδώ οκ. Το πρόβλημα που προκύπτει τώρα είναι το εξής: Ο νέος μισθωτής (ιχθυοπωλείο), θέλει να μετατρέψει το υπόγειο σε χώρο κύριας χρήσης για να λειτουργήσει σαν παρασκευαστήριο (στο ισόγειο θα λειτουργεί το κατάστημα και στο υπόγειο τα ψάρια θα φιλετάρονται, θα καπνίζονται κλπ.). Το υπόγειο έχει ελεύθερο ύψος 2,45 m και δεν πληροί τις προδιαγραφές φυσικού αερισμού και φωτισμού. Μετά από επίσκεψη στην πολεοδομία μου κατέστη σαφές,ότι λόγω ασυμβατότητας με τις απαιτήσεις του ΝΟΚ, δεν μπορεί να βγει άδεια για αλλαγή χρήσης. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι: Μπορεί να γίνει εκ νέου τακτοποίηση μέσω του 4178 που πλέον θα ορίζει το υπόγειο σαν χώρο κύριας χρήσης; Αν ναι, ποιά είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω; Αν όχι, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.