Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Καλησπέρα ξανά,

Όσον αφορά το προηγούμενο ερώτημα μου, δηλαδή για μια άδεια που βγήκε με το Π.Δ. του '83 και ο φέρων οργανισμός ολοκληρώθηκε κατά τη διάρκειας ισχύος της άδειας χωρίς ωστόσο να έχουν γίνει οι όψεις.

Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να αναθεωρηθεί επ' αόριστον γιατί από τη στιγμή που η άδεια εκδόθηκε βάσει του Π.Δ. του '83, ισχύουν και οι προϋποθέσεις αναθεώρησης του συγκεκριμένου διατάγματος και όχι του 4030/2011?

Το αναφέρω γιατί πριν καιρό είχα κάνει μια ερώτηση σε μια υπάλληλο της Υ.ΔΟΜ. και μου είχε πει δε μπορεί να γίνει αναθεώρηση γιατί δεν έγιναν οι όψεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα, σε άδεια του 2008 εχει γίνει αναθεώρηση το 2017 για κατάργηση στέγης και τώρα ο πελάτης θέλει τελικά την στέγη. Η ερώτηση μου είναι αν γίνεται ξανά αναθεώρηση της άδεια και ποια είναι η διαδικασία στο e-adeies ? 

 

20200211_193449.jpg

Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Vasiliki_M said:

....για κατάργηση στέγης και τώρα ο πελάτης θέλει τελικά την στέγη....

ξανά αναθεώρηση λοιπόν με τις εν ισχύ σήμερα πολεοδομικές διατάξεις και διπλό κόστος Μελετών  .....

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

κάνω την πρώτη μου αναθεώρηση εντυπης άδειας του 2008, γίνεται ηλεκτρονικά με κατηγορία 3 και θα εκδοθεί με δική μου ευθύνη, έχουν αλλάξει τα πάντα, ο ιδιοκτήτης, όλοι οι μηχανικοί και το διάγραμμα κάλυψης. Έχω τις σχετικές παραιτήσεις τεχνικες εκθέσεις κλπ από παλαιό επιβλέποντα.

Η οικοδομή από πριν την αγορά του πελάτη μου είχε φτάσει σε φέρον οργανισμό έως τις κολώνες του ορόφου, οπότε θέλουμε να ξεκινήσουμε εργασίες για πλάκα κρέμαση και λοιπά.

Από την στιγμή που αύριο ολοκληρωθεί και εκδοθεί η αναθεώρηση, μπορούμε να ξεκινήσουμε κανονικά ή πρέπει να ενημερωθεί η πολεοδομία με κάποιον άλλο τρόπο και να εγκρίνει κάτι;

επίσης θα χρειαστώ ελεγκτή δόμησης εφόσον ήδη έχουν πέσει τόσα στοιχεια; 

αλλά και αν δεν χρειαστώ τώρα, επειδή η άδεια είναι του 2008 στο κλείσιμο για ηλεκτροδότηση και τα σχετικά θα πρέπει να καλέσω ΕΔ για τελικό έλεγχο;

Edited by archAD
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, archAD said:

..........

Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/25509/1143 / 29 Μαρτίου 2019 ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ Αρ. Φύλλου 1049 

επίσης εξετάζεται αν η άδεια είναι σε ισχύ.....

 

Edited by spafent
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, spafent said:

Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/25509/1143 / 29 Μαρτίου 2019 ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ Αρ. Φύλλου 1049 

επίσης εξετάζεται αν η άδεια είναι σε ισχύ.....

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση,

το είχα βρει το κείμενο απλά πάλι νιώθω πως υπάρχουν κάποια κενά σε αυτά που έχω καταλάβει και δεν με παίρνει για αλλες καθυστερήσεις απο την πολεοδομία.

Ελπίζω πως δε θα βρεθει κάτι μπροστά μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι. Σε έντυπη άδεια του 2017 θέλω να κάνω αναθεώρηση .θα αφορά μικρή αλλαγή στο ύψος (20εκ) , καταργηση 2 μικρών εξωστών και μικρή αλλαγή στην στέγη. Αυτην την στιγμή έχουν κατασκευαστει τα θεμέλια και έχει περάσει τον πρώτο έλεγχο από ελεγκτή δόμησης. Η ερώτηση μου είναι αν πρέπει να σταματήσουν όλες οι εργασίες μέχρι να εκδοθεί η αναθεώρηση. Επειδή ο υπάλληλος μου είπε ότι λόγω φόρτου θα αργήσει να ελεγχθεί. 

Edited by mantsos
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν χρειάζεται να σταματήσουν οι εργασίες. Απλώς αν με την αναθεώρηση προβλέπονται επιπλέον εργασίες αυτές δεν πρέπει να υλοποιηθούν πριν την έκδοση της αναθεώρησης γιατι δεν καλύπτεστε νομικα.

Link to comment
Share on other sites

το βασικό είναι ότι για να προχωρήσει ο σκελετός του κτιρίου πρέπει τα υποστυλώματα να γίνουν 3,00μ (που θα προβλεπεται στην αναθεώρηση) ύψος από 2,80μ (που προβλεπεται στην υπάρχουσα άδεια).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα συνάδελφοι,

Έχω δυο ερωτήματα να θέσω:

Σε άδεια 07/2005 για 4όροφο κτίριο γραφείων (Ισόγειο, Α΄, Β΄, Γ΄ Όροφος) με ολοκληρωμένο μόνο τον φέροντα οργανισμό,

1) Στο Ισόγειο έχουν χωροθετήσει καταστήματα συνολικής επιφάνειας ~ 300 τμ. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν σε περίπτωση αναθεώρησης της άδειας θα μπορούσα να αφαιρέσω γύρω στα 100τμ από το Ισόγειο, κάνοντας τα δηλαδή πυλωτή, ώστε αυτά τα 100 τμ να τα εντάξω σε κάποιους χώρους Η/Χ από τους ορόφους?

2) Η άδεια αυτή ισχύει επ' αόριστον ή όχι?

Ευχαριστώ.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.