Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Elenus Rufus

Recommended Posts

ευχαριστώ πολύ!

Άκρη δεν μπορώ να βγάλω με αυτήν την υπόθεση

On 29/11/2021 at 11:33 ΠΜ, Jupiter said:

Σημεία τροποποίησης συστήματος «e-Άδειες» 
Προσαρμογή στον Ν. 4759/2020 & την ΥΑ ΥΠΕΝ/ΔΑΟΚΑ/47319/1946 (20.05.2021)

Η προέγκριση είναι προαιρετική σε άδειες αναθεώρησης χωρίς μεταβολή κάλυψης, δόμησης, όγκου.
Ισχύει και για αναθεωρήσεις εντύπων αδειών.

Έχω την εντύπωση ότι επειδή πρόκειται για νομιμοποίηση ότι απαιτείται σίγουρα προέγκριση (νομίζω το ανέφεραν σε κάποιο σεμινάριο ή εκδήλωση ΤΕΕ πριν από 10-15 ημέρες-περί e-άδειες-Η.Τ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλή χρονιά.  Δεν βρήκα σχετικό στο forum ...Για αναθεώρηση άδειας ( για μερική τροποποίηση στατικών ) η ΥΔΟΜ ζητάει το παράβολο των 9,00  € . Πως πληρώνεται και υπέρ ποιου φορέα εκδίδεται .?

Στο e-παραβολο δεν βρήκα σχετικό φορέα πληρωμής . Το έχει πληρώσει κάποιος ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 1/12/2021 at 12:48 ΜΜ, ΚΑΝΑ said:

ευχαριστώ πολύ!

Άκρη δεν μπορώ να βγάλω με αυτήν την υπόθεση

Έχω την εντύπωση ότι επειδή πρόκειται για νομιμοποίηση ότι απαιτείται σίγουρα προέγκριση (νομίζω το ανέφεραν σε κάποιο σεμινάριο ή εκδήλωση ΤΕΕ πριν από 10-15 ημέρες-περί e-άδειες-Η.Τ κλπ)

Έχω κάτι παρόμοιο. Άδεια του 2010 με ρύθμιση του Ν.4495/2017. Ο επιβλέπων μηχανολόγος βγήκε στη σύνταξη και δυστυχώς δεν ενημέρωσε. Πώς θα ηλεκτροδοτηθεί τώρα η οικοδομή; Θα απαιτηθεί άδεια αναθεώρησης για αλλαγή επιβλέποντος; Σημειωτέον πως δεν επιθυμεί την είσπραξη της αμοιβής του και θέλει να υπογράψει για παραίτηση με μηδενικές απαιτήσεις για να μην του μειωθεί η σύνταξη...Καμιά ιδέα συνάδελφοι για να ξεπεραστεί το πρόβλημα;

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα,

ηθελα να ρωτησω το εξης.
εχω βγαλει αδεια ηλεκτρονικη το 2019 με προεγκριση κατηγοριας 1 .
εχει περασει και επιτροπη ΕΠΑΕ γιατι ειχε προσωπο σε παραδοσιακο δρομο .
εχουν γινει δυο πολυ μικρες αλλαγες στο διαγραμμα δομησης, η μια αφορα αλλαγη φυτευσης της ταξεως του 0,50 τ.μ. και η αλλη τις διαστασεις ενος εξωστη επισης 0,50 τ.μ. 
Μπορω να κανω αναθεωρηση Οικ. Άδειας ΧΩΡΊΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου (ν.4759/2020) ή πρεπει να κανω προεγκριση για αναθεωρηση?
Πρεπει να ξαναπερασω ΕΠΑΕ?(ο εξωστης που εχει αλλαξει δεν ειναι στην οψη παραδοσιακου δρομου)
ευχαριστω πολυ για το χρονο σας.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως από τη στιγμή που ενημερώνεις την αρχιτεκτονική μελέτη, παραμένει η απαίτηση για Σ.Α, ασχέτως αν κάνεις ενημέρωση ή αναθεώρηση.

Το Σ.Α. τα αρχιτεκτονικά και το τοπογραφικό θεωρεί, όχι το Διάγραμμα κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα,

Θα ήθελα μια βοήθεια στο εξής θεματάκι..έχω άδεια για κατοικία με υπόγειο που είναι σε ισχύ, έχουν ολοκληρωθεί όλες σχεδόν τις εργασίες και υπάρχουν οι εξής αλλαγές: έχει υπερυψωθεί η οικοδομή κατά 60cm περίπου από τα εγκεκριμένα σχέδια της άδειας, χωρίς όμως το υπόγειο να ξεπερνάει το +1,20 από το διαμορφωμένο έδαφος και χωρίς να υπάρχει υπέρβαση του μέγιστου επιτρεπόμενου ύψους, έχουν μικρύνει και αλλάξει θέση κάποια κουφώματα, έχει αλλάξει θέση ένα μπάνιο και έχει μικρύνει μια διάσταση του περιγράμματος κατά 15cm περίπου με αποτέλεσμα το εμβαδόν να είναι μικρότερο κατά 1,30-1,50 m2..Πως το χειρίζομαι; μπορεί να γίνει ενημέρωση ή θέλει αναγκαστικά αναθεώρηση; Είμαι σε περιοχή που θέλει έγκριση ΣΑ άρα όπως και να έχει αυτό δεν θα το γλιτώσω..σας ευχαριστώ για την όποια βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

για άδεια κατηγορίας 3 που εκδόθηκε χωρίς προέγκριση, έχουμε αύξηση της δόμησης άρα χρειάζεται αναθεώρηση. Χρειάζεται προέγκριση για την αναθεώρηση βάσει άρθρου 35 παράγραφος 1  ?? Ή μήπως έχει βγει τίποτε άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.