Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής για την τακτοποίηση ημιυπαίθριων χώρων


Recommended Posts

Σκληρό και άδικο. Θα διαφωνήσω εντελώς.....

 

Γιατί είναι και σκληρό και άδικο; Έχεις πάρει χαμπάρι τι παιδαριώδεις ερωτήσεις έχουν αναρτηθεί εδώ σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα από Μηχανολόγους; Οι άνθρωποι έχουν προφανή άγνοια στο αντικέιμενο (και δεν είναι ούτε κακό, ούτε μομφή αυτό, απλά είναι η αλήθεια). Κι εγώ ετοιμάζομαι να βάλω φωτοβολταϊκά στη στέγη κάποιων κατοικιών που φτιάχνω, αλλά δε διανοούμαι ότι θα υπογράψω εγώ ο ίδιος τη μελέτη που χρειάζεται...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα τακτοποιήσω κάτι δικό μου αλλά δεν το κάνω τόσο θέμα που θα υπογράψει πολιτικός μηχανικός.

Σαν φιλοσοφική συζήτηση καλή είναι αλλά δεν είναι το σημαντικό για εναν μηχανολόγο να κάνει τακτοποιήσεις, δε βασίζεται εκεί η καριέρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα ή όχι υπογραφής τακτοποιήσεων από μηχανολόγους/ηλεκτρολόγους; Μου ανάβουν τα λαμπάκια αριστερά, δεξιά και κεντρώα (αυτά τα τελευταία είναι χειρότερα κι από εκκρεμές ρολόι). Τι στην ευχή δουλειά έχω εγώ με ημιυπαίθριους, υπόγες, parking κ.λ.π. που έγιναν διαμερισματάκια, Σ.Δ και πάει λέγοντας; Έλεος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα ή όχι υπογραφής τακτοποιήσεων από μηχανολόγους/ηλεκτρολόγους; Μου ανάβουν τα λαμπάκια αριστερά, δεξιά και κεντρώα (αυτά τα τελευταία είναι χειρότερα κι από εκκρεμές ρολόι). Τι στην ευχή δουλειά έχω εγώ με ημιυπαίθριους, υπόγες, parking κ.λ.π. που έγιναν διαμερισματάκια, Σ.Δ και πάει λέγοντας; Έλεος!!!

Nαι φιλε μου ετσι ειναι.Δεν μπορει κανεις συναδελφος να παραβλεψει ομως καταφανεστατες αδικιες οπως προανεφερα.

Κατακραυγαλεα και πολυ φρεσκια περιπτωση οικ.αδεια τεραστιου κτιριου στην Χαλκιδικη του Πορτο Καρρας που φαινεται οτι στο στελεχος υπεγραψε ΤΑ ΠΑΝΤΑ Πολιτικος Μηχανικος :shock::shock:

Οπως και να'χει, θα πρεπει με καποιο τροπο ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ο καθενας να κινειται στα χωραφια του οπως προειπα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό LeftLane: "ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ο καθένας να κινείται στα χωράφια του". Τώρα πως έγινε και σε μεγάλο κτίριο ο πολ. μηχ. υπέγραψε, π.χ. όλα τα Η/Μ, μόνο η αρμόδια πολεοδομία το ξέρει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι συμφωνούμε στο "ο καθένας στα χωράφια του" αλλά για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, μία μεζονέτα με όγκο κάτω από 800μ³ δεν θέλει ΗΜ. Θέλει ύδρευση και αποχέτευση μόνο.

Άρα γιατί είναι παράξενο που τις μελέτες τις έκανε πολιτικός μηχανικός?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 30/9/2010 Ήθελε μόνο ύδρευση και αποχέτευση, και για εγκαταστάσεις άνω των 1.000.000δρχ (σύνολο της εγκατάστασης χωρίς το κόστος του κτιρίου) μόνο οι Μηχανολόγοι/Ηλεκτρολόγοι/Ναυπηγοί έχουν δικαίωμα υπογραφής.

 

Από 1/10/2010 απαιτείται ΚΕΝΑΚ για τα κτίρια άνω των 50μ² (πλην ορισμένων εξαιρέσεων).

Υπάρχει και εγκύκλιος που ζητά όλες τις Η/Μ εγκαταστάσεις για τα κτίρια αυτά (> 50μ²) από 1/10/2010.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι συμφωνούμε στο "ο καθένας στα χωράφια του" αλλά για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου, μία μεζονέτα με όγκο κάτω από 800μ³ δεν θέλει ΗΜ. Θέλει ύδρευση και αποχέτευση μόνο.

Άρα γιατί είναι παράξενο που τις μελέτες τις έκανε πολιτικός μηχανικός?

 

Θεωρω οτι ο συναδελφος δεν εννοουσε κτιριο 800μ3 όταν έλεγε "τεράστιο" κτίριο.

Πάντως είναι γνωστό ότι στην πλειοψηφία των οικ. αδειών δεν ελεγχονται τα επ. δικαιώματα και στις μισές άδειες δεν έχουν τηρηθεί τα επ. δικαώματα.

Link to comment
Share on other sites

sdim και nikoskourtis με προλάβατε. Αλλά (απαντώντας στον erling) και για άδειες πριν την 01/10/2010, δεν νομίζω πως είχε δικαίωμα υπογραφής των Η/Μ ο πολιτικός μηχανικός στην περίπτωση που ανέφερε ο LeftLane "Κατακραυγαλεα και πολυ φρεσκια περιπτωση οικ.αδεια τεραστιου κτιριου στην Χαλκιδικη του Πορτο Καρρας που φαινεται οτι στο στελεχος υπεγραψε ΤΑ ΠΑΝΤΑ Πολιτικος Μηχανικος". Δες λίγο και εδώ.

Τέλος πάντων τώρα απλά δεν υπάρχουν "χωράφια". Ούτε "δικά μας" ούτε και "άλλων".

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.