Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Elenus Rufus

Recommended Posts

@Panagiotis Andrianopoulos δεν επιτρέπεται να μην υπάρχει υπογραφή μηχανικού (φυσικού προσώπου) στις μελέτες.
Κακώς δεν είχε γίνει σχετική παρατήρηση στην αρχική άδεια.

Edited by Κέλσος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπέρα έχω αναθεώρηση της αδείας ως προς προς προσθήκη καθ'ύψος κατοικίας και κατεδάφιση μιας αποθήκης,επομένως ως προς αλλαγή δόμησης,κάλυψης και όγκου. Στο σύστημα αδειών η αρχική κατοικία μπαίνει στα νομίμως υφιστάμενα ή επειδή δεν έχει κλείσει η άδεια βάζω τα τ.μ στους νέους χώρους;

έχω μπερδευτει αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

@χαιδω,

Στα νομίμως υφιστάμενα γιατί με την αναθεώρηση ζητάς άδεια μόνο για την προσθήκη, όχι για ολόκληρη την οικοδομή.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βασικό:

Η κατεδάφιση είναι ειδική άδεια: "Αδεια κατεδάφισης (κατηγορία 1)" με ισχύ 1 χρόνο. Δεν μπορείς να τη συνδυάσεις άλλη πράξη διαφορετικής κατηγορίας ή ισχύος, όπως κάναμε παλιά με τις έντυπες.

Επίσης η κατεδάφιση δε μπορεί να εκτελεστεί αμέσως μόλις εκδοθεί η άδεια, αλλά μετά από 20 ημέρες.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω (έκανα τον ΙΑΝ 2022 μια όμοια) αλλά αν θυμάμαι καλά έγραψα τα τελικά  εμβαδά όπως προκύπτουν συνολικά  μετά την αναθεώρηση και επειδή δεν είχα υφιστάμενα στη γραμμή τους έβαλα 0

11 λεπτά πριν, Gousgounis said:

Βασικό:

Η κατεδάφιση είναι ειδική άδεια: "Αδεια κατεδάφισης (κατηγορία 1)" με ισχύ 1 χρόνο. Δεν μπορείς να τη συνδυάσεις άλλη πράξη διαφορετικής κατηγορίας ή ισχύος, όπως κάναμε παλιά με τις έντυπες.

Επίσης η κατεδάφιση δε μπορεί να εκτελεστεί αμέσως μόλις εκδοθεί η άδεια, αλλά μετά από 20 ημέρες.

νομίζω μπορεί  -δες εδώ

https://ypen.gov.gr/wp-content/uploads/legacy/Files/Xorotaxia kai Astiko Perivallon/Enimerwsi Yphresiwn Domisis/20201019_parallili_ekdosi_adeiwn.pdf

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, Gousgounis said:

Βασικό:

Η κατεδάφιση είναι ειδική άδεια: "Αδεια κατεδάφισης (κατηγορία 1)" με ισχύ 1 χρόνο. Δεν μπορείς να τη συνδυάσεις άλλη πράξη διαφορετικής κατηγορίας ή ισχύος, όπως κάναμε παλιά με τις έντυπες.

Επίσης η κατεδάφιση δε μπορεί να εκτελεστεί αμέσως μόλις εκδοθεί η άδεια, αλλά μετά από 20 ημέρες.

από την πολεοδομία μου είχαν πει ότι μπορώ

Link to comment
Share on other sites

Η Εγκύκλιος δε λέει ότι μπορούν να μπουν σε μία άδεια, το αντίθετο μάλιστα:

Στο άρθρο 40 του ν.4495/17 ορίζονται τα δικαιολογητικά για την έκδοση των οικοδομικών
αδειών, τα οποία και διαφοροποιούνται για τις περιπτώσεις αδειών κατεδάφισης. Επίσης στο άρθρο 42
παρ. 2 του ανωτέρω νόμου ορίζεται η ισχύς των οικοδομικών αδειών, όπου και πάλι διαφοροποιούνται
οι άδειες κατεδάφισης με χρονική ισχύ το 1 έτος, χωρίς περαιτέρω δυνατότητα αναθεώρησής τους ως
προς το χρόνο ισχύος.

Αυτό που διευκρινίζει είναι ότι δε χρειάζεται να κλείσει η άδεια κατεδάφισης για να βγάλεις άδεια ανέγερσης, οπότε μπορείς να τις τρέξεις στο eadeies ταυτόχρονα.

Απο τις διατάξεις του νέου τρόπου έκδοσης οικοδομικών αδειών, δεν υφίσταται περιορισμός
ως προς τη δυνατότητα έκδοσης άδειας κατεδάφισης και παράλληλα οικοδομικής άδειας για
προσθήκη νέου κτιρίου χωρίς να έχουν λήξει οι εργασίες της άδειας κατεδάφισης.

Αλλά θα πρέπει να έχει κλείσει πριν καλέσεις αρχικό έλεγχο στην ανέγερση

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Gousgounis said:

Η Εγκύκλιος δε λέει ότι μπορούν να μπουν σε μία άδεια, το αντίθετο μάλιστα:

Στο άρθρο 40 του ν.4495/17 ορίζονται τα δικαιολογητικά για την έκδοση των οικοδομικών
αδειών, τα οποία και διαφοροποιούνται για τις περιπτώσεις αδειών κατεδάφισης. Επίσης στο άρθρο 42
παρ. 2 του ανωτέρω νόμου ορίζεται η ισχύς των οικοδομικών αδειών, όπου και πάλι διαφοροποιούνται
οι άδειες κατεδάφισης με χρονική ισχύ το 1 έτος, χωρίς περαιτέρω δυνατότητα αναθεώρησής τους ως
προς το χρόνο ισχύος.

Αυτό που διευκρινίζει είναι ότι δε χρειάζεται να κλείσει η άδεια κατεδάφισης για να βγάλεις άδεια ανέγερσης, οπότε μπορείς να τις τρέξεις στο eadeies ταυτόχρονα.

Απο τις διατάξεις του νέου τρόπου έκδοσης οικοδομικών αδειών, δεν υφίσταται περιορισμός
ως προς τη δυνατότητα έκδοσης άδειας κατεδάφισης και παράλληλα οικοδομικής άδειας για
προσθήκη νέου κτιρίου χωρίς να έχουν λήξει οι εργασίες της άδειας κατεδάφισης.

Αλλά θα πρέπει να έχει κλείσει πριν καλέσεις αρχικό έλεγχο στην ανέγερση

έχω κάνει αρχικό έλεγχο,στην συνέχεια προέκυψε η κατεδάφιση και συγχρόνως η προσθήκη δωματίου.Το κτίριο έχει κατασκευαστεί. Τώρα θα κάνω αναθεώρηση και θα καλέσω τελικό ελεγκτή για όλα. Μάλλον δεν το εξήγησα καλά. Νομίζω είμαι εντάξει.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

Edited by χαιδω
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας!

Σε οικοδομική άδεια που εκδόθηκε το 2001 και έγινε αναθεώρηση το 2007 με προσθήκη νέων στατικών και πήρε παράταση μέχρι το 2011 επομένως έχει δοθεί παράταση μέχρι το τέλος του 2024 είχε δόμηση 150 τετραγωνικά για κτίριο από οπλισμένο σκυρόδεμα.

Για αναθεώρηση με μεταλλικό κτίριο 100 τετραγωνικών υπάρχει κάποια διαφοροποίηση στις μελέτες που χρειαζόμαστε αν βγάζαμε νέα οικοδομική άδεια;

Edited by architectura perspectiva
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.