Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πυροπροστασία χώρου συνάθροισης κοινού


hermes2000

Recommended Posts

Ήρθε η σειρά μου να ζητήσω την βοήθεια σας και εγώ.

 

Πρόκειται να κάνω μια πυρασφάλεια για χώρο συνάθροισης κοινού (αναψυκτήριο – νέα οικοδομή). Προφανώς αποτελεί χώρο συνάθροισης κοινού Σ3.

 

Έχω ένα θέμα ως προς τον υπολογισμό του πληθυσμού!

Έχω ημιυπαίθριο χώρο 37,56τμ και εσωτερικό χώρο 12,87τμ (καθαρή επιφάνεια, χωρίς λάντζα, wc κτλ).

Υπολογίζω λοιπόν τον πληθυσμό διαιρώντας το άθροισμα των χώρων με το 1,1 όπως επιβάλει το άρθρο 10 των πυροσβεστικών διατάξεων (δεδομένου φυσικά ότι ο ημιυπαίθριος χώρος μας χαρακτηρίζεται ως εσωτερικός χώρος όπως προκύπτει εξετάζοντας τις πυροσβεστικές διατάξεις);;;

 

Εφόσον είμαι σωστός, και έχω πληθυσμό κάτω από 50 άτομα, με μια έξοδο διαφυγής (αυτήν της εισόδου στην προκειμένη περίπτωση) είμαι καλυμμένος;

 

Πρέπει να προβλέψω πυροσβεστήρες κτλ, και αν ναι από πού προκύπτει αυτό;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων…

Link to comment
Share on other sites

Εάν το πας με το γράμμα του νόμου η συγκεκριμένη χρήση θα πρέπει να πάει με έκθεση επιθεώρησης από την Π.Υ. Βέβαια η Π.Υ. δέχεται και την μελέτη με το άρθρο 10 του Π.Δ.71/88 χωρίς κανένα πρόβλημα, (πολλές φορές μάλιστα σου το προτείνουν).

Τώρα εάν όσα αναφέρεις είναι σωστά τότε δεν έχεις πρόβλημα με την έξοδο κινδύνου.

Για τους πυροσβεστήρες είναι σίγουρο ότι θα βάλεις 2 μιας και είναι το ελάχιστο αποδεκτό απο την Π.Υ. (άρθρο 10, παρ. 4.6).

Ένας πυροσβεστήρας γίνεται αποδεκτός μόνο για χρήσεις με συνολική μικτή επιφάνεια, (WC κουζίνες κτλ), μικρότερη από 50 τ.μ.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ.

 

Φυσικά και βοήθησες, ήθελα ως νέος που στον χώρο μια επαλήθευση για το ότι είμαι σε σωστό δρόμο.

Αν πάλι κάνω κάπου λάθος, θα πάρω το άκυρο μου από τους αντίστοιχους ελεγκτές (Πολεοδομία – Πυροσβεστική).

 

Όπως ανάφερα και προηγουμένως ο ημιυπαίθριος χώρος που έχω εξετάζεται ως εσωτερικός.

Αυτό όμως δεν σημαίνει φαντάζομαι ότι κατά την εξέταση της κάθε πλευράς του κτιρίου (ποιο συγκεκριμένα για τον υπολογισμό της απόστασης κάθε πλευράς του κτιρίου από γειτονικό κτίριο) θα υπολογίσουμε τον ημιυπαίθριο χώρο ως πλευρά του κτιρίου, καθώς τα ανοίγματα που προκύπτουν είναι πολύ μεγάλα…

 

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος σε χώρους συνάθροισης κοινού με πληθυσμό κάτω των 50 ατόμων, τι περιορισμούς έχουμε στις οδεύσεις διαφυγής;

Ποιό συγκεκριμένα τις αποστάσεις σε μέτρα για:

• Πραγματική απόσταση απροστάτευτης όδευσης

• Άμεση απόσταση απροστάτευτης όδευσης

 

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφε σε καφετέριες κλπ κάτω των 50 ατόμων πας με έκθεση επιθεώρησης αποκλειστικά. Για να είσαι πιο σίγουρος κι επειδή αυτό ποικίλει στις Π.Υ. πάρε τηλ και ρώτα συνήθως είναι συνεργάσιμοι. Σίγουρα όπως ανέφερε και ο συνάδελφος πιο πάνω θες 2 φορητούς 6 κιλών και μάλλον μια φωλιά ( αυτό πάλι εξαρτάται από την εκάστοτε Π.Υ) όσον αφορά εξόδους 1 αρκεί κι ας ανοίγει και προς τα μέσα απλά στην έκθεση θα το αναφέρεις ως αποκλίσεις κλπ αν βέβαια ανοίγει προς τα μέσα. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στην έκθεση επιθεώρησης δεν προβλέπονται αποκλίσεις. Επειδή πρόκειται για νέο κτίριο, η φορά ανοίγματος προς τα μέσα επιτρέπεται για χώρους χαμηλού βαθμού κινδύνου με πληθυσμό κατω των 50 ατόμων (βλ. γενικές διατάξεις Π.Δ. 71/88 σχετικά με φορά ανοίγματος εξόδων κινδύνου, δεν θυμάμαι το άρθρο απ' έξω).

Πάντως η φορά ανοίγματος προς τα μέσα δεν σας δεσμεύει ως προς την έγκριση της μελέτης ενεργητικής πυροπροστασίας μιας και πρόκειται για ζήτημα Παθητικής και αφορά την Πολεοδομία. Η μελέτη Ενεργητικής θα εγκριθεί με σχετική επισήμανση στην αρμόδια Πολεοδομική Αρχή.

Τέλος για χώρους συνάθροισης κοινού σύμφωνα με το άρθρο 10 του Π.Δ. 71/88 το μέγιστο όριο πραγματικής απόστασης απροστάτευτης όδευσης διαφυγής είναι 45 μέτρα χωρίς σπρίνκλερ και 60 με σπρίνκλερ.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να κάνω λάθος σχετικά με τις αποκλίσεις, αλλά και πάλι εξαρτάται από την Π.Υ. για το αν το εγκρίνει ή οχι. Για τα υφιστάμενα νομίζω ότι οι αποκλίσεις γίνονται πιο εύκολα αποδεκτές. Θα μπορούσε να μας βοηθήσει σε αυτό ο συνάδελφος πυροσβέστης? Και όσον αφορά το μέγιστο μήκος διαφυγής,τόσο είναι 45 μέτρα δηλ, και από προσωπική εμπειρία πολύ πολύ σπάνιο να υπάρξει αυτό το νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

Ένας πυροσβεστήρας γίνεται αποδεκτός μόνο για χρήσεις με συνολική μικτή επιφάνεια, (WC κουζίνες κτλ), μικρότερη από 50 τ.μ.

Ελπίζω να βοήθησα.

 

@techoffice που το έχεις δει αυτό; Πλανάται στον αέρα, αλλά δεν το έχω δει πουθενά γραμμένο και όταν προσπάθησα να περάσω μελέτη με έναν πυροσβεστήρα από την Πυροοσβεστική για κατάστημα 15τ.μ. μου το απέρριψαν και με ανάγκασαν να βάλω δύο.

Link to comment
Share on other sites

@techoffice που το έχεις δει αυτό; Πλανάται στον αέρα, αλλά δεν το έχω δει πουθενά γραμμένο και όταν προσπάθησα να περάσω μελέτη με έναν πυροσβεστήρα από την Πυροοσβεστική για κατάστημα 15τ.μ. μου το απέρριψαν και με ανάγκασαν να βάλω δύο.

 

Είναι λογικό αν πήγες με 71/88 γιατί μπορούν να νασιστούν στην παράγραφο 4.5 του άρθρου 9 που ουσιαστικά σε υποχρεώνει να έχεις 2 πυροσβεστήρες τουλάχιστον άνα όροφο.

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό αν πήγες με 71/88 γιατί μπορούν να νασιστούν στην παράγραφο 4.5 του άρθρου 9 που ουσιαστικά σε υποχρεώνει να έχεις 2 πυροσβεστήρες τουλάχιστον άνα όροφο.

 

@Bushido το πήγα σαν υφιστάμενο προ του 55, με την Πυροσβεστική Διάταξη 1/78 και υπέβαλλα μόνο κατόψεις γιατί είναι πολύ μικρό.

 

Εσύ με ποια νομοθεσία θα μπορούσες να πας με έναν πυροσβεστήρα;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.