Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναθεώρηση οικοδομικής άδειας


Elenus Rufus

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

είμαι νέος Μηχανικός και θέλω βοήθεια στην πρώτη μου άδεια. Ο ιδιοκτήτης είχε βγάλει άδεια το 82 για δύο ισόγειες κατοικίες σε ένα οικόπεδο εντός οικισμού. Η μία αποπερατώθηκε και κατοικείται ενώ στην άλλη έχει ολοκληρωθεί ο φέροντας οργανισμός και έχουν γίνει και τα χτισίματα (το 1982) αλλά μετά σταμάτησαν όλες οι εργασίες για προσωπικούς λόγους. Τώρα τα παιδιά του θέλουν να το προχωρήσω εγώ. Πήγα στην Πολεοδομία και πήρα στέλεχος αδείας και σχέδια (μιας και ο ιδιοκτήτης είχε χάσει τα δικά του). Λογικά θα κάνω αναθεώρηση της άδειας του 82 ως προς το χρόνο ισχύος; Θα χρησιμοποιήσω τα ίδια σχέδια; Αν έχει κανένας συναντήσει παρόμοια περίπτωση παρακαλώ ας δώσει μια κατεύθυνση. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 494
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας,

παρακαλώ όποιος γνωρίζει διότι βρίσκομαι σε σύγχυση. Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για αναθεώρηση αδείας ως προς τη θέση κτιρίου, η αμοιβή του μηχανικού με βάση ποιες παραμέτρους καθορίζεται. Αν τελικά δεν γίνει και κολησει κάπου τα χρήματα που έχω δώσει στον μηχανικό τα χάνω? μπορώ με την απόδειξη από την τράπεζα που κατέθεσα τις αμοιβές του να διεκδικήσω κάτι?

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα είχα μια τέτοια περίπτωση...Δεν χρειάζεται αναθεώρηση αλλά ενημέρωση φακέλλου. Μια λεπτομέρεια βέβαια είναι αν έχει κατασκευαστεί η οικοδομή. Στην περίπτωση μου αν και είχε κατασκευαστεί, η άδεια ήταν σε ισχύ και δεν είχε θεωρηθεί το φύλλο αδείας. Κατέθεσα τεχνική έκθεση και φωτογραφίες σα να μην είχε γίνει κάτι. Θεωρημένα αντίγραφα διαγράμματος κάλυψης και εκσκαφών, νέα σχέδια διαγράμματος κάλυψης και εκσκαφών με την νέα προτεινόμενη θέση του κτιρίου και πρωτότυπο φύλλο αδείας για να περαστεί πάνω του η αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

Προς Gregory78 :

 

Αλλάζοντας τη θέση του κτιρίου αλλάζουν πολλά σχέδια, ιδιαίτερα αν το οικόπεδο είναι επικλινές. Εκτός από το νέο διάγραμμα κάλυψης θα προκύψουν σίγουρα και αλλαγές στις όψεις, στις τομές, πιθανόν και στις κατόψεις λόγω υψομέτρων και εξ. κλιμάκων, στη διαμόρφωση του περ. Χώρου κλπ.

 

Αν κατάλαβα καλά, με αυτό που λες εννοείς ότι ο μηχανικός είναι υποχρεωμένος να κάνει όλες αυτές τις αλλαγές ( επειδή έτσι του κάπνισε του ιδιοκτήτη ή του μάστορα ή δεν ξέρω κι εγώ ποιου, να αλλάξει τη θέση της οικοδομής ) χωρίς μάλιστα να πληρωθεί για αυτό, θεωρώντας τα απλώς μια ενημέρωση φακέλου. Σε καμιά περίπτωση δεν θα το έκανα. Αναθεώρηση και πληρωμή του μηχανικού σύμφωνα με την επιπλέον δουλειά. Τις μ@***^ς άλλων δεν θα τις πληρώνει στο τέλος ο μηχανικός.

 

 

Προς n_argiris.

 

Η αμοιβή του μηχανικού καθορίζεται από το μέγεθος των αλλαγών ως ποσοστό του αρχικού προϋπολογισμού (δηλ. ποσοστό επί των αρχικών αμοιβών). Το πόσο είναι αυτό το ποσοστό, θα σας το καθορίσει ο μηχανικός σας.

Στην περίπτωση που η αλλαγή θέσης της οικοδομής αντιβαίνει την ισχύουσα νομοθεσία, ναι τα χρήματα που δώσατε στον μηχανικό τα χάνετε, καθότι αυτός την μελέτη που είχε να κάνει την έκανε και δεν φταίει σε τίποτα επειδή εσείς αλλάξατε τη θέση της οικοδομής. Εκτός αυτού κινδυνεύετε η οικοδομή σας να θεωρηθεί αυθαίρετη αν αντιβαίνει βασικούς κανόνες της πολεοδομικής νομοθεσίας, στην περίπτωση που αυτές δεν είναι δυνατόν να διορθωθούν.

Όσο για την απόδειξη της τράπεζας δεν κατανοώ τι θέλετε να διεκδικήσετε, ο μηχανικός πληρώθηκε για την μελέτη που έκανε. Αν εσείς (ή ο μάστορας) εφαρμόζατε δική σας μελέτη δεν φταίει αυτός σε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να σταθώ σε διατάξεις , θα πω μόνο ότι συμφωνώ με το σκεπτικό του ge0. Ο μηχανικός δεν μπορεί ούτε να τρέχει, ούτε να κάνει μελέτες αμισθί επειδή κάποιοι δεν εφαρμόζουν τις διατάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα τη μαγική λέξη αλλά από επαγγελματική δεοντολογία κ ακολουθώντας τη νομοθεσία περί ηθικών καθηκόντων του μηχανικού θα συμφωνήσω με τους συναδέλφους.Μόνο κ μόνο για να τονίσω τη σημασία στους συναδέλφους τι βάρος έχει στην πραγματικότητα η μαγική λέξη που όλοι ξέρουμε.Το post μου μόνο κ μόνο για διδακτικούς λόγους κ για όσους κάνουν εκπτώσεις ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΔΙΩΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΥΡΙΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ Κ ΑΣΤΙΚΑ-ΠΟΙΝΙΚΑ.

Και κρίμα που τα ακούω εγώ σε αυτό το forum περί κανόνων συμμετοχής κ τα mods,super mods k o admin δεν το διέγραψαν αυτομάτως αυτό το topic,Ο ΑΞΙΟΤΙΜΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΖΗΤΑΕΙ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ Κ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ .Αιτούμαι πολύ ευγενικά να μην γίνονται τέτοια σε αυτό το forum ειδάλλως ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΡΟΕΔΡΙΚΑ ΔΙΑΤΑΓΜΑΤΑ

 

Με μόνη πρόθεση την προστασία του forum

Με τιμή

 

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά δεν γίνει και κολησει κάπου τα χρήματα που έχω δώσει στον μηχανικό τα χάνω? μπορώ με την απόδειξη από την τράπεζα που κατέθεσα τις αμοιβές του να διεκδικήσω κάτι?

γενικότερα να ξέρετε οτι τα χρήματα που δίνετε στον μηχανικό είναι

η αμοιβή του για την μελέτη

το αν θα κολλήσει η άδεια ή όχι είναι άλλο θέμα

(αν ο δικηγόρος χάσει το δικαστήριο δεν πληρώνεται;;;; )

 

τέλος η διαδικασία της διεκπεραίωσης κατά τον νόμο γίνεται από τον πολίτη

ο μηχανικός το κάνει χαριστικά προς εξυπηρέτηση του πελάτη

Link to comment
Share on other sites

Τι δικαιολογητικά χρειάζονται για αναθεώρηση αδείας ως προς τη θέση κτιρίου

 

Θα στα εξηγήσει ο μηχανικός της επιλογής σου.

 

 

 

η αμοιβή του μηχανικού με βάση ποιες παραμέτρους καθορίζεται.

 

Τι εννοείς ? Κάν' το λιανά. Τι περιλαμβάνει ή πως ορίζεται η ελάχιστη αμοιβή μηχανικού κατά την κείμενη νομοθεσία ?

 

 

 

 

Αν τελικά δεν γίνει και κολησει κάπου τα χρήματα που έχω δώσει στον μηχανικό τα χάνω?

 

Άκου..........εσύ είσαι πελάτης μου, που είμαι μηχανικός (ανεξάρτητα απασχολούμενος επαγγελματίας, αλλιώς ελεύθερος επαγγελματίας, επιτηδευματίας, αλλιώς επιχειρηματίας, αλλιώς επιχείρηση)

 

Πας σε μια επιχείρηση και πληρώνεις να αγοράσεις ένα DVD player.

Από τον μηχανικό ψυχρά μιλώντας παίρνεις τη δουλειά του (μελέτες - επιβλέψεις - πραγματογνωμοσύνες - αυτοψίες κ.α.) τις ευθύνες που κουβαλάει για μια ζωή και πιο ρομαντικά αν το θέσω του παίρνεις λίγο από την φαντασία του, ευρηματικότητα, άποψη, τέχνη, συνθετική σκέψη και λίγο από το όραμά του ίσως...

 

Αν εσύ πήρες το DVD για να δεις μια συγκεκριμένη ταινία στην ΕΡΤ αλλά η ΕΡΤ αποφάσισε ότι δεν της κάνει και δεν την παίζει τότε ζητάς πίσω τα λεφτά από την εταιρεία που αγόρασες το DVD player ??

 

Αν εσύ πήρες τις μελέτες για να βγάλεις μια συγκεκριμένη άδεια, στην Πολεοδομία αλλά η Πολεοδομία αποφάσισε ότι δεν της κάνει τότε ζητάς πίσω τα λεφτά από τον μηχανικό που αγόρασες τις μελέτες ??

 

Με πιάνεις ?

 

Οι μελέτες είναι το ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ της αιτήσεώς σου για άδεια.

 

 

 

Επίσης όπως λέει η myri, η άδεια είναι στο όνομά σου και όχι στου μηχανικού, άρα εσύ τρέχεις εσύ τη βγάζεις. Εγώ σου παραδίδω μελέτες, κάνω επιβλέψεις, συντάσσω χαρτούρα.

 

 

 

μπορώ με την απόδειξη από την τράπεζα που κατέθεσα τις αμοιβές του να διεκδικήσω κάτι?

 

Άκυρο..........τι να διεκδικήσεις ? Έκανε τις μελέτες που προβλέπονταν για την αμοιβή του βάσει της μεταξύ σας συμφωνίας ? Δεν υπέγραψες ένα χαρτί περί αναθέσεως μελετών ? Είδες να λέει πουθενά πάνω του ότι "αν δε βγεί η άδεια έλα να στα επιστρέψω ή έχεις δικαίωμα να τα διεκδικήσεις "?

 

 

 

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

Στα είπα λίγο τσουβαλάτα που λένε στο χωριό μου αλλά έτσι είναι !!

 

Να 'σαι καλά bye

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως η περίπτωση που ανέφερα ήταν για μικρή μετατόπιση του κτιρίου σε εκτός σχεδίου περιοχή χωρίς καμία αλλαγή σε όψεις, τομές και άλλες μελέτες και με νόμιμη τη νέα θέση του. Πέρασε κανονικότατα από την Πολεοδομία με απλή αίτηση. Όλα πολύ καλά περί αμοιβών μηχανικού και ακόμα καλύτερα με τις νέες τιμές και χωρίς εκπτώσεις. Φυσικά και πρέπει να πληρωνόμαστε για τις μελέτες που κάνουμε. Συμφωνώ με όσα αναφέρθηκαν. Αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις να υπάρχει και κάποια κατανόηση απέναντι στους πελάτες μας......

Link to comment
Share on other sites

 

zavi καταλαβαινω τι λες αλλα δεν ειδα κανενα μελος να προτεινει αυτουνου που ανοιξε το θεμα να κανει κατι παρανομο. Βλεπω να προσπαθουν να του εξηγησουν τα αυτονοητα. Ο αξιοτιμος κυριος οπως λες πηρε την πρεπουσα απαντηση!

 

Σκεψου οτι για νεους μηχανικους(οπως εγω κ πολλοι αλλοι καλη ωρα) το να βλεπουν γραμμενα τετοια περιστατικα εδω μεσα βοηθα στο να ειναι περισσοτερο υποψιασμενοι και ξυπνιοι εξω στη ζουγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.