Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Ράμπα γκαράζ


manosmed

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα,

Είναι η πρώτη δημοσίευσή μου στο φόρουμ καθότι είμαι νέο μέλος

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια για το φόρουμ σε όλους τους δημιουργούς και σε όλα τα μέλη για τη βοήθεια που προσφέρουν!!

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τις συμβουλές σας μιας και το επαγγελματικό μου πεδίο είναι εντελώς άσχετο με τις κατασκευές και την οικοδομή.

Πέρυσι απέκτησα μια μεζονέτα στην περιοχή της Βάρης , το οποίο σπίτι έχει δύο θέσεις γκαράζ υπαίθριες με δυο γκαραζόπορτες συρόμενες επάλληλες. Ο δήμος λοιπόν πριν απο ένα περίπου μήνα αποφάσισε να αλλάξει τα υψομετρικά του και κατέβασε τον δρόμο μας περίπου 40 πόντους. Τώρα βρισκόμαστε στη φάση που θα φτιάξουμε το πεζοδρόμιο-ράμπα το οποίο θα είναι αρκετά ψηλότερο απο αυτό που υπήρχε. Δυστυχώς οικονομικά δεν μπορώ να αλλάξω την κλίση όλου του γκαράζ μου ετσι ώστε να μπαίνει το αυτοκίνητο χωρίς πρόβλημα , οπότε αποφάσισα να μεγαλώσω τη ράμπα μου σε μήκος (απο την γκαραζόπορτα και έξω ) με αποτέλεσμα να βγαίνει μέσα στην άσφαλτο! Τι μπορώ να κάνω για να είμαι νόμιμος ( σε μια περιοχή καθόλα παράνομη δυστυχώς ) αλλα ταυτόχρονα να μην καταστρέψω και το αυτοκίνητο μου που είναι αρκετά χαμηλό ( mercedes slk ) ?????

Σας ευχαριστώ όλους,

Με τιμή,

Μάνος Μ.

Link to comment
Share on other sites

40 εκατοστά;

Κτιριοδομικός κανονισμός

http://www.elinyae.gr/el/lib_file_upload/d59_89.1130149974734.pdf

Άρθρο 24 - Πεζοδρόμια

 

Με τόση διαφορά ύψους, υπάρχουν ράμπες για ΑΜΕΑ; Αν όχι τότε πρέπει να μεριμνήσει ο δήμος.

Μήπως τα 40cm είναι προσωρινά; Αν πρόκειται να ασφαλτοστρώσουνε τον δρόμο θα ανέβει και άλλο η στάθμη του.

 

Οι αρμόδιοι που εκδίδουν τις προδιαγραφές για τα πεζοδρόμια αναφέρονται στην παρ. 3 του κτιριοδομικού. Συνήθως ο δήμος. Πήγαινε στον δήμο και ζήτησε ένα αντίγραφο των προδιαγραφών.

Αν το ύψος του οδοστρώματος είναι τέτοιο που δεν επιτρέπει την τήρηση των προδιαγραφών για τα πεζοδρόμια ρώτησε τον δήμο τι πρέπει να γίνει.

Αν το πεζοδρόμιο είναι ηλικίας <20 ετών και καταστράφηκε με έργα του δήμου, πιθανόν να μην επιβαρυνθείς εσύ με το κόστος επισκευής.

 

Ρώτησε έναν μηχανικό της εμπιστοσύνης σου για λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

+1 erling

Φαντάζομαι πως τα τοπογραφικά της άδειας σας έχουν γίνει με αφετηρία μέτρησης υψών το πέριξ τεχνητό έδαφος. Ο Δήμος σας δημιούργησε πρόβλημα εκ των υστέρων.

 

Και μια παρατήρηση: Στο θέμα σας υπάρχουν αντιφάσεις... :)

... οικονομικά δεν μπορώ να αλλάξω την κλίση όλου του γκαράζ μου ... .... ( mercedes slk )

 

Τέλος, μια άλλη λύση θα ήταν να ανταλλάξουμε αυτοκίνητα... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε αντίστοιχη περίπτωση , με πεζοδρόμια και αλλαγή υψών εκ των υστέρων του δρόμου από τον ΟΣΕ (κοντά σε κόμβο ήταν) , ο πελάτης δικαιώθηκε ΔΙΚΑΣΤΙΚΩΣ όμως για το κόστος των εξτρά εργασίων κτλ κτλ. ... φυσικά τους πήρε και τα σ@βρ@κα αφού υπερκοστολόγησε, έκανε και άλλες εργασίες και διαφορα άλλα σιχαμερά πράγματα... greece...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω οτι προσωρινά έγινε η καταβίβαση του δρόμου ώστε να ανακατεσκευαστεί δηλάδή 10-15cm υπόβαση, 20 cm βάση και ~5cm ασφαλτοτάπητας. Θα ήταν εντελώς παράλογο να θέλήσει ο Δημος να εφαρμόσει υψόμετρα μηκοτομής τη στιγμη που υπάρχουν υφιστάμενα κτίρια έστω και υψομετρικά λάθος τοποθετημένα.

Link to comment
Share on other sites

. ... φυσικά τους πήρε και τα σ@βρ@κα αφού υπερκοστολόγησε, έκανε και άλλες εργασίες και διαφορα άλλα σιχαμερά πράγματα... greece...

 

καλά τους ξηγήθηκε. Αφού εξωδικαστικά δε συναινείς τότε σε δικαστήριο που θα μου φας χρόνο και χρήμα θα σε στήσω στον τοίχο και θα έχω μυδράλιο.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπέρα,ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει και είναι και επείγον...

Πόσα τετραγωνικά έχω δικαίωμα να σκεπάσω σε ράμπα υπογείου γκαράζ ανά οικόπεδο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.