Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Elenus Rufus

Recommended Posts

Για αναθεώρηση ο.α. κατηγορίας 3 με προέγκριση διαλέγω εισαγωγή πράξης με προγενέστερη ηλεκτρονική.

Ποια πράξη διαλέγω: την προέγκριση, την ο.α. ή τα φορολογικά που είναι και η τελευταία; 

Επίσης μπορεί να γίνει αναθεώρηση μόνο για Η/Μ χωρίς τροποποίηση αρχιτεκτονικών; Δηλαδή να υπάρχει μόνο Γενική Επίβλεψη έργου,

Γενική Διαχείριση – Διοίκηση έργου, Η/Μ αλλά 0 Αρχιτεκτονικά;

Edited by maranti
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι,
σε ο.α. Κατηγορίας 1 που έχω εκδώσει πριν 3 μήνες θέλω να κάνω αναθεώρηση όπου αλλάζει το ΔΔ, αρχιτεκτονικά και λοιπές μελέτες. Στα απαιτούμενα δικαιολγητικά προς υποβολή μου ζητά κωδ. εγγραφου 35 -> Προγενέστερο Πόρισμα Ελεγκτή Δόμησης.

Να σημειώσω πως ΔΕΝ έγινε καμία εργασία ποτέ!!! Άλλαξε γνώμη ο πελάτης μετά την έκδοση ο.α..  Θεωρώ πως δεν απαιτείται καθώς ο 1ος έλεγχος γίνεται στο σιδέρωμα, αλλαγή επιβλέποντος ΔΕΝ εχουμε για να απαιτείται.

Έχει αλλάξει κάτι, μου διαφεύγει κάτι ή ανεβάζω μια δήλωση πως ΔΕΝ απαιτείται έλεγχος από ελεγκτη δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλημέρα.

Έχω μια άδεια του 2010 για ισόγειο αγροτική αποθήκη η οποία εν μέρει οι εργασίες είχαν ξεκινήσει τότε ενώ οι υπόλοιπες πραγματοποιήθηκαν τώρα. Έκανα διαδικασία για την αναθεώρηση της άδειας καθώς έγινε μικρότερη σε μέγεθος και σε άλλη θέση από την αρχική που προέβλεπε η άδεια.

Υπέβαλλα στο e-adeies τα δικαιολογητικά και κατά τον έλεγχο μου είπαν ότι πρέπει να υποβάλλω το τοπογραφικό βάση του άρθρου 39 του ν.4495/2017 όπως και το διάγραμμα κάλυψης. Τα τοπογραφικά στην προκειμένη περίπτωση δεν εξετάζονται βάση του ΠΔ έκδοσης που ήταν το 24.5.85?

Η δική μου περίπτωση ανήκει στο άρθρο 1 της υπουργικής απόφασης ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/25509/1143/2019 ή στην περίπτωση του άρθρου 2 της ίδια Υ.Α. Όταν λέμε μεταβολή πολεοδομικών μεγεθών δεν αναφερόμαστε σε αύξηση των μεγεθών?

Συγνώμη για την "χαζή" ερώτηση αλλά πραγματικά έχω μπερδευτεί σε ποια περίπτωση ανήκω.

Επίσης σε ποιά φάση πρέπει να περάσει ελεγκτής δόμησης στο ακίνητο πρίν την έκδοση της άδειας ή μετα?

Ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

49 λεπτά πριν, fotinoula said:

Συνάδελφοι καλημέρα.

Έχω μια άδεια του 2010 για ισόγειο αγροτική αποθήκη η οποία εν μέρει οι εργασίες είχαν ξεκινήσει τότε ενώ οι υπόλοιπες πραγματοποιήθηκαν τώρα. Έκανα διαδικασία για την αναθεώρηση της άδειας καθώς έγινε μικρότερη σε μέγεθος και σε άλλη θέση από την αρχική που προέβλεπε η άδεια.

Υπέβαλλα στο e-adeies τα δικαιολογητικά και κατά τον έλεγχο μου είπαν ότι πρέπει να υποβάλλω το τοπογραφικό βάση του άρθρου 39 του ν.4495/2017 όπως και το διάγραμμα κάλυψης. Τα τοπογραφικά στην προκειμένη περίπτωση δεν εξετάζονται βάση του ΠΔ έκδοσης που ήταν το 24.5.85?

Η δική μου περίπτωση ανήκει στο άρθρο 1 της υπουργικής απόφασης ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/25509/1143/2019 ή στην περίπτωση του άρθρου 2 της ίδια Υ.Α. Όταν λέμε μεταβολή πολεοδομικών μεγεθών δεν αναφερόμαστε σε αύξηση των μεγεθών?

Συγνώμη για την "χαζή" ερώτηση αλλά πραγματικά έχω μπερδευτεί σε ποια περίπτωση ανήκω.

Επίσης σε ποιά φάση πρέπει να περάσει ελεγκτής δόμησης στο ακίνητο πρίν την έκδοση της άδειας ή μετα?

Ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε βοήθεια.

* διόρθωση

βάση του ΠΔ έκδοσης 8-7-83

*και παράγραφος 2 του άρθρου 1 της ΥΑ ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/25509/1143/29-03-2019

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2021 at 12:21 ΜΜ, fotinoula said:

Συνάδελφοι καλημέρα.

Έχω μια άδεια του 2010 για ισόγειο αγροτική αποθήκη η οποία εν μέρει οι εργασίες είχαν ξεκινήσει τότε ενώ οι υπόλοιπες πραγματοποιήθηκαν τώρα. Έκανα διαδικασία για την αναθεώρηση της άδειας καθώς έγινε μικρότερη σε μέγεθος και σε άλλη θέση από την αρχική που προέβλεπε η άδεια.

Υπέβαλλα στο e-adeies τα δικαιολογητικά και κατά τον έλεγχο μου είπαν ότι πρέπει να υποβάλλω το τοπογραφικό βάση του άρθρου 39 του ν.4495/2017 όπως και το διάγραμμα κάλυψης. Τα τοπογραφικά στην προκειμένη περίπτωση δεν εξετάζονται βάση του ΠΔ έκδοσης που ήταν το 24.5.85?

Η δική μου περίπτωση ανήκει στο άρθρο 1 της υπουργικής απόφασης ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/25509/1143/2019 ή στην περίπτωση του άρθρου 2 της ίδια Υ.Α. Όταν λέμε μεταβολή πολεοδομικών μεγεθών δεν αναφερόμαστε σε αύξηση των μεγεθών?

Συγνώμη για την "χαζή" ερώτηση αλλά πραγματικά έχω μπερδευτεί σε ποια περίπτωση ανήκω.

Επίσης σε ποιά φάση πρέπει να περάσει ελεγκτής δόμησης στο ακίνητο πρίν την έκδοση της άδειας ή μετα?

Ευχαριστώ πολύ για την οποιαδήποτε βοήθεια.

Κάποια βοήθεια στο παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

On 18/3/2021 at 12:21 ΜΜ, fotinoula said:

 Όταν λέμε μεταβολή πολεοδομικών μεγεθών δεν αναφερόμαστε σε αύξηση των μεγεθών?

Μεταβολή είναι και η μείωση. Οπότε είσαι στην παράγραφο 2 του άρθρου 1 της ΥΑ.

On 18/3/2021 at 12:21 ΜΜ, fotinoula said:

Επίσης σε ποιά φάση πρέπει να περάσει ελεγκτής δόμησης στο ακίνητο πρίν την έκδοση της άδειας ή μετα?

Γενικά, πριν την έκδοση άδειας δεν υπάρχει αντικείμενο ελέγχου από τον ελεγκτή δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Jupiter said:

Μεταβολή είναι και η μείωση. Οπότε είσαι στην παράγραφο 2 του άρθρου 1 της ΥΑ.

Γενικά, πριν την έκδοση άδειας δεν υπάρχει αντικείμενο ελέγχου από τον ελεγκτή δόμησης.

Ευχαριστώ πολύ.Γενικά έχω προβληματιστεί με αυτή την περίπτωση επειδή η αποθηκούλα πατάει πάνω σε τσιμεντένια βάση 50 τμ καθώς αρχικά είχε προβλεφθεί και το κτίσμα να είναι 50 τμ.

apothiki1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για αναθεώρηση παλιάς εκδοθήσας έντυπης οικοδομικής άδειας ειδικού κτιρίου (για επιβλέποντες & σχέδια Η/Μ), πως καταλήγω σε επιλογή από το σύστημα e-adeies;

"Αναθεώρηση έντυπης άδειας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου" ;;;

ή πάω με το τι κατηγορία θα ήταν αν εκδιδότνα σήμερα (π.χ. αναθεώρηση κατ 3):

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.