Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Elenus Rufus

Recommended Posts

Καταρχάς τα αυθαίρετα που έχει κάνει μπορούν να νομιμοποιηθούν; Υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και είναι σύννομα?

Αν ναι τότε κάνεις μια υπαγωγή όλων των υπερβάσεων προς νομιμοποίηση πληρώνωντας μόνο παράβολο και μετά κάνεις αναθεώρηση της άδειας σύμφωνα με της αλλαγές.

Αν όχι τότε κάνεις υπαγωγή προς ρύθμιση τα αυθαίρετα, πληρώνεις πρόστιμο, υποβάλεις τα στοιχεία της τακτοποίησης στην ΥΔΟΜ. Κλείνει ο προηγούμενος την άδεια. Με άδεια και δήλωση υπαγωγης παίρνεις ρεύμα.

Τώρα το αν και τι κυρώσεις θα υπάρξουν για τον επιβλέποντα μηχανικό είναι άλλου παππά ευαγγέλιο...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 27/8/2018 at 10:31 ΜΜ, danaikaterina said:

Καταρχάς τα αυθαίρετα που έχει κάνει μπορούν να νομιμοποιηθούν; Υπάρχει υπόλοιπο δόμησης και είναι σύννομα?

Αν ναι τότε κάνεις μια υπαγωγή όλων των υπερβάσεων προς νομιμοποίηση πληρώνωντας μόνο παράβολο και μετά κάνεις αναθεώρηση της άδειας σύμφωνα με της αλλαγές.

Αν όχι τότε κάνεις υπαγωγή προς ρύθμιση τα αυθαίρετα, πληρώνεις πρόστιμο, υποβάλεις τα στοιχεία της τακτοποίησης στην ΥΔΟΜ. Κλείνει ο προηγούμενος την άδεια. Με άδεια και δήλωση υπαγωγης παίρνεις ρεύμα.

Τώρα το αν και τι κυρώσεις θα υπάρξουν για τον επιβλέποντα μηχανικό είναι άλλου παππά ευαγγέλιο...

 

Από την έρευνα βλέπω ότι υπάρχει περιθώριο, τα αυθαίρετα δεν προσπερνάνε τους όρους δόμησης και είναι όλα στα σύνορα του αρχικού "ορθογωνίου" της κάτοψης.

Όταν λέμε αναθεώρηση της άδειας μιλάμε για όλα τα σχέδια ξανά; κατόψεις, στατικά, Η/Μ, ΚΕΝΑΚ; 

Ακόμα, αν μπορείτε να μου πείτε και τι πρέπει να δώσει ο παλιός μηχανικός από ΥΔ κ.ο.κ. για να είμαι σίγουρη ότι δε θα μείνει καμία ανοιχτή πληγή με πράγματα που θα φορτωθούν στις δικές μου υπογραφές χωρίς να το καταλάβω;!

Link to comment
Share on other sites

archAD

πρώτα απ' όλα θα γίνει το τελευταίο που λες!!!

Πρώτα ελέγχουμε αν έχουν πληρωθεί οι επιβλέψεις !!! αν όχι, πρέπει να πληρωθούν !!!! Ο έλεγχος γίνεται στην πολεοδομία (ή στο ΤΕΕ με κάποια δυσκολία) και όχι προφορικά και πρόχειρα...

Μετά αλλάζει ο επιβλέπων, αν έχουν απομείνει εργασίες !!!

Μέχρι να αλλάξει ο επιβλέπων ή να λήξει η άδεια, επιβλέποντας είναι αυτός που αναγράφεται στο φύλλο της οικοδομικής άδειας (ένας ή πολλοί)....

Ο επιβλέποντας μηχανικός με την ολοκλήρωση της επίβλεψης δίνει υπεύθυνη δήλωση ανάλογα και τεχνική έκθεση, ανάλογα με τον ισχύοντα νόμο, βάσει του οποίου βγήκε η άδεια...

Στην αναθεώρηση αναλαμβάνει ο νέος μηχανικός όσες εργασίες απομένουν (απομένουν ????) και αναθεωρούνται όσε μελέτες θίγονται από τις αυθαίρετες κατασκευές !!! 

*** Δεν είναι εύκολο να κάνεις ρύθμιση σε οικοδομή που είναι ακόμα σε εξέλιξη εργασίες και δεν είσαι καν επιβλέποντας μηχανικός... 

*** Προσοχή: οι εξαιρέσεις από ΜΣΕ ισχύουν για τακτοποίηση, όχι για νομιμοποίηση (εκεί τα αυθαίρετα θεωρούνται προθήκη και ισχύουν μόνο οι εξαιρέσεις του ΚΑΝ.ΕΠΕ) !!! 

*** Σχετικά με τα ΗΜ το βρίσκω απίθανο να γλυτώσεις την αναθεώρηση, αλλά γλιτώνεις τον ΚΕΝΑΚ αν στην τεχνική έκθεση του 4495 αναφέρεις ότι οι κατασκευές έγιναν προ ΚΕΝΑΚ (2010)

Link to comment
Share on other sites

@ppanag

Από τα στοιχεία που έχω είναι πληρωμένος ο προηγούμενος μηχανικός αλλά θα το ελέγξω και με την πολεοδομία για σιγουριά.

Εργασίες δεν έχουν απομείνει έχει κλείσει κανονικά το σπίτι, λειτουργικό από το 2008, οπότε εφόσον δεν γίνονται εργασίες δε θα χρειαστεί η αλλαγή του μηχανικού;

να σημειώσω ότι στον φάκελο του πελάτη δεν υπάρχει πουθενά τεχνική έκθεση και η ΥΔ για την ολοκλήρωση της κατασκευής. (Προφανώς θα μου πείτε ο μηχανικός δεν τα έγραψε γιατί δεν ολοκλήρωσε και την άδεια αφού τους άφησε να κάνουν τα αυθαίρετα ενώ έκανε επίβλεψη)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, archAD said:

Από τα στοιχεία που έχω είναι πληρωμένος ο προηγούμενος μηχανικός αλλά θα το ελέγξω και με την πολεοδομία για σιγουριά. (αν έχεις τα καταθετήρια στα χέρια σου γίνεται και στο ΤΕΕ, αλλά είναι πιο απλό στην πολεοδομία ... πάρε τον φάκελο και παρέα με τον ελεγκτή φορολογικών δείτε τι έχει γίνει, καθώς και τι πρέπει να γίνει στη συνέχεια)

Εργασίες δεν έχουν απομείνει έχει κλείσει κανονικά το σπίτι, λειτουργικό από το 2008, οπότε εφόσον δεν γίνονται εργασίες δε θα χρειαστεί η αλλαγή του μηχανικού; ... δεν μπορεί να γίνει αλλαγή αν δεν έχουν μείνει εργασίες (ένας μηχανικός είναι επιβλέποντας για όλα???)

να σημειώσω ότι στον φάκελο του πελάτη δεν υπάρχει πουθενά τεχνική έκθεση και η ΥΔ για την ολοκλήρωση της κατασκευής. (Προφανώς θα μου πείτε ο μηχανικός δεν τα έγραψε γιατί δεν ολοκλήρωσε και την άδεια αφού τους άφησε να κάνουν τα αυθαίρετα ενώ έκανε επίβλεψη) ... ο πελάτης πρέπει να μιλήσει με τον μηχανικό για αυτά ...

 

Link to comment
Share on other sites

@ppanag

Ναι, (δυστυχώς;;) όλη η μελέτη εκπονήθηκε από έναν μηχανικό, τα πάντα.

Με αγχώνει το τι μπορεί να λύσει και τι όχι ο πελάτης με τον μηχανικό, προσπαθώ να μαζέψω όλα τα στοιχεία ώστε να τον στείλω προετοιμασμένο, να ξέρει τι θα ζητήσει.

Θα κάνω την απόπειρα μου αύριο να βγάλω άκρη με την πολεοδομία και ελπίζω να επιβιώσω.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, θα επιστρέψω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 29/8/2018 at 5:40 ΜΜ, archAD said:

@ppanag

Ναι, (δυστυχώς;;) όλη η μελέτη εκπονήθηκε από έναν μηχανικό, τα πάντα.

....

Τελικά τι έγινε;

Έχω και εγώ παρόμοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δεν πήγαμε με αναθεώρηση, το βασικό για τον πελάτη μου ήταν να φυγει από το εργοταξιακό γιατί του το κόβανε. Οπότε κάναμε ρύθμιση στον 4495 για τις αυθαιρεσίες και με την βεβαίωση σύνδεσης με τα δίκτυα και κάποια ακόμα στοιχεία ΗΜ που ζήτησε η ΔΕΗ θα συνδεθεί.

Έμεινε έτσι και στο απυρόβλητο ο προηγούμενος μηχανικός.

Edited by archAD
Link to comment
Share on other sites

On 11/1/2019 at 6:27 ΜΜ, archAD said:

....κάναμε ρύθμιση στον 4495 για τις αυθαιρεσίες και με την βεβαίωση σύνδεσης με τα δίκτυα και κάποια ακόμα στοιχεία ΗΜ που ζήτησε η ΔΕΗ θα συνδεθεί....

σας έδωσε ρεύμα η ΔΕΗ; δεν ζήτησε την οικ.άδεια; (ασχέτως αν έκανες 4495)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αναρρωτιέμαι. Η υπαγωγή αρκεί για τη σύνδεση όταν μιλάμε για εξ' ολοκλήρου αυθαίρετο. Αν έχεις μια ανοιχτή άδεια για οικοδομή και τακτοποιήσεις πχ έναν ημιυπαίθριο δεν αρκεί αυτό για να συνδεθείς, θες και θεωρημένη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.