Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δικαίωμα υπογραφής για την τακτοποίηση ημιυπαίθριων χώρων


Recommended Posts

Τσακιστήκανε να βγάλουνε τον νόμο για να εισπράξουν και τα γράψανε όπως να'ναι. Απ' όσο ξέρω, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, ένας νόμος πρέπει να είναι ξεκάθαρος και σαφής. Δεν είναι τι "εννοεί" και "διάβασε ανάμεσα στις γραμμές". Έπρεπε να λέει ειδικότητες ξεκάθαρα. Αλλά...στο Ελλαντιστάν..

 

Όπως και να'χει νομίζω πως έχουμε δικαίωμα υπογραφής, χωρίς να είμαι και απολύτως σίγουρη. Θα ρωτήσω εντός της ημέρας και αν έχω απάντηση θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

οσο και αν σας φαινεται παραξενο...ΝΑΙ ολα γινονται για τα λεφτα...

ειναι τετοια η κριση που ολοι και οταν λεω ολοι προσπαθουν να μαζεψουν οτι μπορουν...

 

μονο και μονο που σε μερικες πολεοδομιες δεν δεχονται αποσο ξερω απο ΤΕΙ δημιουργει ηδη εντυπωσεις που μενουν στους ιδιωτες....

 

αυτη ειναι η κατασταση και αν μας αρεσει...

Link to comment
Share on other sites

Η τακτοποιηση δεν περιλαμβανει μονο ημιυπαιθριους για να μην απαιτουνται Η/Μ μελετες.

Εχουμε τακτοποιηση υπογειων που δημιουργειται ολοκληρη κατοικια.

Εχουμε ισογεια που μετατρεπονται σε συνεργεια αυτοκινητων.

Εχουμε ισογεια καταστηματα που θελουν μελετες αεριου, πυροσβεσης κτλ.

Εχουμε χωρους που η χρηση τους εκ των πραγματων απαιτει πρωτα Μηχανολογο και μετα πολιτικο.

Εκ των πραγματων καθε κτηριο απαιτει θερμομονωση που ειναι και μηχανολογικο.

Εκ των πραγματων υπαρχουν κτηρια που ο πολιτικος μονος του δεν μπορει να τα μελετησει.

 

Επειδη γνωριζω γιατι περισυ ο ιδιοκτητης εκανε την τακτοποιηση μονος του ενω φετος απαιτειται μηχανικος (επεσε η οικοδομη, ανεργια στους πολιτικους) δε με πολυενδιαφερει το ζητημα. Εξαλου η "αγορα" για αδεια συνεργειου αυτοκινητων παει στον πολιτικο μηχανικο και αυτος στελνει στον μηχανολογο. Η λεξη "μηχανικος" στην ελλαδα σημαίνει "πολιτικος μηχανικος" αποκλειστικα.

 

Η αληθεια ειναι οτι απο τη στιγμη που ο νομος λεει: "μηχανικος" για την τακτοποιηση, καμια εγκυκλιος (που ειναι και ασαφεστατη) δεν μπορει να αναιρεσει το νόμο. Βεβαια σε καμια περιπτωση δε θα παω να τακτοποιησω με τη δικη μου σφραγιδα γιατι αμα μουλαρωσει ο προϊσταμενος, τρεχα στα δικαστηρια να αποδειξεις μετα απο 10 χρονια οτι ο νομος λεει "μηχανικος" και αυτο δεν αποκλειει τον μηχανολογο.

 

Απ την αλλη πλευρα πολλοι νομοι γραφουν "μηχανικος" και εννοουν αυτον που εχει τα καταλληλα δικαιωματα. Δηλαδη στην περιπτωση μας επειδη οντως εξεταζουμε τα "προς τακτοποιηση" μονο ως μια τεχνικη εκθεση του χωρου και του Σ.Δ. μαλλον εμεις δεν εχουμε δικαιωμα στο χωρο αυτο.

 

Επειδη αναφερθηκε απο καποιον συναδελφο, οι πολιτικοι μηχανικοι εχουν δικαιωματα στα Η/Μ απο την εποχη που οι Η/Μ ειχαν δικαιωματα στα αρχιτεκτονικα (μεχρι διοροφο αν δεν κανω λαθος). Το σκεπτικο να καταργησουν τα αρχιτεκτονικα (που εχουν και το κυριως χρημα) απο τους Η/Μ αλλα να μην καταργησουν τα Η/Μ απο τους πολιτικους ειναι αδιαμφισβητητο οτι εχει μεσα πονηρο σκοπο κι οχι ουσιαστικο.

Link to comment
Share on other sites

ΗΕπειδη γνωριζω γιατι περισυ ο ιδιοκτητης εκανε την τακτοποιηση μονος του ενω φετος απαιτειται μηχανικος (επεσε η οικοδομη, ανεργια στους πολιτικους) δε με πολυενδιαφερει το ζητημα.

λοιπόν εγώ ξερω 2 ιδιοκτητες που έκαναν ρυθμιση πέρυσι

και φέτος ξανάκαναν διότι τα δήλωσαν λάθος

Link to comment
Share on other sites

H oλη διαδικασια εχει στηθει μονο επάνω στο κομμάτι ΓΟΚ. Αρα αν θελουμε να την ενταξουμε σε κάποια από τις τυποποιημένες κατηγορίες μελετών θα έμπαινε στα Αρχιτεκτονικά. Αρα δικαίωμα υπογραφής έχουν λογικά όσοι έχουν και το αντίστοιχο δικαίωμα σε αρχιτεκτονική μελέτη.

 

nikoskourtis δεν ελέγχεται τίποτα παραπάνω. Εδώ και στα ρυθμιζόμενα αυθαίρετα πατάρια - ημιορόφους δεν απαιτείται ούτε στατικός έλεγχος. Λέει η εγκύκλιος ότι την ευθύνη της στατικής επάρκειας φέρει ο ιδιοκτήτης. Πόσο μάλλον για θερμομονώσεις κτλ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα κυρίες και κύριοι

Λοιπόν έκανα την τακτοποίηση του ημιυπαιθρίου στην Πολεοδομία Μοσχάτου, οπότε εφόσον έβγαλα αμοιβή από το ΤΕΕ και το δέχτηκε και η πολεομία καταλήγω στο συμπέρασμα ότι και οι Τοπογράφοι Τ.Ε. μπορούν να το τακτοποιήσουν το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά σα Μηχανολόγος Μηχανικός μπορείς να τακτοποιήσεις Η/Χ?Υπάρχει κάποιος της ειδικότητας που τακτοποίησε γιατί πολλά ακούω αλλά δε μπορώ να βάλω συμπέρασμα!Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε και εγώ προσφέρθηκα να τακτοποιήσω ΗΥΧ στο διαμέρισμα της κοπέλας μου αλλά σταμάτησα. Αυτό γιατί σε τηλεφωνική επικοινωνία με το ΤΕΕ μου ξεκαθάρισαν ότι τακτοποίηση κάνουν μόνο οι Πολιτικοί, Αρχιτέκτονες, Τοπογράφοι. Οχι τίποτε άλλο, αλλά και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας ενδιαφέρθηκαν και θα γινόμουν ρόμπα... Την ίδια απάντηση πήρε και η κοπέλα μου στην πολεοδομία που απευθύνθηκε σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Παρότι δεν έχω πρόβλημα να το δεχτώ,λογικό μου κάνει άλλωστε..θα ήθελα αυτό κάποιος να μου το δώσει σαν απάντηση εγγράφως γιατί σίγουρα έχουν περάσει φάκελοι και απο μηχανολόγους.Ίσως στην επαρχία δε λέω,αλλα έχουν περάσει όμως...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.