Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Elenus Rufus

Recommended Posts

25 λεπτά πριν, mplek said:

Καλησπέρα, ελπίζω να είστε καλά.

Σε μία ηλεκτρονικά εκδοθείσα Οικοδομική Άδεια, που είναι ακόμα σε ισχύ, θέλω να κάνω αναθεώρηση, και ως προς τα μεγέθη κάλυψης κλπ. και ως προς την αρχιτεκτονική μελέτη. Το πρόβλημά μου είναι ότι στην "επιλογή πράξης προς έκδοση" στην συνέχεια προγενέστερης πράξης, δεν εμφανίζει τίποτα, καμία απολύτως επιλογή.

Γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό;

βάζεις το Α/Α του μεταγενέστερου ελέγχου φορολογικών 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. akis73)

Καλησπέρα,

Έχω μια άδεια του 2019 που τώρα έληξε και θέλω να κάνω μόνιμη συνδεση με τα δίκτυα ( καθώς η προσωρινή έληξε). Το πρόβλημα είναι ότι στην κατασκευή του κτιρίου έγιναν κάποιες αλλαγές στα ανοίγματα μόνο οπότε θέλω να γίνει ενημέρωση της άδειας για να έρθει έλεγχος δόμησης και να προχωρήσω. Μπαίνοντας στο e-adeies υπάρχουν οι επιλογές μόνο για ενημέρωση έντυπης άδειας. Τι επιλογές έχω?

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα υπάρχει και το "Αναθεώρηση Οικ. Αδείας ΧΩΡΙΣ μεταβολή κάλυψης/δόμησης/όγκου (ν.4759/2020)"

Αυτό δεν σου κάνει;

Link to comment
Share on other sites

@angelikipa Ακριβώς αυτό που λέει και ο @akis73 έχω εντοπίσει κι εγώ ως μόνη επιλογή, καθώς τα υπόλοιπα αναφέρονται σε έντυπη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, ppanag said:

@angelikipa Ακριβώς αυτό που λέει και ο @akis73 έχω εντοπίσει κι εγώ ως μόνη επιλογή, καθώς τα υπόλοιπα αναφέρονται σε έντυπη άδεια.

Σας ευχαριστώ πολύ, μετά όμως απο επικοινωνία με την πολεοδομία τελικά ισχυεί οτι βάζεις το Α/Α του μεταγενέστερου ελέγχου φορολογικών και βγάινει εκεί ηεπιλογή για ενημέρωση της αδειας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@angelikipa όντως επιβεβαιώνω ότι υπάρχει επιλογή ενημέρωσης μετά τον μεταγενέστερο έλεγχο (παραθέτω και εικόνα *** από άδεια βάσει ν. 4759/20)

image.png.960dd29591d81f4d907f2c2f9c83c9a9.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.

Προσπαθώ να κάνω αναθεώρηση ηλεκτρονικής Οικοδομικής Αδείας Κατηγορίας 3, που αφορά εσωτερικές διαρρυθμίσεις, προκειμένου να γίνει αλλαγή Επιβλέποντα Μηχανικού. (Αναθεώρηση Χωρίς μεταβολή Πολεοδ. Μεγεθών). Να τονίσω ότι δεν είμαι στην ομάδα Μελέτης/Επίβλεψης της ήδη εκ δοθείσας Οικοδομικής Αδείας.

Το πρόβλημα είναι ότι πηγαίνοντας να προσθέσω πράξη σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής, το σύστημα δε μου εμφανίζει καθόλου επιλογές για νέα πράξη. Έχει συναντήσει κανείς το ίδιο πρόβλημα;

image.thumb.png.9e2508ba0ca1288ca64843486f1a8e1e.png

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια εμφανίζεται στο σύστημα του διαχειριστή. Αυτός θα πρέπει να δηλώσει την αναθεώρηση.

Υπάρχει λόγος που στις δηλώσεις ανάθεσης/ανάληψης, πρέπει να μπαίνει εκτός τις μελέτες και η διαχείριση του συστήματος.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως την αλλαγή πρέπει να την κάνει ο επιβλέπων? Δεν μου έχει τύχει..

 

κλικ στην plus-icon.pngΕισαγωγή πράξης σε συνέχεια προγενέστερης ηλεκτρονικής 

Μετά εισάγεις ένα από τα παρακάτω.

   

Αναζήτηση προγενέστερης πράξης

 
A/A Αίτησης
 
A/A Αίτησης
 
Α/Α Πράξης
 
Α/Α Πράξης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

(Μετάφερθηκε στο παρόν θέμα. akis73)

 

Καλησπέρα, έχω μια περίπτωση πελάτη ο οποίος έχει εργοταξιακο ρεύμα στην οικοδομή του και θέλει να πάρει οριστικό! Η άδεια είναι αναθεωρημένη επ αόριστον και προτού κάνει την αίτηση για το ρεύμα θέλει τον πρώτο όροφο που είναι ενιαίος να κάνει ένα χώρισμα και να έχει με αυτόν τον τρόπο 2 διαμερίσματα αντί για 1! Σε αυτή την περίπτωση τι πρέπει να κάνω? 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.