Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αγορά οθόνης υπολογιστή


dim

Recommended Posts

δυστυχώς δεν μπορώ να τις τεστάρω γιατί είμαι επαρχία...

 

εγγύηση η ντελ δίνει 3ετη και η σαμσουνγκ 2ετη.

 

αυτό όμως που θέλω κυρίως, είναι να καταλάβω αν τελικά η 24' 16:10, είναι επι της ουσίας το ίδιο με την 27' 16:9 για ένα μηχανικό, αφού στο autocad μας ενδιαφέρει περισσότερο το ύψος της οθόνης. 

αυτά τα λέω βάσει του ότι διάβασα παραπάνω στο thread και μου φαίνεται λογικό... αλλά δεν είμαι σίγουρος..

 

αν μείνω σε 24' προφανώς είμαι για ντελ. αλλά αν επιλέξω τελικά 27' μάλλον πάω για σαμσουνγκ. 

Link to comment
Share on other sites

Νίκο εχω αμφότερες ντελ 24ρα 16:10 και ντελ 27ρα 16:9

 

Περα του οτι η 27ρα ειναι "ψαρωτικη" για γραφείο, για δουλεια/autocad παλι 24ρα θα επαιρνα. Και ο λόγος φυσικα ειναι η ανάλυση. Οι "κοινες" 27ρες εχουν 1920Χ1080. Αν πας σε ακριβή ντελ 27ρα ή όποια 27ρα να κοιτάξεις να σηκώνει 2560Χ οσο ειναι-δε θυμάμαι.

 

Τότε ναι, θα έχει διαφορά, χώρο, καλύτερη στο μάτι κτλ.

 

Η εγγυηση της ντελ φυσικα ειναι κορυφη. Παθαίνει κατι, παιρνεις τηλ ερχονται την παιρνουν αφήνουν άλλη.

 

Υ.Γ. η 24ρα μου ηταν 2 φορές πιο ακριβή απ'την 27ρα...

 

Υ.Γ.2 ακόμα να βρεθούμε...λάθος δικό μου :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σταύρο. Επειδή  η δουλειά και η άνεση προηγούνται και επειδή αυτήν την εποχή δεν περισσεύει για εμφάνιση..  θα χτυπήσω την 24αρα μάλλον.. και βλέπουμε 

 

Θα σε πάρω τηλ προς Σεπτέμβρη  που θα ξανάρθω. Ελπίζω να τα πούμε τότε (εκτός κι αν έρθεις εσύ τπτ διακοπές προς νότια... :smile:  ) Φιλια

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

και καλά θα κάνεις. Πρόσεξε να'χει 1920Χ1200, εχει λιγο παραπάνω χώρο.

 

Αν την εχεις μονο για το γραφείο δεν υπάρχει λογος να παρεις την ακριβότερη 24ρα, δε χρειάζεται να ξεφύγεις στη τιμή.

 

Η δική μου βλέπω εχει μεινει ακομη στην αγορά και επεσε παρα πολύ η τιμή της... http://www.inter-eshop.com/el/4364-dell-u2412m-61-cm-24-led-ips-panel-pivot-usb-hub-displayport-black.html

 

Μην έρθουμε μονο για μόνιμες διακοπές...ακόμη πιο νότια απο κεί, χαχαχα.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

αχχαααχαχαχ     Ναι! Νοτιοανατολικά για να είμαστε ακριβείς (ε μην φτάσουμε και Αφρική, έχει καλύτερα φράγκα αλλά δε λέει)...

 

αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση Σταύρο... με το ίδιο αεροπλάνο θα πάμε.. ελπίζω να μην χρειαστεί..

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Περα του οτι η 27ρα ειναι "ψαρωτικη" για γραφείο...

Πιο ψαρωτικό ίσως είναι να έχεις 2 οθόνες σε σειρά! Και σίγουρα είναι απείρως πιο πρακτικό! ;)

Link to comment
Share on other sites

καλά χαλάρωσε συνάδελφε... για την δουλειά μας είναι υπερβολή έως πεταμένα λεφτά.

 

Ουτε πιστότητα 100% σε χρώμα θέλουμε, ούτε 99.999% συμβατότητα με RGB χρωματα απο φοτοσοπ θέλουμε, ούτε φωτογράφοι είμαστε, ούτε τυπογράφοι.

 

Ασε που η eizo κάποτε ήταν κραταιά δύναμη, πέρασαν αυτές οι εποχές.

Link to comment
Share on other sites

H ιδανική οθόνη αυτή την στιγμή που είναι Top για gaming άρα και εξ' ορισμού άριστη για τα πάντα είναι αυτή

Link to comment
Share on other sites

Είχα ήδη παραγγείλει την Dell u2415, αλλά ακυρώθηκε λόγω των γεγονότων.

Έτσι, με την ευκαιρία έριξα μια ματιά στις EIZO. Είδα την flexscan ev2455. Εξαιρετική οθόνη αλλά 120ευρ πιο ακριβή. Συμφωνώ με kane ότι για τη δουλειά μας δε χρειαζόμαστε φοβερά πράγματα και η Dell u2415 είναι πολύ καλή ούτως ή άλλως.

Ωστόσο... αυτό που σίγουρα χρειαζόμαστε, είναι όσο το δυνατό πιο ξεκούραστη πολύωρη χρήση και προστασία των ματιών μας, και η eizo έχει κάποιες σχετικές λειτουργίες που δεν έχουν οι άλλες οθόνες. Πρόκειται για τρεις διαφορετικές λειτουργίες: 1) μείωση του μπλε φωτός που εκπέμπουν οι νέες οθόνες και το οποίο κουράζει πολύ, ειδικά για πολύωρη χρήση, 2) μείωση του flickering, 3) αυτόματη προσαρμογή της φωτεινότητας ανάλογα με τις συνθήκες για πιο ξεκούραστη χρήση. Τέλος έχει 5ετη εγγύηση. 

Το θέμα είναι αν όντως κάνουν αυτά κάποια ουσιαστική διαφορά, στην κούραση που προκαλεί η οθόνη. Εννοώ διαφορά αντιληπτή που να αξίζει 40% παραπάνω στην τιμή. 

Γιατί κατά τα άλλα η Dell είναι εξίσου καλή οθόνη στα χαρακτηριστικά, πιο φθηνή και με πολύ καλύτερη εμφάνιση.

Από Δευτέρα αν ανοίξουν οι εισαγωγές θα παραγγείλω ξανά, οπότε οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη...

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.