Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Χώρος πίσω από φέρον στοιχείο σε ημιυπαίθριο;


howard_roark

Recommended Posts

η νομοθεσία μιλά για ΦΟ , δηλ πως οι κολώνες μετράνε στον ΗΧ και όχι στη δομηση

 

πρακτικά μέχρι 20-25 εκ δεν υπάρχει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Σε παρόμοια περίπτωση μου το μέτρησαν στη δόμηση. Με την υποκειμενική ερμηνεία από τον κατά περίπτωση ελεγκτή όμως, θα με ενδιέφερε τυχόν επεξηγηματική εγκύκλιος αν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα και για 20εκ. (όπως λέει η αγαπητή συνάδελφος myri), δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα.

Αλλά για τοίχωμα κατά μήκος, μάλλον υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Με τα χίλια ζόρια κάποτε μου είχαν περάσει ένα 0.60, και αυτό μόνο γιατί ήταν πάρα πολύ δύσκολο να αλλάξουν τα στατικά. Για 1.25 χλωμό έως αδύνατο.

Link to comment
Share on other sites

για την περίπτωση που έχεις εσύ...

 

 

Δεν είναι ημιυπαίθριος ο χώρος πίσω απο την λοξή κολώνα. Γιατί οπως θα δεις και στα σχήματα του Γοκ τα επεξηγηματικά για ημιυπαίθριους όταν ο τοίχος είναι λοξός πίσω απο το πρόσωπο του η/χ όταν η απόσταση μειώνεται κάτω του 2.50 μετράει σαν δόμηση.

Link to comment
Share on other sites

μα η αποσταση ειναι 5 μετρα, καμμια σχεση με το 2,50.

 

4,50 καθαρο μπροστα, 5 μ πλατος αμα το μετρησεις απο την κορυφη του τριγωνου μεχρι τον τοιχο πισω απο το φ.στοιχειο.

 

δεν ειναι το θεμα το 2,50, το θεμα ειναι οτι αν και καθαρα ημιυπαιθριος με τη λογικη εννοια του ορου ο ενιαιος χωρος που εχω σχεδιασει, δεν εχει προβλεφτει το σχηματακι για το ποσο πισω απο τα στοιχεια του ΦΟ θα το υπολογιζουμε σαν ΗΧ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω άμεσα ένα παρόμοιο Θέμα σε μια αναθεώρηση:

 

Στην υφιστάμενη άδεια ο γωνιακός ημιυπαίθριος εμφανίζεται χωρίς γωνιακό υποστήλωμα με διαστάσεις 2,80 Χ2,00 μ.

Στην πραγματικότητα αυτή τη στιγμή υπάρχει μόνο ο φέρων οργανισμός όπου όμως η κολώνα μεταφέρθηκε στην πράξη στη γωνία με την ίδια μρφή (Γ)

Στην αναθεώρηση πρόκειται να φανεί πάλι ημιυπαίθριος που όμως μπορεί να περαστει από την πολεοδομία ή πρέπει να πάει για εξαίρεση από κατεδάφιση? τότε μετράει στη δόμηση?

 

σας ευχαριστώ προκαταβολικα

post-3325-131887244076_thumb.jpg

post-3325-131887244196_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε τα 2,50m καθαρά, κάτι θα γινόταν... τώρα δεν βλέπω φως. Αλλά πως έγινε αυτό; θα πάνε και τα στατικά για αναθεώρηση; Μου φαίνεται μεγάλο τόλμημα να γίνει ο σκελετός πριν την αναθεώρηση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.