Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χώρος πίσω από φέρον στοιχείο σε ημιυπαίθριο;


howard_roark

Recommended Posts

εψαξα σε σχετικα θεματα και δεν βρηκα τιποτα, διαβασα και 113/86 και παλι δεν βρηκα κατι σχετικο (μπορει και να μου ξεφυγε βεβαια)

 

το ερωτημα εχει ως εξης: θελω να εχω φεροντα στοιχεια οπως στο κατω σχημα, ποιο το μεγιστο μηκος αυτων (θεωρωντας οτι το ελευθερο ανοιγμα μεταξυ αυτων παραμενει 2,50) ωστε και ο χωρος πισω απο αυτα να προσμετραται σαν ΗΧ?

post-15636-131887244008_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι θα στο δεχτούν, εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση υπολόγισα 40 εκ.μ και το ονόμασα αρχ. προεξοχή.

Link to comment
Share on other sites

Αν μετρήσουν στο συντελεστή αυτά Αχιλλέα, μοιραία δε θα πρέπει μετά το άνοιγμα να είναι μετά 2,50 m για να πιάνει τις προδιαγραφές των Η/Χ, αν δε θέλει να το μετρήσει και αυτό στο Σ.Δ.?

 

Υ.Γ. Πολύ ενδιαφέρον θέμα!

Link to comment
Share on other sites

ε, καλά εννοείται ότι το άνοιγμα πρέπει να είναι τουλάχιστον 2,50μ για να θεωρείται ημιυπαίθριος.

(όπως και το βάθος να είναι ίσο ή μικρότερο του πλάτους, κλπ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε και φίλε howard_roark, έχει δίκιο ο -επίσης φίλος και- συνάδελφος achille.

Το πρόσωπο του Η/Χ δεν μπορεί να μειώνεται προς το πίσω μέρος.

Με άλλα λόγια, πρέπει από οποιοδήποτε σημείο του Η/Χ να "βλέπεις" και όχι να υπάρχει εμπόδιο μπροστά.

 

Για 5-10εκ. δεν υπάρχει πρόβλημα. Τουλάχιστον σ' εμένα το έχουν δεχτεί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι Η/Υ . Και η πιλοτι ημιυπαίθριος είναι . Απλά τώρα είσαι προκλητικός όσο αφορά το πάχος . Δηλαδή Η/Υ 10 Χ 2,50 με 3 κολώνες στην πρόσοψη και αποστάσεις ανάμεσα τους >2,50 μ δεν είναι όλος Η/Υ ?

Υπήρχε και τέτοιο σχέδιο στις αρχικές εγκυκλίους .

Το κομμάτι πίσω από τις κολώνες έχει την ίδια λογική με τους τοίχους που δεν μετράνε .

Δηλαδή αν έιχα Η/Υ με διαχωριστικούς τοίχους τι θα γινόταν ?

Link to comment
Share on other sites

Απλά τώρα είσαι προκλητικός όσο αφορά το πάχος.

Το ίδιο πράγμα λέμε, συνάδελφε. Εάν βάλεις επίμηκες στοιχείο στο πρόσωπο του Η/Χ, δεν θα γίνει δεκτό.

Για 5 - 10εκ., δεν υπάρχει θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν τα στοιχεία που "κλείνουν" αριστερά & δεξιά του ανοίγματος ήταν οπτοπλινθοδομή θα έλεγα με σχετική σιγουριά ότι δεν επηρεάζουν το χαρακτηρισμό του χώρου (το' χω κάνει αφήνοντας ένθεν κακείθεν 60 εκ. με άνοιγμα μεγαλύτερο των 3 μ...δε θυμάμαι ακριβώς). Αλλά εδώ πρόκειται για τμήμα του φέροντος οργανισμού.

 

Εξάλλου τέτοιοι χειρισμοί προσβλέπουν σε (σχετική) βελτίωση της ποιότητας των χώρων π.χ. ανεμοπροστασία.

Link to comment
Share on other sites

παραθετω το κανονικο σχεδιο γιατι το σκαριφηματακι δεν ειναι ορθο.

 

βλεπετε οτι επειδη ακριβως προκειται για φερων στοιχειο περιοριζομαι ως προς τις λυσεις.

post-15636-131887244019_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.