Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Elenus Rufus

Recommended Posts

Εγώ θα επέλεγα το 2ο εφόσον τα ρυθμισμένα είναι ούτως ή αλλως σε διαφορετική στήλη απο τα νόμιμα στο σύστημα. Με τη συγκεκριμένη άδεια δεν έχεις προσθήκη ή μεταβολή. Όλα έγιναν προγενέστερα.

Έχει πεδίο για να ανεβάσεις τις ρυθμίσεις.

Για αλλαγή επιβλέποντα μηχανικού είχε πάντα λίγο παζάρι με την ΥΔΟΜ σχετικά με το ποσοστό της αμοιβής που πρέπει να πληρωθεί στον προηγούμενο μηχανικό (τεχνικές εκθέσεις, επιμετρήσεις κτλ), όμως δεν το έχω κάνει ποτέ μέσω eadeies για να βοηθήσω περισσότερο.

Edited by Gousgounis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα

Gousgounis Δεν συμφωνώ. Έχω την εντύπωση ότι  πρώτα πρέπει να επιλέξει το 1ο και αυτό επειδή και για τις παλιές έντυπες οικ. άδειες απαιτείται να εκδοθεί πρώτα η προέγκριση αναθεώρησης και μετά η ίδια η αναθεώρηση.

Επίσης ένα πρόβλημα που τίθεται είναι αν για την αλλαγή επιβλέποντα  απαιτείται ή όχι αυτοψία από την ΥΔΟΜ ή από Ε.Δ (δεν είναι σαφές από το Ν 4495/17)

Link to comment
Share on other sites

Σημεία τροποποίησης συστήματος «e-Άδειες» 
Προσαρμογή στον Ν. 4759/2020 & την ΥΑ ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/47319/1946 (20.05.2021)

Η προέγκριση είναι προαιρετική σε άδειες αναθεώρησης χωρίς μεταβολή κάλυψης, δόμησης, όγκου.
Ισχύει και για αναθεωρήσεις εντύπων αδειών.

Edited by Jupiter
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω λοιπόν....

Η δήλωση τακτοποίησης τροποποίησε κάπως τα τμ, αλλά η αναθεώρηση δεν θα ασχοληθεί με τα τμ παρά μόνο με την αλλαγή επιβλέποντος.

Σε αυτή την περίπτωση θεωρούμε πως υπάρχει μεταβολή σε δόμηση κτλ ή όχι μιας και ασχολούμαι μόνο με τον Επιβλέποντα....

Link to comment
Share on other sites

Η φράση "μεταβολή δόμησης" αναφέρεται στην άδεια αναθεώρησης.
Η αλλαγή επιβλέποντα δεν επιφέρει μεταβολές τέτοιου είδους.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια Ο.Α που εκδόθηκε το 2010 και ισχύει μέχρι το 2022 

Οι εργασίες άρχισαν το 2011 και τελείωσαν περίπου το 2018

Εγώ ήμουν επιβλέπων αρχιτεκτονικών και ένας άλλος  συνάδελφος των στατικών

Εγώ βγήκα στην σύνταξη την 1-1-2013

Συνάμα πρόκειται για εξ' ολοκλήρου πετρόκτιστο  με ξύλινη στέγη

Το πετρόκτιστο το αναφέρω επειδή όπως εξυπακούεται εννοείται ότι έπρεπε να τελειώσει ο στατικός φορέας για να αναλάβω εγώ την περαιτέρω επίβλεψη αρχιτεκτονικών 

Εγώ δεν παραιτήθηκα τότε την 31-12-2012

Στο μεταξύ το 2011 και πριν την 27-8-2011 το υπόγειο αντί π.χ 40 τ.μ έγινε 60τ.μ

Τα 20τ.μ του  υπογείου δηλώθηκαν στον Ν 4495/17 ως προς έκδοση Ο.Α νομιμοποίησης

υ.γ  Εννοείται ότι δεν έχω μεταβολή υψομέτρων (στάθμης κλπ) ούτε μεταβολές στο περίγραμμα δηλαδή στο σ.δ σ.κ

Πως μπορώ να κλείσω την Ο.Α? 

π.χ αν υποβάλω   σήμερα  δήλωση ανάληψης παραίτησης με ημερομηνία 31-12-2012, πως θα θεωρηθεί, ως παραίτηση με συναίνεση ή όχι? 

Φυσικά εννοείται ότι  συγχρόνως  (σήμερα) θα υποβάλλει και ο επιβλέπων των στατικών δήλωση ότι ανέλαβε την επίβλεψη αρχιτεκτονικών από 1-1-2013  

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν πληρωθεί οι επιβλέψεις και η διαφορά στο υπόγειο ήταν απλά προς ρύθμιση, τότε θεωρώ πως θα μπορούσε να γίνει θεώρηση για ηλεκτροδότηση με αυτοψία. (προ Ν4030/11)

Αν θα κάνετε ή κάνατε αναθεώρηση της άδειας ως προς νομιμοποίηση του υπογείου, θα πρέπει να γίνει και η αλλαγή επιβλέποντα. Δεδομένου ότι το έργο δεν έμεινε χωρίς επίβλεψη και υπάρχει συνεννόηση μεταξύ σας, δε νομίζω να τίθεται θέμα με τις ημερομηνίες. Απλά μετά ως νέα eάδεια θα πρέπει να καλέσετε (2?) ελεγκτή(ες) δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Gousgounis

Ευχαριστώ πολύ!

αλλά γιατί:

1. μια αναθεώρηση παλιάς έντυπης οικ άδειας να απαιτεί Ε.Δ και

2. μάλιστα 2 Ε.Δ. όπως αναφέρεις

Υπόψη επίσης ότι επειδή η Ο.Α βρίσκεται σε ισχύ, κατά το άρθ 94 παρ 5 Ν 4495/17

""5.   Δεν επιβάλλεται πρόστιμο σε περίπτωση αναθεώρησης άδειας δόμησης που βρίσκεται σε ισχύ, εφόσον τηρείται το περίγραμμα της οικοδομής, ο συντελεστής δόμησης και ο συντελεστής όγκου.

εγκ 2/2019 Η εφαρμογή της παρ.5 προϋποθέτει την έκδοση της άδειας αναθεώρησης εντός τεσσάρων μηνών από τη σχετική έγγραφη ειδοποίηση της Υ.ΔΟΜ ή του παρατηρητηρίου ή από την υποβολή των σχετικών δικαιολογητικών από τον υπόχρεο"

 επομένως έχει νόημα η ένταξη του υπογείου (την οποία δήλωσα ήδη στο ν 4495/17 ως "προς νομιμοποίηση"-όπως προανέφερα) ή αρκεί να προβώ στην  αναθεώρηση της και μόνο!

Όσο δε για τις ημερομηνίες η ΥΔΟΜ μου δημιουργεί πρόβλημα.. με το να έπρεπε να τις κάνατε τις δηλώσεις το 2012 και όχι τώρα...

και τους απαντώ μα όταν συμφωνεί ιδιοκτήτης και 2 μηχανικοί εσείς τι πρόβλημα έχετε!  Εξάλλου  πρόκειται για ΜΟΝΩΡΟΦΟ με ΤΜΗΜΑ ΥΠΟΓΕΙΟΥ λιθόκτιστο (μέσα έξω), οπότε οι λοιπές εργασίες πέραν του Φ.Ο.  δεν απαιτούν επίβλεψη αρχιτεκτονικών ή εν πάση περιπτώσει βγάλτε μου πρόστιμα για αυτές.. για να τελειώσω

Link to comment
Share on other sites

Πλέον θα έχεις edeia μεταγενέστερη της 1/3/2012 και το έντυπο αυτής θα πρέπει να θεωρήσεις για ηλεκτροδότηση. Κάνε μία κουβέντα καλύτερα με ΤΕΔΚ γιατί σε παρόμοια περίπτωση αναθεώρησης έντυπης άδειας εν ισχύ που είχα, που όμως δεν είχε κατασκευαστεί εξ'άρχής τίποτα, όλα υπολογίστηκαν με της ισχύουσες κατα την αναθεώρηση διατάξεις (όροι δόμησης, ΣΔΑ κτλ).

Ως προς τις ημερομηνίες, καλά μεν τα λέει η ΥΔΟΜ, δε βλέπω όμως να δίνει λύση. Δηλαδή επειδή δεν έγινε αλλαγή το 2012 θα πρέπει το κτίριο να μείνει ημιτελές επ' αόριστο; Στο κάτω κάτω, ισχυρισθείτε ότι δεν έγιναν εργασίες από το 12 μέχρι σήμερα και τώρα θα αποπερατωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.