Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαφορές συντεταγμένων ΕΓΣΑ & Κτηματολογίου


axoul

Recommended Posts

Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νέοι (και οι Πολιτικοί Μηχανικοί ανεξαρτήτως παλαιότητας θα μου επιτρέψετε να συμπληρώσω). Ακριβώς όπως τα λέει ο Θεοχάρης για τη μεγάλη πλειοψηφία των μελετών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 48
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

συνάδελφοι ευχαριστώ πολύ.

μάλλον θα πρέπει να πάρω και τις στάσεις εξάρτησης που δίνει το κτηματογραφικό διάγραμμα και να αρμενίσω στραβά όπως λέει και ο grtopo.

Ειλικρινά με βοηθήσατε πολύ διότι νόμιζα πως είμαι ο μόνος που έβγαλα διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Η συνταξη των κτηματολογικων διαγραμματων εγινε κυριως με φωτογραμμετρικες μεθόδους. Το 0.5μ απόκλιση είναι και πάλι πολυ, αλλά δικαιολογείται αν η μαντρα π.χ. ήταν αρκετη ψηλή οπότε θα προέκυπταν μεγάλες διαφορές στον ορθοφωτοχάρτη από τον οποίο υποθέτουμε ότι έγινε εκ των υστέρων η ψηφιοποίηση. Τώρα αν η απόδοση εγινε σε σταθμους και οχι στον ορθοφωτοχαρτη τοτε το 0.5μ είναι πολύ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο Θεοχάρης τα είπε όλα..

Μέσα στην εταιρεία που δουλεύω τώρα και μαθαίνοντας από τους παλιότερους ξέρω πως οι συμβατικές υποχρεώσεις αφορούσαν μόνο φωτογραμμετρικά να αποδοθούν οι ιδιοκτησίες. Σαν εταιρεία, με δική μας πρωτοβουλία, στις περιοχές που είχαμε κάνει κάπου και πράξη εφαρμογής, με μετατροπές από ΤΜ3 σε μια περίπτωση και σε ΕΓΣΑ '87 στις υπόλοιπες, μεταφέραμε σχέδιο πόλης στο κτηματολόγιο. Σε αστικό περιβάλλον λοιπόν, στις θέσεις αυτές η ακρίβεια είναι κάτω από 10 εκατοστά, αν πασσαλώθηκαν σωστά τα οικόπεδα από το σχέδιο πόλης. Στο αγροτικό μετρήσαμε μόνο εκεί που έγιναν ενστάσεις και δεν μας έφεραν ενταγμένα τοπογραφικά, χωρίς να πληρωθούμε ποτέ γι'αυτό. Βέβαια υπάρχει νησί που είναι σήμερα στο κτηματολόγιο, για το οποίο το 1/30 όσων δήλωσαν ιδιοκτησία είχε κάτι σαν τίτλο (ιδιωτικό συμφωνητικό ή πιο σπάνια και συμβόλαιο, γιατί δεν είχε μέχρι το 1990 ποτέ συμβολαιογράφο). Σε αυτό αγράμματοι άνθρωποι έδειχναν σε ψηφιοποιημένους ορθοφωτοχάρτες του 1995 με pixel μισού μέτρου που χάνεις εσύ ή αναλογικούς την ιδιοκτησία τους... Οτιδήποτε κάτω από τα πέντε μέτρα ακρίβεια, το να μοιάζει το σχήμα και το να πετύχεις τη θέση ήταν τεράστια επιτυχία του μηχανικού! Και φυσικά αν πεις σήμερα στο φτωχό που έχει ανάγκη να πουλήσει ότι πρέπει πρώτα να κάνει διορθωτική στο κτηματολόγιο, απλά θα το πουλήσει φθηνότερα... ΠΟΛΥ φθηνότερα. Και ένας καρχαρίας θα του το φάει. Γιατί τέτοιο κτηματολόγιο πλήρωσε το κράτος να έχουμε. Δυστυχώς ο τομέας φωτογραμμετρίας της σχολής μου έκανε ΛΑΘΟΣ νομίζοντας ότι μπορεί να κάνει τοπογραφικά από αεροφωτογραφίες το 1996. Όσο όμως γίνονται οι γεωμετρικές μεταβολές και τελειώνουν τα δικαστήρια, αν το υποστηρίξουμε και εμείς οι μηχανικοί και οι δορυφορικές αποκτούν τεράστια ανάλυση, το κτηματολόγιο θα τελειώσει. Ο δισέγγονός μου μπορεί να έχει και τίτλους Κτηματολογίου!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοιο κτηματολόγιο πλήρωσε το κράτος να έχουμε.

 

Πέστο κι εσύ γιατί μόνο εγκάθετο της Κτηματολόγιο Α.Ε. δε με αποκάλεσαν όταν το υποστήριζα! Και παραπάνω από όσα όφειλαν και πληρώθηκαν έκαναν αρκετοί ανάδοχοι για την τιμή των όπλων και μόνο...

 

Όσο όμως γίνονται οι γεωμετρικές μεταβολές και τελειώνουν τα δικαστήρια, αν το υποστηρίξουμε και εμείς οι μηχανικοί και οι δορυφορικές αποκτούν τεράστια ανάλυση, το κτηματολόγιο θα τελειώσει.

 

Ξαναπέστο και αυτό. Ό,τι δεν πληρώθηκε από το κράτος τότε στους αναδόχους (γιατί πήγαν να κάνουν οικονομία) και από τους πολίτες (τα "κτηματόσημα") θα πληρωθεί τώρα από τους πολίτες στους ιδιώτες Μηχανικούς (και στα "κτηματόσημα" βέβαια). Δε γίνεται αλλιώς. Ήταν αναμενόμενο. Απλά υπήρχαν σκοπιμότητες τότε εκείνα τα παλιά τα χρόνια, να δείξουν ορισμένοι ότι θα έφτιαχναν Κτηματολόγιο τσάμπα (και έχει ο Θεός όταν θα έσκαγε το παραμύθι-έτσι κι αλλιώς οι κυβερνήσεις ...αλλάζουν).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ''ανεξαρτήτως παλαιότητας'' θα πώ ένα πολύ απλό πραγματάκι,και θα το πώ ως απλός πολίτης κ όχι ως μηχανικός:

 

η γυναίκα μου προσπαθεί να τακτοποιήσει μια περίπτωση αποδοχής κληρονομιάς συγγενών της,τρία οικόπεδα στο Μαρούσι.

 

Τα τρία οικόπεδα προήλθαν από απαλλοτρίωση και μεταφορά σύμφωνα με τον 1337 μιας μεγάλης ιδιοκτησίας εκτός σχεδίου.Το μόνο που είχα εγώ στα χέρια μου ήταν τα αποσπάσματα κτηματολογίου.

 

ΕΝΤΟΣ ΑΘΗΝΩΝ ΜΙΛΑΜΕ,σε φρέσκια πράξη εφαρμογής (Μαρούσι).

 

Σας πληροφορώ ότι η απόκλιση ήταν 47 μέτρα.Ποιός έχει ευθύνη να διορθώσει?Ο κάθε ιδιοκτήτης που δεν ξέρει τί σημαίνει ''τετμημένη'' και ''τεταγμένη''???

 

Την έχω ΧΕΣΜΕΝΗ αυτή την Υπηρεσία,διότι αυτή τη στιγμή δεν είναι Υπηρεσία,απλά ένα έμβρυο.Σε καμιά 50αριά χρονάκια,μπορεί όντως να αποδειχθεί λειτουργική στη χώρα μας.

 

Τέλος,έχω να πώ στους συναδέλφους τοπογράφους,ότι ωραία κ σεβαστή η άποψή τους περί ακρίβειας,όμως νομίζω ότι μιλάμε απλά στους κουφούς.Όταν οι αρμόδιοι έχουν με τη σειρά τους χεσμένη (επίτηδες) την ακρίβεια,το να κάθεται ο κάθε ευσυνείδητος συνάδελφος κ να μου τα χώνει δεν έχει απολύτως κανένα νόημα.Περισσότερο νόημα θα είχε να ψηφίζαμε κατά συνείδηση στις εθνικές εκλογές έτσι ώστε να αναλάβει την εξουσία κανένας ευσυνείδητος,παρά να καθόμαστε σε ένα φόρουμ να μ@λ@κιζόμ@στε περί ακρίβειας μεταξύ μας.Όπως ακριβώς το είπε ο grtopo είναι....''αν είναι στραβός ο γυαλός,πρέπει να αρμενίσεις στραβά για να αλφαδιάσεις''........:D

 

Ως απλός πολίτης,υπενθυμίζω.K να μου τα χώσετε,δεν έχει κ πολύ σημασία διότι εγώ μιλάω με τεκμήρια........

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι σωστό να υποβαθμίζουμε το θέμα της ακρίβειας μετρήσεων επειδή κάποια κομμάτια του Κτηματολογίου είναι μπάχαλο. Γι' αυτό γεννηθήκαμε, να "σταθούμε" μέσα στο μπάχαλο.

 

Θυμηθείτε ότι οι ακρίβειες καθορίζονται από τις απαιτήσεις του έργου (δεν είναι όλα στη ζωή διορθωτικές Κτημ/γίου, επί παραδείγματι υπάρχουν έργα που μας απαγορεύεται η χρήση RTK), άπτονται της ιδιοσυγκρασίας μας, των προσωπικών στάνταρ, ακόμα και μερικές φορές το πως θέλουμε να μας βλέπουν οι νεώτεροι μηχανικοί να κάνουμε τη δουλειά. Θα μας πάρουν με τις λεμονόκουπες οι νέοι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά τα 47 μέτρα απόκλιση δε νομίζω ότι ειναι ευθυνη του κτηματολογίου. Κατι δεν είχε γίνει σωστά. Πιθανόν να μην έγιναν ενστάσεις τότε που έπρεπε. Μπορεί τα όρια να είχαν εσφαλμένη περίφραξη. Δεν είναι σωστό να κατηγορούμε για όλα τα στραβά τον τρόπο που λειτουργεί το κτηματολόγιο. Προφανώς έγιναν λάθη, αλλά και που δε γίνονται...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να μην έγιναν ενστάσεις τότε που έπρεπε

 

Ακριβώς αυτό λέω κ εγώ......

 

ΠΟΙΟΣ είναι υπεύθυνος για ενστάσεις σχετικά με την ορθότητα του καννάβου?Ο ιδιοκτήτης?Ε,αν είναι δυνατόν.........

 

Κ μην ακούσω ότι για τέτοιο θέμα έχει ευθύνη πάντα ο ιδιοκτήτης,διότι οι μελετητές (θεωρητικά) ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ για να έχουν την ευθύνη της ορθότητας της μελέτης......

 

Κ από την άλλη,κλασσικός νεοέλληνας είμαι κ εγώ,όποτε με βολεύει ως πολίτη κράζω το κράτος,όποτε με βολεύει ως μηχανικό κράζω τον ιδιοκτήτη!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κ από την άλλη,κλασσικός νεοέλληνας είμαι κ εγώ,όποτε με βολεύει ως πολίτη κράζω το κράτος,όποτε με βολεύει ως μηχανικό κράζω τον ιδιοκτήτη!:lol:

 

Αυτο εννοείται. Όπως όλοι μας:P

Μια απορία έχω. Δεν είχε βγεί εκτός ανοχής το συγκεκριμένο γεωτεμάχιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.