Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής για την τακτοποίηση ημιυπαίθριων χώρων


Recommended Posts

Τοπογράφος Μηχ. ΤΕ είμαι , και αναρωτιέμαι εάν έχω και γω το δικαίωμα υπογραφής για την τακτοποίηση. Το ΤΕΕ λέει ναι, το ΕΕΤΕΜ λέει όχι, η Πολεοδομία Μοσχάτου λέει ρώτα το ΤΕΕ και η Πολεοδομία Μεσσηνίας λέει ναι...

Εσείς τι λέτε;

 

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Λέω όχι. Ακόμα και οι διπλωματούχοι Τοπογράφοι έχουμε περιορισμένα δικαιώματα στις άδειες. Εσείς οι ΤΕ από όσο ξέρω δεν έχετε καθόλου. Όπως και να έχει, φύλαξε το δικαίωμα που έχεις στα τοπογραφικά (η μόνη ειδικότητα ΤΕ που έχει) από όσους "απλώνουν". Οι τακτοποιήσεις δεν πάνε καλά έτσι κι αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχιτέκτονες, Πολιτικοί, Τοπογράφοι.

Αυτο πως το συμπεραινεις, ρωτησες;

 

Οικοδομικες αδειες (φακελο μελετων για οικοδομικες αδειες) δεν βγαζει μονος του ούτε ο Αρχιτέκτονας ουτε ο Πολιτικος ουτε ο Τοπογράφος.

Απαιτείται και συμμετοχή Ηλεκτρολογου-Μηχανολογου αν δεν κανω λαθος.

Αρα απο που προκειπτει οτι μονο αυτες οι ειδικοτητες εχουν το δικαιωμα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι συμπέρασμα, είναι απάντηση που έλαβα. Όποιος υπογράφει αρχιτεκτονικά μπορεί να κάνει τακτοποίηση, γιατί το ζήτημα είναι πολεοδομικό. Και εγώ διαφωνώ βέβαια με τη διατύπωση "όποιος έχει δικαίωμα έκδοσης οικ. αδειών" της ερμηνευτικής. Ίσως είχαν στο μυαλό τους τις ειδικότητες που μπορούν να αναλαβουν γενική επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

nikoskourtis, μελέτες για οικοδομικές άδειες μπορούν να κάνουν και μόνοι τους οι πολιτικοί, αρχιτέκτονες, τοπογράφοι. Η συμμετοχή Η/Μ δεν είναι πάντα απαραίτητη.

Αντίθετα, οι Η/Μ μόνοι τους δεν μπορούν σε καμμία περίπτωση.

 

Τώρα για το θέμα της τακτοποίησης, δεν το γνωρίζω. Αν τα δεχθεί η πολεοδομία ας τις κάνει όποιας ειδικότητας μηχανικός. Αυτοί που έγραψαν τον νόμο, φαίνεται πως δεν γνώριζαν πως οι μηχανικοί δεν εκδίδουν οικοδομικές άδειες. Οπότε εμείς τι άλλο να πούμε....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα συναδελφοι.Θα ηθελα να ρωτησω εαν χρειαζεται να κανω εναρξη επαγγελματος για να προβω σε τακτοποιηση ημιυπαιθριων.Ειμαι μελος Τεε, εχω αδεια ασκησεως επαγγελματος αλλα δεν εχω κανει εναρξη ακομη.Ξερετε αν ειναι αναγκαια προυποθεση για να ξεκινησω τις τακτοποιησεις ως μηχανικος?

 

Πρέπει οπωσδήποτε να κάνεις έναρξη επαγγέλματος, από τη στιγμή που πρέπει

να σφραγίσεις τεχνική έκθεση, να κόψεις απόδιεξη παροχής υπηρεσιών, να πληρώσεις Φ.Ε.Μ. στην εφορία κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι οι ειδικότητες που ασχολούνται με ΓΟΚ, το θέμα έχει σχέση με ΓΟΚ γι' αυτό έχουν δικαίωμα σύνταξης της έκθεσης οι συγκεκριμένες ειδικότητες. Σε διευκρινιστική εγκύκλιο αναφέρει πως μόνο οι ειδικότητες που ασχολούνται με ΓΟΚ έχουν δικαίωμα υπογραφής της έκθεσης. Αν μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει αυτό θα το εκτιμούσα.

Link to comment
Share on other sites

Λέω όχι. Ακόμα και οι διπλωματούχοι Τοπογράφοι έχουμε περιορισμένα δικαιώματα στις άδειες. Εσείς οι ΤΕ από όσο ξέρω δεν έχετε καθόλου. Όπως και να έχει, φύλαξε το δικαίωμα που έχεις στα τοπογραφικά (η μόνη ειδικότητα ΤΕ που έχει) από όσους "απλώνουν". Οι τακτοποιήσεις δεν πάνε καλά έτσι κι αλλιώς.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πάντως θα κάνω την κίνηση για τακτοποίηση σε διαμέρισμα συγγενούς στο Μοσχάτο.

Θα ενημερώσω για το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους.

Θα ήθελα να μου πει όποιος γνωρίζει ποιοι μηχανικοί συντάσσουν τη λεγόμενη "τεχνική έκθεση μηχανικού" για τους ημιυπαίθριους χώρους - με τη γνωστή ελάχιστη αμοιβή των €233;

Μηχανικοί όλων των ειδικοτήτων ή μόνο Πολιτικοί Π.Ε, Αρχιτέκτονες κλπ.;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Η τεχνική έκθεση είναι μιά μορφή αποτύπωσης της υπάρχουσας κατάστασης από πλευράς αρχιτεκτονικής μορφής καθώς και υπολογισμού του επί πλέον Σ.Δ.

Αυτά λοιπόν υπογράφονται από όσους έχουν κάποιο δικαίωμα υπογραφής αρχιτεκτονικών .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.