Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής για την τακτοποίηση ημιυπαίθριων χώρων


Recommended Posts

Το ΠΕ και ΤΕ είναι κατα βάση διαχωρισμός δημοσίου

 

Αυτό ακριβώς σκόπευα να γράψω τώρα μέχρι που είδα το post σου.

Τέλος πάντων, "Πολιτικος Μηχανικός - Συγκοινωνιολογος που δεν υπογραφει σε Οικοδομικες άδειες" όπως λέει ο/η gbakoula, δεν έχει προφανώς επαγγελματικό δικαίωμα στα αρχιτεκτονικά όπως άλλωστε το λέει (ό,τι και αν τελικά είναι) κατά συνέπεια δεν υπογράφει "τακτοποιήσεις".

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε tpanag τα πολυτεχνεία βγάζουν Μηχανικούς ΠΕ και τα ΤΕΙ Μηχανικούς ΤΕ σε κάθε περίπτωση όμως μηχανικούς βγάζουν και τα δύο. Τώρα αν εσύ θες να πιστεύεις οτι οι ΠΕ είναι γαλαζοαίματοι και οι ΤΕ οι γιαλαντζί τότε δικαίωμά σου αλλά μην περιμένεις και σοβαρή αντιμετώπιση σε επαγγελματικά ρατσιστικές συμπεριφορές. Δεν έχω κάτι απεναντί σου και δεν σε ξέρω αλλά θα έπρεπε και οι επιστήμονες να είναι πιο μετρημένοι στα λόγια τους έστω και απο ευγένεια. Επίσης στο αρχικό post είπες οτι ονομάστηκαν όλοι "μηχανικοί" χωρίς να αναφέρεις ΠΕ ή ΤΕ οπότε τώρα με αυτά που λές δεν μπαλώνετε.Αν σας ενοχλεί τόσο η λέξη μηχανικός στα πτυχία μας να κάνετε δικαστικό αγώνα να αφαιρεθεί απο τα πτυχία των τελευταίων 28 ετών.

συναδελφε μεσα στο μυαλο μου εισαι !! Παρακαλουμε τους συντονιστες να μην διαγραψουν τα προηγουμενα μηνυματα, σαφως κ εχουν σχεση με το post και δεν ειναι "κοκκορομαχία". Αναφερόμαστε σε αρμοδιοτητες μηχανικών στην κοινοτητα των οποίων, προς μεγαλη απογοητευση πολλων, ανηκουν και οι αποφοιτοι ΤΕΙ.

Ο Apostol λεει τα πραγματα ακριβως με το όνομα τους και θα παρακαλεσω και γω αυτους που νομιζουν οτι δεν εχουμε θεση στον τεχνικο κοσμο ως μηχανικοι να προσφυγουν συντονισμενα στα αρμόδια δικαστήρια για την επαναφορά του "υπομηχανικός" ή "εργοδηγός" ως ιδιότητες.

Link to comment
Share on other sites

Εάν πρόκειται για απόφοιτο εξωτερικού τότε δεν μπορεί να υπογράψει τίποτα εφόσον δεν έχει πάρει και την αντιστοιχία του Τίτλου του από το ΔΟΑΤΑΠ .

 

Από όλα αυτά λοιπόν εγώ κατάλαβα ότι πρόκειται όντος για απόφοιτο εξωτερικού και καλό είναι να ρωτήσει το επιμελητήριο για το τι δικαιώματα μπορεί να υπογράψει με τον παρεμφερή τίτλο που πήρε.

Πάντως σε συνάδελφο του με τον ίδιο παρεμφερή τίτλο του "συγκοινωνιολόγου" και που και η απάντηση του υπάρχει στο φόρουμ του ξεκαθάρισαν ότι του είπαν από το επιμελητήριο ότι δεν δικαιούται ακόμα τίποτα να υπογράψει εάν δεν περάσει πρώτα και τα μαθήματα που του όρισε το ΔΟΑΤΑΠ.

 

 

 

Αυτό δεν ισχύει στην Ελλάδα για κάποιον που έχει εκκρεμότητες με το ΔΟΑΤΑΠ .Χωρίς αντιστοιχία του ξένου τίτλου με Ελληνικό είναι απλά απόφοιτος λυκείου ή "μηχανικός" με σφραγίδα που χρησιμοποιεί από άλλον Μηχανικό .

 

Αυτο το λες εσυ... το ΤΕΕ εχει τελειως διαφορετικη αποψη οποτε καλο ειναι να μη παραπληροφορεις (για ακομα μια φορα).

Link to comment
Share on other sites

Διορθώστε πρώτα τον παρεμφερή τίτλο σας που είναι "Δομοστατικός" βάση το ΤΕΕ και όχι "Πολιτικός" και έλα μετά για να συζητήσουμε και τα άλλα .

Επιπλέον δείξτε μου ένα νόμο εάν υπάρχει σήμερα ο οποίος να επιτρέπει στην εφορία και στην οποιαδήποτε εφορία να εκδώσει μπλοκ ΑΠΥ με τα μισά δικαιώματα .

Link to comment
Share on other sites

Δειξε μου ενα Νομο που ΔΕΝ το επιτρεπει...διαλεγεις ΚΑΔ δραστηριοτητες μηχανικων και εισαι μια χαρα. Μη συνεχιζεις να εισαι απολυτος για πραγματα που δεν γνωριζεις και δεν θελες να μαθεις.

 

Οσο αφορα το τιτλο μου μπορεις να περασεις απο το γραφειο να δεις τον 1ο και 2ο τιτλο μου και οτι αλλο θελεις :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να σου δείξω νόμο περί αυτό διότι η ίδια η λογική το λέει .

 

Επιπλέον σύμφωνα με τις αποφάσεις του Δ.Σ του ΔΟΑΤΑΠ σε καμία βεβαίωση ισοτιμίας δεν σας αναγράφουν συγκεκριμένο Ελληνικό Τίτλο και για αυτόν τον λόγο δεν σας το δίνει ούτε το ΤΕΕ .

Για αυτό και δεν υπάρχει πουθενά η αναγραφή του στην σφραγίδα σας .

Δεν θα έρθω λοιπόν να δω τους τίτλους σου από την στιγμή που γνωρίζω εκ των προτέρων τις αποφάσεις του ΔΟΑΤΑΠ και που ισχύουν και για το ΤΕΕ και το τι ακριβώς γράφουν οι βεβαιώσεις και οι σφραγίδες σας.

Με ισοτιμία γενικά και αόριστα που σας δίνει το ΔΟΑΤΑΠ μπορεί να είσαι ότι να ναι .Υδραυλικός , Δομοστατικός , Συγκοινωνιολόγος έχει πολλά το μενού εκτός από Πολιτικός που θα θέλατε να λέγεστε .

Επειδή λοιπόν γνωρίζω από αυτά τα πράγματα , αυτά που αναφέρεις καλό είναι να τα πεις σε άλλους που δεν γνωρίζουν και όχι σε μένα.

 

διαλεγεις ΚΑΔ δραστηριοτητες μηχανικων και εισαι μια χαρα.

 

Δείξε μου ένα νόμο που υπάρχει σήμερα και που να επιτρέπει στις εφορίες να σας δίνουν την επιλογή ΚΑΔ δραστηριότητες μηχανικών σε τίτλους προσωρινούς και παρεμφερείς που έχετε ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Προσωπικά δεν με πειράζει να υπογράφει την τακτοποίηση και μανάβης.

Απαξιώ να θεωρήσω την ξεφτίλα της "ταχτοποίησης" αντικείμενο αρχιτέκτονα.

 

Aπαξιείς δηλαδή τα 250Ε.

Δεν έχεις υπογράψει κανέναν;

Kαι αν ερχόταν στο γραφείο σου 100 , δηλαδή 25.000Ε θα συνέχιζες να απαξιείς.

Εκτός και αν ο μπαμπάς σου έχει πολλά λεφτά ή κανένα μεγάλο τεχνικό γραφείο και ασκείς την αρχιτεκτονική από χόμπυ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.