Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αγορά οθόνης υπολογιστή


dim

Recommended Posts

Ψάχνοντας για καινούρια οθόνη, μέχρι 400 ευρώ, 20''-23'', και μιας και έχω χρόνια να ασχοληθώ:

 

1. Να πάρω με ενσωματωμένο δέκτη TV; Είναι παρόμοιας ποιότητας με τις απλές;

2. Έχει κάποιος να προτείνει κάποια για αγορά;

3. Για αποφυγή ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ψάχνω και εγώ μια 23 με 24 ίντσες. Μέχρι 350€ το πολύ. Περιμένω να βρω την LG M80 LED Monitor για την οποία ακούω καλά λόγια στο Ιντερνέτ αλλά δεν την έχω δει ακόμα. Βγαίνει σε 23 ίντσες νομίζω.

Από ότι έχω δει συμφέρει να έχει και τηλεόραση. Δεν κοστίζουν πολύ περισσότερο από την απλή έκδοση τους και η ποιότητα είναι η ιδία από ψάξιμο που είχα κάνει παλιότερα.

Προσοχή βεβαία να πάρεις καινούργιο μοντέλο με MPEG-4 ψηφιακό δέκτη.

Γενικά οι τιμές έχουν πέσει και αν βρω ένα καλό μοντέλο θα κάνω την κίνηση. Είμαι ακόμα με μια 17αρα παλιάς τεχνολογίας ( λυχνία ).

Link to comment
Share on other sites

Προτείνω να πάρεις οθόνη 24" με ανάλυση 1920x1200.

Η διαφορά από οθόνη με ανάλυση 1920x1080 είναι αισθητή. Καθώς στο κάτω μέρος της οθόνης είναι το taskbar των windows και στο πάνω μέρος είναι η μπάρα του autocad, το μενού και τα toolbar, ο κατακόρυφος χώρος είναι ήδη μειωμένος. Μείωση 10% επιπλέον (1200->1080) είναι αισθητή.

 

Προσωπικά έχω περάσει σχεδόν απ'όλους τους δυνατούς συνδυασμούς οθονών (από 12" hercules με ανάλυση 720 x 348 αλλά δεν μετράει).

Τα τελευταία χρόνια έχω εργαστεί σε 20" 1650x1080, 24" 1920x1200, 2 x 21" 1920x1080 και πλέον 30" 2560x1060.

 

Οι 2 οθόνες βοηθάνε μόνο τους μηχανολόγους, επειδή μπορούμε στην μία οθόνη να έχουμε την κάτοψη και στην άλλη το φύλλο υπολογισμών (επίσης βοηθάει στον προγραμματισμό αλλά αυτό το αφήνω για άλλο forum).

 

Οι 30" είναι υπεραρκετές (ίσως υπερέβαλλα, αλλά αξίζει τον κόπο) αλλά ακριβές. Το ιδανικό είναι 24" με ανάλυση 1920x1200.

 

Αν έχεις πρεσβυωπία ίσως αξίζει να κοιτάξεις και 27" ή 28" οθόνη με την ίδια ανάλυση.

 

Προσοχή: Θα σου πουν πολλοί ότι με μεγάλη ανάλυση φαίνονται όλα μικρότερα! Όσοι το πουν έχουν άγνοια μια ρύθμισης των windows για την ρύθμιση των dpi.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή τυχαίνει να είμαι ένας από τους άσχετους.....

πως ρυθμίζονται τα dpi;

 

Ο συνήθης ύποπτος μπορεί να ξέρει...

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

 

Στα windows 7 κάνε δεξί κλικ στην επιφάνεια εργασίας -> screen resolution (ανάλυση οθόνης) -> make text and other items larger or smaller

 

Οι περισσότεροι αρκούνται στις τυπικές επιλογές 100% , 125% και 150%.

Οι ψείρες (όπως και εγώ) καθώς και όσοι θέλουν μεγαλύτερη ακρίβεια επιλέγουν αριστερά "Set custom text size (DPI)".

 

Αυτό που φαίνεται σαν μέτρο στην οθόνη είναι όντως μέτρο που μετράει σε ίντσες. Αν έχετε κλιμακόμετρο σε ίντσες το ακουμπάτε (προσεκτικά για να μην χαράξετε την οθονη) στην οθόνη και σέρνετε τα νούμερα μέχρι να το φέρετε στα ίσια (ένδειξη στην οθόνη = μέτρηση στο κλιμακόμετρο).

 

Αν δεν έχετε κλιμακόμετρο, από τις προδιαγραφές της οθόνης μπορείτε να υπολογίσετε τα dpi και να μετακινήσετε τα νούμερα έτσι ώστε τα dpi να είναι τα σωστά. Για την ακρίβεια από τις προδιαγραφές ξέρετε τον λόγο πλευρών (pixels οριζόντια/pixels κάθετα) και την διαγώνιο (πχ. 20", 21.8", 24",κτλ). Με πυθαγόρειο θεώρημα βρίσκετε την οριζόντια διάσταση σε ίντσες, διαιρείτε με τα pixels (συνήθως 1680 στις 20", 1920 στις 24") και έχετε τα σωστά dpi για την οθόνη σας.

Για όσους βαριούνται να κάνουν τις πράξεις, συμπληρώνουν εδώ τα στοιχεία και τους υπολογίζει τα dpi - dots per inch ή ppi - points per inch. H διαφορά τους είναι στην ορολογία, μην σας απασχολεί.

http://members.ping.de/~sven/dpi.html

 

 

Αν γίνει σωστή ρύθμιση, ότι βλέπετε στην προεπισκόπιση εκτύπωσης, στο word, στο excel και στα άλλα προγράμματα όταν έχετε το zoom στο 100% θα το βλέπετε στην οθόνη στο πραγματικό μέγεθος που θα τυπωθεί.

 

Στην πράξη τώρα, πολλοί που έχουν πρόβλημα λόγω πρεσβυωπίας ή άλλης πάθησης βάζουν μεγαλύτερη τιμή από την κανονική.

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδιαίτερα οικονομική λύση είναι η αγορά FullHD τηλεόρασης.

 

Με 500€ έχεις οθόνη 32~42" και τηλεόραση για να βλέπεις κανένα ματσάκι ενώ κάνεις διάλειμμα από τη δουλειά.

Όλες οι τηλεοράσεις εάν δεν έχουν VGA, έχουν HDMI είσοδο η οποία συνδέεται στην DVI του υπολογιστή με έναν απλό αντάπτορα των 5€.

 

Πάντως στο γραφείο, που έχω συνδέσει μία LG 42" στον απέναντι τοίχο (ώς 2ο monitor με mirror), μπορώ να πω με σιγουριά πως κάνει καλή εντύπωση και στους πελάτες που βλέπουν τα προσχέδια να δημιουργούνται και να επεξεργάζονται μπροστά στα μάτια τους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.