Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακανονισμός εισφορών ελεύθερου επαγγελματία


tpanag

Recommended Posts

επαναφερω αυτο το θεμα για να ρωτησω το εξης:

 

σκεφτομαι να ζητησω διακανονισμο για τις τρεχουσες ασφαλιστικες μου οφειλες

τονιζω πως δεν χρωσταω τιποτα, αλλααναφερομαι στις οφειλες που πρεπει να εξοφλησω μεχρι τα τελη του Οκτωβριου

 

το εχει κανει κανεις? υπαρχει καμια προσαυξηση??

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έκανα διακανονισμό το 1ο εξάμηνο του '11, στις αρχές Αυγουστου

 

Προσαυξηση έγινε για του μήνες ΙΑΝ-ΦΕΒ-ΜΑΡ-ΑΠΡ

 

ΜΑΙ-ΙΟΥΝ, δεν είχε προσαυξηση, γιατι μου είπαν οτι οι τόκοι μπαίνουν 3 μήνες μετά απο κάθε μήνα ασφάλισης

 

με το Ν. 3863/17-7-10 (νόμος του ΠΑΠΑΡΑ Παππακωνσταντίνου, το α...δι του ΚΕΡΑΤΑ - γ...ω το καντίλικι του, που να του γκρεμίσει το σπίτι στη Πάρο με τον οβριοσυλλέκτη), προβλέπεται παράβολο 50,00Ε υπερ του ταμείου όταν γίνεται διακανονισμός στις ασφαλιστικές εισφορές

 

τελικά πλήρωσα μετρητά περίπου 900 Ε και τα υπόλοιπα σε 6 μηνιαίες δόσεις, των 240 Ε η κάθε μία

 

αυτα, με τα ΚΑΘΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΕΡΑΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΚΛΕΓΟΥΝ τα κοματόσκυλα ή οι ευνομούμενοι απο αυτούς (εννοείται οτι δεν τους έχω ψηφίσει)

 

ΑΚΥΡΟ ΤΟ ΜΥΝΗΜΑ

 

συνάδελφε, δεν πρόσεξα οτι αναφέρεσαι στις τρέχουσες ασφαλιστικές εισφορές

 

τέλος παντων, κατέγραψα τον ΠΟΝΟ μου με αυτή τη κατάσταση στο ταμείο

 

και το πως μας πηδάνε με τους φόρους

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα....

ευχαριστω για τις απαντησεις σας

μαλλον θα κανω μια βολτα (μιας και τελευταια δουλεια δεν εχω) απο το τσμεδε να δω τι θα μου πουν και αυτοι

οποια απαντηση εχω θα τη δημοσιευσω για οποιονδηποτε αλλο συναδελφο εχει την ιδια απορια

 

υ.γ. τουλαχιστον φιλε dib εβγαλες λιγο το αχτι σου :) (τωρα το αν θα τα ακουσει κανεις ειναι αλλο ζητημα...)

Link to comment
Share on other sites

προς ενημερωση οσων συναδελφων εχουν την ιδια απορια:

 

πηγα σημερα το πρωι απο τα κεντρικα του τσμεδε στο Συνταγμα για την απορια που ειχα εκφρασει λιγα ποστ πιο πανω...

η απαντηση εχει ως εξης:

- διακανονισμος δεν γινεται σε τρεχουσες εισφορες!

- για να γινει διακανονισμος πρεπει να παρελθει το εξαμηνο, οχι απλα η καταληκτικη ημερομηνια πληρωμης!

- υπολογιζονται προσθετα τελη λογω ληξιπροθεσμων οφειλων και επειτα γινεται διακανονισμος

 

μαλιστα η απαντηση που πηρα ειναι οτι για τις τρεχουσες οφειλες (Β' εξαμηνο 2011) να παω γυρω στον Απριλιο του 12, οπου θα πρεπει να κοψω καποιο παραβολο (?) και παραλληλα με τις τοτε τρεχουσες οφειλες να κανω διακανονισμο για τις ληξιπροθεσμες

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχει σημασία επίσης από το διάστημα 31/12/11- Απρίλιο 2012 (ή όποτε ξεκινήσει ο διακανονισμός) έχεις ασφαλιστική κάλυψη? Γιατί ως γνωστόν δεν έχει καινούργιο αυτοκολλητάκι αν δεν έχεις πληρώσει....Τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα στην παρέα, είμαι νέα στο forum και ήθελα να ρωτήσω αν έχετε κάποια πληροφορία ότι θα αλλάξει ο νόμος του 2010 για ευνοικές ρυθμίσεις βάζοντας περισσότερες δόσεις (έλεγε πέρσυ ο Κουτρουμάνης για 80-120 δόσεις).

Επειδή το ποσό που χρωστάω είναι μεγάλο δε ξέρω αν πρέπει να περιμένω μήπως βγει κάτι καινούργιο ή αν καλύτερα να πάω να το τακτοποιήσω τώρα με το νόμο του 2010.

Χωρίς δουλειά, με έκτακτες εισφορές και λοιπά δεν την παλεύω καθόλου.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Επίσης σκέφτομαι να κάνω διακοπή για να γλιτώσω και τις τρέχουσες εισφορές.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ρύθμιση τώρα. Δεν έχεις να χάσεις τίποτα, παρά μόνο να κερδίσεις ("ψαλίδι" στις προσαυξήσεις που έτσι κι αλλιώς τρέχουν αυτή τη στιγμή). Μην κάνεις το λάθος που έκανα εγώ να τα αφήσω. Κάντην και ας την "χαλάσεις" μετά 2-3 μήνες (θα κάνεις νέα). Σε κάθε νέο νόμο περί "ευνοϊκής ρύθμισης" που βγαίνει, μπορούν να υπαχθούν έτσι κι αλλιώς και όσοι ήδη ρύθμισαν με προγενέστερο. Διακοπή (με το ισχύον καθεστώς), δεν υπάρχει τρόπος έτσι κι αλλιώς να κάνεις...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ !!!! αλλά δεν κατάλαβα γιατί δεν μπορώ να κάνω διακοπή εργασιών άρα και εισφορών. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει ?

Link to comment
Share on other sites

Διακοπή εργασιών μπορείς να κάνεις, εισφορών ποτέ!!! Εκτός και αν διαγραφείς από το ΤΕΕ (χάσεις την άδεια άσκησης επαγγέλματος δια παντός). Τα χρωστούμενα βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.