Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά οθόνης υπολογιστή


dim

Recommended Posts

Eχει να προτείνει κανείς κάποια οθόνη 22αρα για συνεργασία με λάπτοπ?? Το έχει δουλέψει κανείς?? Εντυπώσεις??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτείνω samsung 22'' ή 24'' για laptop. Και 26'' για desktop. Ειδικά για το acad.... ανοίγεις όσα toolbars τραβάει η ψυχούλα σου και πάλι βλέπεις τοπογραφικό μεγάλης έκτασης ....χωρίς να κάνεις zoom!!! Βέβαια η καλύτερη ειναι 30"

Link to comment
Share on other sites

Eχει να προτείνει κανείς κάποια οθόνη 22αρα για συνεργασία με λάπτοπ?? Το έχει δουλέψει κανείς?? Εντυπώσεις??

 

Και η 20άρα εμένα με έχει βολέψει βέβαια του λαπτοπ ήταν 17" οπότε όοοοολα τα εργαλεία ήταν στην 17" και ότι δούλευα στην 20". Ωστόσο εγώ έχω την σχετική εμπειρία από photoshop...

 

Πάντως ο καλύτερος συνδυασμός που έχω χρησιμοποιήσει είναι 24" βασική οθόνη και 13" του λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως προτείνω samsung 22'' ή 24'' για laptop. Και 26'' για desktop. Ειδικά για το acad.... ανοίγεις όσα toolbars τραβάει η ψυχούλα σου και πάλι βλέπεις τοπογραφικό μεγάλης έκτασης ....χωρίς να κάνεις zoom!!! Βέβαια η καλύτερη ειναι 30"

 

οι 30αρες εχουν προβλημα διοτι το dot pitch ειναι 0,25 στα 2560x1600 σε σχεση με το 0,303 των 27'' στα 1920x1200,με αποτελεσμα τα γραμματα κλπ να ειναι πολυ μικρα.

 

ετσι για να ειναι ευαναγνωστα θα πρεπει να εισαι κοντα στην οθονη κατι που ερχεται σε αντιδιαστολη με την απαιτηση να εισαι μακρια λογω του μεγαλου μεγεθους του panel.

 

η 27'' ειναι μαλλον η χρυση τομη.σε αποσταση ~80 cm εισαι ανετος.

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις αετισιο ματι μη φοβασαι τιποτα.

 

δες αυτες τις 2 φωτο.

 

φαινεται το desktop σε 30'' και αναλυση 2560x1600

 

1

 

2

 

πειραματισου να δεις σε ποια αποσταση δυνασαι να δουλευεις με ανεση,οσον αφορα την καθαροτητα του κειμενου και την ευαναγνωση του.

εχε κατα νου οτι το panel εχει διαστασεις περιπου 650 × 430 ΟΠΟΤΕ πρεπει παραλληλα να μειωσεις την κινηση του λαιμου-αυχενα και των ματιων.

 

εγω παντως στα περιπου 1,3 μετρα που απαιτουνται για να διευκολυνεται η θεαση οσον αφορα την καταπονηση λαιμου και ματιων,δεν βλεπω με ιδιαιτερη ευκρινεια.

 

3

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα laptop Turbo-X με 17in οθόνη το οποίο είναι συνδεδεμένο με μια 23in LG W2361V, επίσης ασύρματο keyboard+mouse (από τις 23in ξεκινά και το FullHD 1080p σε περίπτωση που θέλεις να βλέπεις και καμία ταινιούλα). Η απόσταση τους είναι περίπου 80cm από εμένα. Μέχρι στιγμής στους 4 μήνες που τις δουλεύω δεν με κουράζουν στα μάτια, ακόμη και μετά από πολλές ώρες χρήσης. Για προγράμματα με πολλά toolbars μπορείς να χρησιμοποιείς και τις δυο οθόνες (εφόσον το σηκώνει ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών). Αυτή η λύση πιστεύω ότι είναι καλύτερη από την χρήση μιας πχ 27in οθόνης. Εάν το budget είναι απαγορευτικό για την αγορά μιας EIZO, τότε η Samsung ή η LG είναι καλές λύσεις. Προσωπικά προτίμησα την LG για την zeropixel εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με ειδοποιησαν απο οαεδ οτι μεσα στο μηνα θα ερθουν για ελεγχο οποτε ηρθε η ωρα για οθονη και νεο pc. Σκεφτομαι για LG, και μάλλον για 24". Στις 24" και ανάλυση 1920*1080 μπορεις να δουλεψεις ανετα ή στραβώνεσαι? Η αποσταση του κεφαλιου μου απο την οθονη οταν καθομαι και δουλευω ειναι 60 ποντοι. Οχι 1 μετρο που διαβασα απο μερικους πιο πανω. Το βρισκω πολυ.

Τι λετε? Καμια προταση συγκεκριμενα? Καλη περιπτωση μου φαινεται αυτη LG W2453V-PF TFT Monitor 24''

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι. Αν και τα 60εκ θα δεις ότι είναι η min απόσταση που θα κάθεσαι. Μη ξεχνάς ότι λογω του μικρού πάχους μπορείς να τη τραβήξεις και πιο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε 24", δεν θα απογοητευτεις. Προσωπικά θεωρώ την ανάλυση 1920x1200 (16:10 οθόνη) καλύτερη για σχεδιασμό από την 1920x1080

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.