Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Χμ… καλό πρόβλημα.

 

Το πιο πιθανό που βλέπω (χωρίς όμως να έχω σημεία αναφοράς) είναι ότι θα προσμετρήσουν ότι προσμετρά (πολεοδομικά μεγέθη) σε όσα έχει γίνει τακτοποίηση και θα μπορεί να κάνει μονο ότι περισσεύει.

Πιο λογικό λοιπόν αν υπαρχει αυτό θα είναι να εφαρμόσει την εν ισχύ άδεια να γίνει παραλαβή και μετά ότι αλλαγές επιτραπούν να γίνουν. Όχι πριν.

 

(προβλέπω ότι θα μάθουμε από την περιπτωση σου εκ του αποτελέσματος που θα έχεις. Οπότε μας κρατάς ενήμερους.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, θα έχω εξελίξεις λογικά μέσα στην άλλη βδομάδα. Περιμένω απάντηση από τη πολεοδομία. Θα ενημερώσω σίγουρα για το προς προχώρησε. Στο μεταξύ αν έχει κάποιος μα παρόμοια περίπτωση ας την μοιραστεί. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνάδελφοι γεια σας, χρειάζομαι μια βοήθεια στο εξής θέμα :

 

Άδεια για κατοικία εκδόθηκε στις 21-4-2004, και έγινε αναθεώρηση για 4 έτη στις 11-4-2008. Μέχρι σήμερα δεν έχει γίνει καμιά εργασία. Ο πελάτης ρωτά αν η άδεια είναι σε ισχύ.

 

Η άποψή μου είναι πως σύμφωνα με ΝΟΚ  παρ. 5α-άρθρο 29 η άδεια παρατάθηκε εως 11-4-2015. Επίσης σύμφωνα με το άρθρο 11, παρ. 3 του Ν.4258/2014 παρατείνεται αυτόματα για 3 επιπλέον έτη από την λήξη της.

 

Δηλαδή η άδεια είναι σε ισχύ και λήγει στις 11-4-2018.

 

Συμφωνείτε;;

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα,

 

 

έχω μία άδεια του 2008 η οποία είναι ακόμα σε ισχύ. Το κτίριο έχει κατασκευαστεί μέχρι τον φέροντα οργανισμό (μπετά-τούβλα). Από δω και πέρα θα αλλάξει ο επιβλέποντας μηχανικός και θα μπω εγώ στη θέση του συναδέλφου.

 

Από τον συνάδελφο έχω πάρει:

- ΥΔ παραίτησης

- Αποδεικτικό εισφορών

- Τεχνική έκθεση

 

 

Ποια είναι η ακριβής διαδικασία; 

Στο Ν4030 λέει ότι για την αλλαγή του επιβλέποντα θέλει τα παρακάτω: 

 

5. Η άδεια δόμησης αναθεωρείται κατά το χρόνο ισχύος της αν αλλάξει ο επιβλέπων μηχανικός, με αίτηση που συνοδεύεται από: α) λεπτομερή τεχνική έκθεση του νέου επιβλέποντος μηχανικού, στην οποία περιέχεται η περιγραφή του σταδίου των εργασιών και φωτογραφίες της κατασκευής και του περιβάλλοντος χώρου, β) δήλωση του μηχανικού, που αντικαθίσταται για τη σύννομη περάτωση των εργασιών που έχει επιβλέψει, που συνοδεύεται από τεχνική έκθεση, φωτογραφίες της κατασκευής και του περιβάλλοντος χώρου.

 

Εγώ πάω σύμφωνα με αυτά; Τι πραγματικά ισχύει, γτ η πολεοδομία μου ζητάει ξανά φάκελο από την αρχή,

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η αλλαγή επιβλέποντος "στο φτερό" και η αλλαγή μετά από παραίτησή του.

Η πρώτη περιγράφεται στην παρ. 5 και η δεύτερη στην παρ. 6.

Δεν χρειάζεται η δήλωση παραίτησης. Αυτή μπερδεύει τα πράγματα και χρειάζεται μετά διακοπή εργασιών και ελεγκτής δόμησης ...

 

Χρειάζεσαι μόνο ότι χρειάζεται η παρ. 5 !

Στον ίδιο φάκελο, με προσκόμιση μόνο στοιχείων που θα χρησιμοποιηθούν στον επιμερισμό της ευθύνης και μετά στον έλεγχο των αμοιβών επίβλεψης.

Edited by kan62
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η αλλαγή επιβλέποντος "στο φτερό" και η αλλαγή μετά από παραίτησή του.

Η πρώτη περιγράφεται στην παρ. 4 και η δεύτερη στην παρ. 5.

Δεν χρειάζεται η δήλωση παραίτησης. Αυτή μπερδεύει τα πράγματα και χρειάζεται μετά διακοπή εργασιών και ελεγκτής δόμησης ...

 

Χρειάζεσαι μόνο ότι χρειάζεται η παρ. 4 !

Στον ίδιο φάκελο, με προσκόμιση μόνο στοιχείων που θα χρησιμοποιηθούν στον επιμερισμό της ευθύνης και μετά στον έλεγχο των αμοιβών επίβλεψης.

Καλησπέρα και ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

έχω την ΥΔ παραίτησης για να προχωρήσω στην αλλαγή. Στο "φτερό" τι εννοείς;

 

η παρ 4 δεν ισχύει νομίζω στην περίπτωση μου.

 

μπορώ να βασιστώ στο νόμο 4030 από τη στιγμή που η άδεια προυπήρχε του νόμου; 

 

στο κτίσμα υπάρχουν αυθαιρεσίες που τακτοποιήθηκαν προτού γίνει η πώληση του ακινήτου.

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.