Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πυροπροστασία χώρου συνάθροισης κοινού


hermes2000

Recommended Posts

@Bushido το πήγα σαν υφιστάμενο προ του 55, με την Πυροσβεστική Διάταξη 1/78 και υπέβαλλα μόνο κατόψεις γιατί είναι πολύ μικρό.

 

Εσύ με ποια νομοθεσία θα μπορούσες να πας με έναν πυροσβεστήρα;

Μάλλον το έγραψα λάθος :oops:. Το σωστό είναι ότι "ένας πυροσβεστήρας μπορεί να γίνει αποδεκτός .......", βέβαια μιλούσαμε για χώρους συνάθροισης κοινού οπότε επιφάνεια συνολική < 50 τ.μ. σημαίνει άτομα < 50 οπότε έκθεση επιθεώρησης και σε συζήτηση με αξιωματικό του τμήματος προληπτικής πυροπροστασίας μου είπε ότι κατά την κρίση του αξιωματικού που συντάσει την έκθεση και ανάλογα με την χρήση και το καθαρό μέγεθος του χώρου συνάθροισης, (π.χ. να μην έχει θερμές επιφάνεις ή να μην έχει υγραέριο) μπορεί να εγκρίνει έναν πυροσβεστήρα. Βέβαια αυτό δεν συνίσταται γενικά αλλά δεν είναι και αδύνατο. Γραμμένο κάπου οντως δεν είναι για χώρους συνάθροισης αλλά κάτι παρόμοιο αναφέρεται για τα υφιστάμενα ξενοδοχεία.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το έγραψα λάθος :oops:. Το σωστό είναι ότι "ένας πυροσβεστήρας μπορεί να γίνει αποδεκτός .......", βέβαια μιλούσαμε για χώρους συνάθροισης κοινού οπότε επιφάνεια συνολική < 50 τ.μ. σημαίνει άτομα < 50 οπότε έκθεση επιθεώρησης και σε συζήτηση με αξιωματικό του τμήματος προληπτικής πυροπροστασίας μου είπε ότι κατά την κρίση του αξιωματικού που συντάσει την έκθεση και ανάλογα με την χρήση και το καθαρό μέγεθος του χώρου συνάθροισης, (π.χ. να μην έχει θερμές επιφάνεις ή να μην έχει υγραέριο) μπορεί να εγκρίνει έναν πυροσβεστήρα. Βέβαια αυτό δεν συνίσταται γενικά αλλά δεν είναι και αδύνατο. Γραμμένο κάπου οντως δεν είναι για χώρους συνάθροισης αλλά κάτι παρόμοιο αναφέρεται για τα υφιστάμενα ξενοδοχεία.

 

Συνάδελφε @techoffice και σε περίπτωση υφιστάμενου καφέ-μπαρ με καθαρό εμβαδό 15 τ.μ. και έκθεση επιθεώρησης η Π.Υ. με "ανάγκασε" να βάλω δύο πυροσβεστήρες και ένα πυροσβεστικό ερμάριο, χωρίς να μπορώ να διαφωνήσω αφού δεν είχα νομοθεσία να στηριχτώ για ένα πυροσβεστήρα και ήταν αμετακίνητοι και όσον αφορά το ερμάριο. Μάλιστα μου είπαν χαρακτηριστικά ότι έχουν λεφτά οι επιχειρηματίες, ας αγοράσουν κι ένα ερμάριο. Το θέμα είναι ότι ήταν ένα άκαυστο καφέ-μπαρ, πλακάκια παντού, σοβατισμένοι τοίχοι και κουφώματα αλουμινίου χωρίς επαρκή χώρο για το ερμάριο και προτείνουν τα ίδια μέτρα που θα εφαρμοζόταν και σε ένα χώρο συνάθροισης 100τ.μ. πολύ υψηλότερου κινδύνου, είναι κρίμα! Δέχτηκαν βέβαια να τοποθετηθεί το ερμάριο στην εξωτερική πλευρά του τοίχου δίπλα στην πόρτα... Όπως αναφέρθηκε κάπου αλλού, ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΡΗΤΑ, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ, για τις Δημόσιες Υπηρεσίες..

 

Όσον αφορά αυτό το παρόμοιο που λες ότι αναφέρεται για τα υφιστάμενα ξενοδοχεία έχεις κάπου πρόχειρο το άρθρο; Θα είναι ενδιαφέρον

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέγεται, "καλύπτω τον κώλο μου" συνάδελφε.

 

Ποιος θα τα ακούσει αν πάρει φωτιά και βγουν οι δημοσιογράφοι και λένε

"Μα καλά, μόνο ένα πυροσβεστήρα εγκρίνανε?"

Link to comment
Share on other sites

@nort

Π.Δ. 71/88 άρθρο 18, παράγραφος 12.1

 

Έχεις δίκιο, απλά επειδή ποτέ δε συνάντησα στην πράξη ξενοδοχείο-ενοικιαζόμενα δωμάτια μονοόροφα έως 50 τ.μ. (και μάλλον ούτε θα συναντήσω ποτε) το είχα διαγράψει από τη μνήμη μου! :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Καλησπέρα,

Εξετάζω ένα υφιστάμενο εστιατόριο με την πυροσβεστική διάταξη 3/2015. Πέραν του κυρίως κτιρίου όπου στεγάζονται η κουζίνα, οι χώροι υγιεινής, η αποθήκη και η σάλα των πελατών η επιχείρηση αναπτύσει και μερικά τραπεζοκαθίσματα επί του παραλιακού πεζοδρόμου σε κατασκευή τύπου πέργκολας, ανοικτή πανταχώθεν πλην της πάνω μεριάς για σκίαση.

Η ερώτησή μου είναι αν η κατασκευή αυτή μπορεί να θεωρηθεί υπαίθριος χώρος κατά το άρθρο 8 της παραπάνω διάταξης?

Με μπερδεύει το εν λόγω άρθρο έτσι όπως είναι γραμμένο.

ευχαριστώ

 

Edited by persepolis88
Link to comment
Share on other sites

Ξεκάθαρο:

Παράθεση

Ως υπαίθριος χώρος συνάθροισης κοινού νοείται κάθε μη στεγασμένος χώρος συνάθροισης κοινού, του οποίου η όλη διαμόρφωση περιορίζει την ελεύθερη και άμεση διαφυγή του κοινού από το χώρο αυτό προς τα έξω σε ασφαλή χώρο, και απαραίτητα, όλες οι οδεύσεις διαφυγής μέχρι τις τελικές εξόδους δεν διέρχονται μέσα από κλειστούς χώρους.

Εφ' όσον τα τραπεζοκαθίσματα είναι ήδη "έξω" (σε ασφαλή εξωτερικό χώρο) και δεν περιορίζεται η διαφυγή του κοινού δεν νοείται ο χώρος αυτός υπαίθριος χώρος συνάθροισης κοινού.

Edited by Konstantinos IB
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, persepolis88 said:

η επιχείρηση αναπτύσει και μερικά τραπεζοκαθίσματα επί του παραλιακού πεζοδρόμου σε κατασκευή τύπου πέργκολας, ανοικτή πανταχώθεν πλην της πάνω μεριάς για σκίαση

Αν η άδεια του Δήμου για χρήση πλατείας ή πεζοδρομίου δεν αναφέρεται σε δικαίωμα κατασκευής περίκλειστου υπαίθριου - δημόσιου χώρου το θέμα έχει τελειώσει εκεί. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, δε γνωρίζω τι λέει η άδεια του δήμου. Εγώ βλέπω ένα κτίριο που στεγάζει τη συνάθροιση κοινού και τις βοηθητικές αυτής δραστηριότητες και έναν εξωτερικό χώρο μερικά μέτρα από το κτίριο, πανταχόθεν ελεύθερο όπως έγραψα πλην της οροφής με 7-8 τραπέζια καθημένων. 

Δεν μου κάνει σημαντική διαφορά στη μελέτη μου ούτως ή άλλως. 

Τοποθετούμε πυροσβεστήρες σε τέτοιους χώρους?

ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.