Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής για την τακτοποίηση ημιυπαίθριων χώρων


Recommended Posts

Ο συνάδελφος μιλούσε για το ΠΟΡΤΟ ΚΑΡΡΑΣ που δεν ξέρουμε τίποτα άλλο για αυτό εκτός από το ότι είναι 3/οροφα κτήριο με συνολικό εμβαδό 80000μ² (αν θυμάμαι καλά).

Αν ήταν όμως 400 μεζονέτες των 200μ², απαιτούνταν Η/Μ?

 

Σήμερα σαφώς, μετά την 13/11/2010, ισχύουν αυτά που λέει παραπάνω ο sdim οπότε οι παραπάνω κουβέντες περιττεύουν.

Link to comment
Share on other sites

Από 1/10/2010 απαιτείται ΚΕΝΑΚ για τα κτίρια άνω των 50μ² (πλην ορισμένων εξαιρέσεων).

Υπάρχει και εγκύκλιος που ζητά όλες τις Η/Μ εγκαταστάσεις για τα κτίρια αυτά (> 50μ²) από 1/10/2010.

σωστά και επιτελους εγινε μισό βημα μπροστα με αυτη την επιβολη η/μ και σε μικροτερα κτισματα.

Οσο για την αδεια που σας ελεγα δεν το πιστευα στα ματια μου, παρα πολυ κραυγαλεο, θυμίζει εποχες του '30 οπου ο Μηχανικος ηταν μονο ο Πολιτικος και υπεγραφε τα παντα φυσικα...

Εμενα η θεση μου ειναι σαφης: Δεν μπορεις να υπογραφεις για μελετες που παραπεμπουν σε αντικειμενο που δεν εχεις διδαχθει. Οσο απαραδεκτο ειναι να υπογραφει π.χ. στατικα ο μηχ/γος αλλο τοσο ειναι να υπογραφει ο αρχιτεκτονας ηλ/κα. Εγω π.χ. σε ενα απο τα πραγματα που τρελαίνομαι ειναι οτι δεν μπορω να υπογραψω ενα απλο μονογραμμικο σχεδιο σε εντυπο της ΔΕΗ για παροχη σε κατοικια ενω ως μηχανολογοι εχουμε διδαχθει κανονικοτατα ηλεκτρολογικες εγκαταστασεις σε αρκετα μαθηματα στο ΤΕΙ ενω το σχεδιο αυτο μπορει να το υπογραψει ενας αδειουχος ηλ/γος εγκαταστατης δευτεροβαθμιας εκπαιδευσης :shock::shock:

τα χάλια μας...:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΗΜ/Χ Ν.3843/10.

 

Παρατήρηση: Χρησιμοποιείστε την αναζήτηση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Έτσιιι... Ετσιιι... η εκδούλευση συνεχίζεται!

 

Τα καλά και συμφέροντα των ΠΜ και ΑΜ μόνο...κατά το "Ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να πηγαίνουν καλά...και όλοι οι άλλοι να πανε να γ..&θ*$ουνε!

 

Τώρα βέβαια από που και ως που κατι ΠΜ, ΑΜ, και Τοπογραφοι πήραν πιστοποίηση Προσωρινού Ενεργειακού Επιθεωρητή και μαλιστα Β ταξης για λέβητες και κλιματισμούς ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ...!

 

Α ρε Ελλαδάρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΑΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙ ΗΜ/Χ Ν.3843/10.

φυσικά και μπορείς, αλίμονο!! έχω ρυθμίσει μέχρι τώρα πάνω από ΄60!! αρκεί να είσαι ενεργός μηχανικός (να έχεις αριθμό τεε, ειδικό λογαριασμό μηχανικού κ.λ.π.)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.