Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συνεκτικό τμήμα οικισμού;


Recommended Posts

Αυτονόητο είναι ότι το οικόπεδο είναι άρτιο κατά κανόνα και οικοδομήσιμο εάν έχει πρόσωπο, όπως ορίζεται στο πδ. Εκεί που προβληματίζεις, πάλι, είναι η αναφορά σου ότι "Ενα απο τα σημεια του συνεκτικου ειναι η ΒΔ γωνια κτηριου που βρισκεται στο οικοπεδο μου. Ετσι εχω τμημα εντος συνεκτικου (500τμ) και τμημα εντος διασπαρτου (100τμ)". Δίνεις την εντύπωση ότι μικρό τμήμα του οικοπέδου περιλαμβάνεται στο συνεκτικό και το μεγάλο τμήμα στο διάσπαρτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα ειναι ξεκαθαρο νομιζω...500τμ εντος συνεκτικου και 100τμ εντος διασπαρτου..

 

Το κτηριο βρισκεται κοντα στο βορειο οριο του οικοπεδου...

 

Αρα για να το ξεκαθαρισω... Σε καθε περιπτωση ισχυει οτι αν το μεγαλυτερο τμημα ειναι εντος συνεκτικου πας με τους ορους του συνεκτικου και αντιστοιχα για το διασπαρτο????

Σε καθε μια απο αυτες τις περιπτωσεις δεν μπορεις να επικαλεστεις την παρεκκλιση (εφοσον ισχυει βεβαια η προυποθεση)??

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις διευκρινίσει, ακόμη, το θέμα της οικοδομησιμότητας και, συγκεκριμένα, που έχει πρόσωπο το οικόπεδο γιατί αυτό είναι ουσιαστικό στοιχείο για την κατάταξη του οικοπέδου σε τμήμα του οικισμού.

Link to comment
Share on other sites

Εχει προσωπο σε δημοτικη οδο. Δεν θυμαιμαι ακριβως μηκος (νομιζω 22μ) παντως ΣΙΓΟΥΡΑ πανω απο το ελαχιστο απαιτουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημά μου αφορούσε στο τμήμα του οικοπέδου που έχει το πρόσωπο σε ΚΧ. Δηλαδή, το μεγάλο τμήμα έχει το πρόσωπο ή το μικρό;

Link to comment
Share on other sites

Επομένως, πρόκειται για ένα, κατά τον κανόνα, άρτιο και οικοδομήσιμο οικόπεδο του συνεκτικού τμήματος του οικισμού, του οποίου (οικοπέδου) ένα μικρό τμήμα (100 τμ) περιλαμβάνεται στο μη συνεκτικό τμήμα. Δομείται κανονικά, όπως προβλέπεται στις αντίστοιχες διατάξεις του πδ.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι, έχω ένα αντίστοιχο πρόβλημα αλλά διαβάζοντας τους υπεράνω διαλόγους δεν μου δόθηκε δυστυχώς απάντηση,λοιπόν έχω ένα τεμάχιο που προέκυψε το 2002,το εν λόγω τεμάχιο εμβαδού 990τμ βρίσκεται εντός οικισμού μικρότερου των 2000 κατοίκων,200τμ από αυτό είναι εντός του συνεκτικού τμήματος του οικισμού και τα υπόλοιπα είναι εντός οικισμού αλλά στο μη συνεκτικό τμήμα.τι συμβαίνει σε αυτήν την περίπτωση; Προκύπτει με κάποιον τρόπο άρτιο οικόπεδο;(Για το συνεκτικό τμήμα η αρτιότητα είναι στα 500τμ και για το μη συνεκτικό 1000τμ.)

Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα με το πρόσωπο δεν υπάρχει, έχει σε δημοτική οδό και σε αγροτικό δρόμο από 50 τουλάχιστον μετρά. Προέκυψε το 2002 εννοώ ότι τότε έγινε κατάτμηση του προηγούμενη τεμαχίου η οποία όμως δεν είμαι σίγουρος ότι είναι έγκυρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.