Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής για την τακτοποίηση ημιυπαίθριων χώρων


Recommended Posts

  • 1 month later...

Καλημερα συναδελφοι.Θα ηθελα να ρωτησω εαν χρειαζεται να κανω εναρξη επαγγελματος για να προβω σε τακτοποιηση ημιυπαιθριων.Ειμαι μελος Τεε, εχω αδεια ασκησεως επαγγελματος αλλα δεν εχω κανει εναρξη ακομη.Ξερετε αν ειναι αναγκαια προυποθεση για να ξεκινησω τις τακτοποιησεις ως μηχανικος?

Link to comment
Share on other sites

Όντως ως πολεοδόμος χωροτάκτης δεν έχεις το δικαίωμα να υπογράψεις την τεχνική έκθεση για τη διατήρηση των ημιυπαιθριων. Βέβαια πως δεν μπορείς ως πολεοδόμος να διαπιστώσεις και να υποβάλεις μια τεχνική έκθεση που αφορά μια πολεοδομική παράβαση μόνο στην Ελλάδα θα μπορόυσε να συμβεί!!!

 

Το ποιές ειδικότητες μπορούν να έχουν το δικαίωμα να αναλάβουν τετοιες υποθέσεις είναι άλλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Η έναρξη επαγγέλματος είναι απαραίτητη προϋπόθεση αφού απαιτείται η κατάθεση φορολογικών στοιχείων (αμοιβής, προκ. φόρων, κρατήσεων) με το φάκελο.

Από τις διατάξεις του Ν.3843/10 δεν προκύπει κώλυμα για οποιαδήποτε ειδικότητα μηχ/κού.

Link to comment
Share on other sites

Από τις διατάξεις του Ν.3843/10 δεν προκύπει κώλυμα για οποιαδήποτε ειδικότητα μηχ/κού.

 

Προκύπει συνάδελφε. Μόνο όσες ειδικότητες έχουν δικαίωμα έκδοσης οικ. αδειών μπορούν να υπογράψουν τακτοποιήσεις σύμφωνα με την 8 ερμηνευτική.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως θα χρειαστεί συνάδελφε, αφού θα χρειαστεί να κόψεις δελτίο παροχής υπηρεσιών.

 

Edit: πήδηξα την τελευταία σελίδα στην οποια είχατε απαντήσει ήδη οι περισσότεροι

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου πείς ποιες ειδικότητες είναι αυτές (όχι ότι δεν μπορώ να φανταστώ) αλλά λίγο που έψαξα δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο.

Επίσης φαντάζομαι οτι καμία νέα ειδικότητα δεν είναι μέσα σε αυτές

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.