Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά οθόνης υπολογιστή


dim

Recommended Posts

Σαφώς και είναι καλύτερη η 24" σε ανάλυση 1920Χ1200. Αν μπορείς .... πήγαινε καλύτερα στις 26" και θα με θυμηθείς.!!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τα πολλά εγώ κατέληξα στην 22αρα EIZO. Έχω και την 19αρα και σκέφτομαι να τις βάλω δίπλα δίπλα. Έτσι κι αλλιώς οπτικά το ίδιο άσχημες είναι.... :P

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και είναι καλύτερη η 24" σε ανάλυση 1920Χ1200. Αν μπορείς .... πήγαινε καλύτερα στις 26" και θα με θυμηθείς.!!!!

Κατέληξα σε αυτή LG W2452V-PF TFT Monitor 24''

Ειναι 1920*1200. Και απο τιμη μια χαρα. Οι 27" μου φαινονται υπερβολη για τον σκοπο που την θελω.

 

Αυτο που θα ηθελα ειναι να εκανα συγκριση της οθονης που δουλευω τωρα 17" φορητου 1440*900 με την 24* ως προς το βημα της κουκιδας και το μεγεθος των γραμματοσειρων. Δεν βαριεσαι.. Μεχρι και πριν 8 χρονια ο κοσμος δουλευε σε γλομπους 20+κιλων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν κοιτάς και αυτή την 27".

Πίστεψέ με.... η διαφορά είναι τεράστια ... και μόνο από το working space που θα έχεις στο CAD... αξίζει τον κόπο!!

Link to comment
Share on other sites

Οι οθόνες 16:9 (1920x1080) είναι πολύ μακρόστενες, έχω δουλέψει περισσότερο σε 16:10(1920x1200) και είναι καθαρά τι βολεύει τον καθένα, γενικά για σχέδια προτιμούνται οι 16:10. Η οθόνη που λες 1440x900 είναι επίσης 16:10, σκέψου δηλαδή ότι έχεις την ίδια οθόνη αλλά με μια ιντσα λιγότερη, μικρότερο ύψος δηλαδή.

Από τις 2 LG που γράφεις την δεύτερη την έχουμε στο γραφείο, είναι αρκετά καλή αλλά εμφανισιακά είναι μέτρια (αν σε ενδιαφέρει αυτό) ειδικά σε σχέση με την άλλη LG που γράφεις.

Εγώ δουλεύω σε μια 24αρα samsung και ενώ έχει την ίδια ανάλυση τα εικονίδια είναι σε 2πλάσιο μέγεθος από την LG, αυτό δεν ξέρω πως μπορείς να το διορθώσεις κρατώντας την ίδια ανάλυση.

Τέλος σκέψου λίγο αυτό που λέει ο GRTOPO για την 26", δεν ξέρω για τη δουλειά την θέλεις αλλά όσο μεγαλύτερη επιφάνεια έχεις τόσο το καλύτερο.

Υπάρχει πάντα και η λύση με 2 οθόνες αν θες χώρο

Link to comment
Share on other sites

Η 27" οθονη που προτεινει ο GRTOPO θα ειναι πιο ξεκουραστη από μια 24" αλλα ειναι πιο ακριβη η ατιμη. Και εχει λιγο μικροτερη κατακορυφη αναλυση.1080 εναντι 1200 της 2ης 24". Αρα μικροτερος χωρος για το cad. Εκτος κ αν κανω λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Αν σε νοιάζει η τιμή μείνε στην 24". Επίσης το 1200 έχει μεγαλύτερο ύψος αλλά και με την 1080 θα κάνεις τη δουλειά σου. Ειδικά αφού δούλευες σε 17" θα σου φανεί πολύ καλή η 24" όποια και αν διαλέξεις. Η καλύτερη λύση είναι να πας σε ένα μαγαζί (πλαίσιο,multirama) που τις έχουν στη σειρά για να τις δεις από κοντά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.