Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακανονισμός εισφορών ελεύθερου επαγγελματία


tpanag

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ !!!! αλλά δεν κατάλαβα γιατί δεν μπορώ να κάνω διακοπή εργασιών άρα και εισφορών. Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει ?

 

Η διακοπή εργασιών (στην εφορία), ειδικά για εμάς τους ασφαλισμένους στο ΤΣΜΕΔΕ (το οποίο ασφαλίζει ΙΔΙΟΤΗΤΑ και όχι δραστηριότητα), δε συνεπάγεται και τη δυνατότητα παύσης της υποχρέωσης πληρωμής ασφαλιστικών εισφορών. Οι μηχανικοί Τ.Ε. που ασφαλίζονται στον ΟΑΕΕ μπορούν. Εμείς ΌΧΙ. Συνεχίζουμε να πληρώνουμε εισφορές κανονικά γιατί αν και διακόψαμε το επάγγελμα στη ΔΟΥ μας, διατηρούμε την ιδιότητα του μηχανικού για το ΤΕΕ (και άρα και για το ΤΣΜΕΔΕ). Συζητήσεις επί συζητήσεων γίνονται εδώ και χρόνια για αυτή την απαράδεκτη κατάσταση!

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μάλιστα, κατάλαβα.....Πάλι αυχαριστώ για την πληροφορία αν και θα το ψάξω περισσότερο διότι ρε παιδιά με την αύξηση που επίκειται δεν ΔΥΝΑΜΑΙ.Πώς θα γίνει δηλαδή????Θα βγάλουμε στο σφυρί ότι έχουμε και δεν έχουμε για να πληρώνουμε τις εισφορές????ΕΛΕΟΣ!

Link to comment
Share on other sites

Για δες (δείτε) και αυτό.....http://www.gopetition.com/petitions/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CF%89%CF%83%CE%B7%CF%83.html

 

Πάνω κάτω στην ίδια κατάσταση είμαστε οι περισσότεροι αυτόν τον καιρό. Σε καμιά περίπτωση μέχρι στιγμής δεν έχει γίνει παύση εισφορών, όσο και να το ψάξεις ατομικά. Ισώς λέω τώρα, (η ελπίδα πεθαίνει τελευταία) με την αφόρητη κατάσταση της εποχής να αναδιαπραγματευτεί το θέμα μελλοντικά, συνολικά και όχι ατομικά.....

Link to comment
Share on other sites

architect-athens χωρίς παρεξήγηση, ανακάλυψες τον τροχό λίγο αργά. Το θέμα είναι να ενδιαφερόμαστε για τα του κλάδου μας εγκαίρως και να τα παρακολουθούμε (τα φλέγοντα τουλάχιστον) και όχι να περιμένουμε να μας χτυπήσει την πόρτα το πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

tpanag

χωρίς παρεξήγηση, εσύ ήξερες τι είναι spread πριν χτυπήσουν την πόρτα της "χώρας"?

Θέλω να πω ότι όταν έχεις δουλειά και είσαι τυπικός και εντάξει στις υποχρεώσεις σου δεν ψάχνεις παρακάτω,

ενώ όταν κινδυνεύεις να χάσεις χρόνια εισφορών επειδή είσαι σε αδύναμη στιγμή και δεν μπορεί να σε προστατεύσει ούτε το σωματείο σου (τεε) τότε επαφύεσαι στην αλληλεγγύη των συναδέλφων σου να μοιραστούν μαζί σου πολύτιμες πληροφορίες.

ikaros13

εννοείται ότι θα ψηφίσω!ευχαριστώ για την πληροφορία

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν ήξερα τι είναι τα "spread". Αν και δεν ήξερα τεχνικούς όρους των "οικονομολόγων", είχα καταλάβει όμως ότι πάμε κατά διαόλου. Ανησυχούσα από το 2007 ήδη. Το φώναζα το 2008 και με κοιτούσαν σαν εξωγήινο. Συνέχισα το 2009-2010 λέγοντας ότι ο δρόμος που πήραμε ήταν απολύτως αδιέξοδος. Άρχισαν να με δικαιώνουν όσοι στους οποίους απευθυνόμουν, μόλις πριν λίγους μήνες. Θέλω να καταλήξω ότι παρά το ότι ήμουν τυπικός και εντάξει στις υποχρεώσεις μου και μάλιστα "έπηζα" στη δουλειά (μέχρι τις αρχές του 2010 τουλάχιστον), αυτό δε με εμπόδισε να έχω τα μάτια μου ανοιχτά και να κρίνω όσα συμβαίνουν γύρω μου. Κατανοητό να μην ασχοληθείς πριν 3-4 χρόνια. Εγώ ασχολήθηκα και έμαθα για άλλους λόγους. Αλλά τα 2 τελευταία χρόνια γκρεμιζόμαστε κυριολεκτικά. Τον τελευταίο χρόνο είμαστε "ζωντανοί-νεκροί". Τίποτα; Μην το παίρνεις προσωπικά σου ξαναλέω. Το ξέρω ότι είναι πολλοί ακόμα που δεν έχουν καταλάβει. Αλλά δε γίνεται έτσι ρε γ@μώτο... Γίνεται κάπου ντόρος. Έστω σε ένα φόρουμ. Μπαίνουμε να δούμε τι παίζει. Δε μπορεί να είναι τρελοί όσοι φωνάζουν ή να μην έχουν τίποτα καλύτερο να κάνουν. Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά...

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...σε συνέχεια αυτών που λέει ο φίλος tpanag...

Υπάρχουν πιστεύω 2 κατηγορίες ανθρώπων. Αυτοί που δεν τα βγάζουν πέρα εδώ και καιρό, δεν έχουν δουλειά ή τα αποθεματικά λιγοστεύουν, έχουν μπει στο τριπάκι του διακανονισμού εισφορών, βλέπουν ότι είναι "σκούρα τα πράγματα", έρχονται και αυξήσεις να δέσει το θέμα...και επαναστατούν, τους πνίγει το δίκιο, την "ψάχνουν" απο δω και κει. Αγωνιούν για το αύριο και προσπαθούν είτε ατομικά (δύσκολο) ή συλλογικά να ακουστεί η θέση και οι προτάσεις τους για ένα δικαιότερο συστημα.

Η δεύτερη κατηγορία είναι αυτοί που τα πάνε καλά με τις δουλειές τους (ναι, ακόμα και σήμερα υπάρχουν μηχανικοί που βγάζουν καλά λεφτά). Το θεωρούν αυτονόητο να πληρώνουν τις εισφορές τους (οκ είναι), δεν τους πολυενδιαφέρει γιατί τα βγάζουν αν είναι ελ.επαγγελματίες ή αν είναι μισθωτοί ο μήνας έχει 9. Το αναλαμβάνει η εταιρεία τους. Το αν πληρώνει κάποιος άνεργος εισφορές πχ δεν τους νοιάζει (δεν έμειναν ποτέ οι ίδιοι).

Γίνονται αυξήσεις οκ..αντέχουμε αν κάποιοι άλλοι όχι...that's life. Αν τους συναντήσεις κάπου έξω θα σου πουν "δύσκολοι καιροί" (για τους ίδιους όμως δεν είναι).

Α, υπάρχει και 3τη κατηγορία...Είναι αυτοί που ξαφνικά βρέθηκαν από τα σαλώνια στα αλώνια και ψάχνονται...τώρα??? Καλά είμασταν πρίν...

Που θέλω να καταλήξω...Πως έτσι δεν γίνεται τίποτα. Δεν μπορεί να διαπραγματευόμαστε τα πράγματα ανάλογα σε ποια κατηγορία ανήκουμε...Το θέμα αφορά ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ. Αλλους σήμερα, άλλους αύριο, άλλους χτες. Ακόμα και αν κάποιοι απέχουν από τις δυσκολίες οφείλουν να υποστηρίξουν τον συνάδελφο μηχανικό. Ο κλάδος είναι ένας και είμαστε όλοι συνάδελφοι. Οι εισφορές αφορόυν ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ. Μόνο εννομένοι μπορούμε να διεκδηκήσουμε. ΜΑΖΙΚΑ.

Κλείνοντας θα εκφράσω ένα παράπονο...

Στον τόσο καιρό που έιμαι στο φόρουμ, σε θέματα σαν αυτό ή και ανάλογα κατά καιρούς, βλέπω πως συμμετέχουν λίγο εώς πολύ τα ίδια άτομα με κάποιες εξαιρέσεις...Δεν έχω δει να παίρνουν θέση πολλά άτομα και πολλά παλαιά μέλη. Αν δείτε τα θέματα με τα αυθάίρετα γίνεται χαμός δημοσίευση ανα 10λεπτο. Εδώ ρε παιδιά είστε ευχαριστημένοι δηλαδή? Δεν σας νοιάζει ή τσάμπα καίει ή λάμπα. Μακάρι να είστε όλοι καλά με τις δουλειές σας.

 

PS 1.Επειδή δεν μου αρέσει να κάνω ούτε υποδείξεις ούτε να κρύβομαι, να αναφέρω ότι ανήκω στην 1η κατηγορία από τα λεγόμενά μου.

2. Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε κανέναν συνάδελφο προσωπικά, τους οποίους εκτιμώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε παιδιά και παρολίγο να παρεξηγηθούμε :smile:

tpanag

εννοείται ότι το πήρα προσωπικά γιατί ενώ ζητούσα τα φώτα σας εσύ μου κούνησες το δάχτυλο γιατί δεν ήμουν ευαισθητοποιημένος πολίτης και επαγγελματίας (κάτι που δεν ισχύει). Ρε παιδιά δεν μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό ότι θα σκεφτόμουν το ενδεχόμενο διακοπής της επαγγελματικής μου δραστηριότητας με την έννοια ότι αυτό το επάγγελμα μου έδινε τα προς το ζειν (καμία σχέση με σαλόνια). Έβλεπα τι ερχόταν αλλά ξέρετε τώρα η ελπίδα πεθαίνει τελευταία οπότε μετά από μία περίοδο άρνησης της πραγματικότητας αποφάσισα να το αντιμετωπίσω και να'μαι :smile: .

Εν πάσει περιπτώσει, επειδή λόγω κατάστασης είμαστε όλοι λίγο ευέξαπτοι, νευρικοί και ευαίσθητοι δεν υπάρχει λόγος να διαξιφιζόμαστε μεταξύ μας για κάτι που τελικά συμφωνούμε και αυτό είναι όπως πολύ σωστά λέει και ο ikaros13 ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ????????ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΑΕΙ ΑΥΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?????

 

Επειδή δε είμαι και νέα στο μπλοκ παρατηρώ κι εγώ αυτά που λέει ο ikaros13 περί άλλων δημοσιεύσεων και δη των αυθαιρέτων κι έχω χάσει το μπούσουλα.Θέλω να πω καταργούνται ελάχιστες αμοιβές, νόμος περί ρύθμισης αυθαιρέτων με 1,000,000 διευκρινήσεις, δε ξέρουμε τι προσφορές να δώσουμε, τι είναι αυτό το ιδιωτικό συμφωνητικό και μέσα σε όλο αυτό το χάος έχουμε και αύξηση εισφορών πάνω στις οφειλούμενες παλιές? Για μένα όλη αυτή η απότομη ανατροπή δεδομένου ότι ήμουν και 1 χρόνο μακριά από τα πράγματα λόγω "ανεργίας" με έχει ζαλίσει τουλάχιστον για να μη πω κάτι χειρότερο.

 

Ευχαριστώ που με ακούσατε και ελπίζω αυτή τη φορά να έγινα κατανοητή. Πράγματι "η ισχύς εν τη ενωσει"

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...σε συνέχεια αυτών που λέει ο φίλος tpanag...

Υπάρχουν πιστεύω 2 κατηγορίες ανθρώπων. Αυτοί που δεν τα βγάζουν πέρα εδώ και καιρό, δεν έχουν δουλειά ή τα αποθεματικά λιγοστεύουν, έχουν μπει στο τριπάκι του διακανονισμού εισφορών, βλέπουν ότι είναι "σκούρα τα πράγματα", έρχονται και αυξήσεις να δέσει το θέμα...και επαναστατούν, τους πνίγει το δίκιο, την "ψάχνουν" απο δω και κει. Αγωνιούν για το αύριο και προσπαθούν είτε ατομικά (δύσκολο) ή συλλογικά να ακουστεί η θέση και οι προτάσεις τους για ένα δικαιότερο συστημα.

Η δεύτερη κατηγορία είναι αυτοί που τα πάνε καλά με τις δουλειές τους (ναι, ακόμα και σήμερα υπάρχουν μηχανικοί που βγάζουν καλά λεφτά). Το θεωρούν αυτονόητο να πληρώνουν τις εισφορές τους (οκ είναι), δεν τους πολυενδιαφέρει γιατί τα βγάζουν αν είναι ελ.επαγγελματίες ή αν είναι μισθωτοί ο μήνας έχει 9. Το αναλαμβάνει η εταιρεία τους. Το αν πληρώνει κάποιος άνεργος εισφορές πχ δεν τους νοιάζει (δεν έμειναν ποτέ οι ίδιοι).

Γίνονται αυξήσεις οκ..αντέχουμε αν κάποιοι άλλοι όχι...that's life. Αν τους συναντήσεις κάπου έξω θα σου πουν "δύσκολοι καιροί" (για τους ίδιους όμως δεν είναι).

Α, υπάρχει και 3τη κατηγορία...Είναι αυτοί που ξαφνικά βρέθηκαν από τα σαλώνια στα αλώνια και ψάχνονται...τώρα??? Καλά είμασταν πρίν...

Που θέλω να καταλήξω...Πως έτσι δεν γίνεται τίποτα. Δεν μπορεί να διαπραγματευόμαστε τα πράγματα ανάλογα σε ποια κατηγορία ανήκουμε...Το θέμα αφορά ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ. Αλλους σήμερα, άλλους αύριο, άλλους χτες. Ακόμα και αν κάποιοι απέχουν από τις δυσκολίες οφείλουν να υποστηρίξουν τον συνάδελφο μηχανικό. Ο κλάδος είναι ένας και είμαστε όλοι συνάδελφοι. Οι εισφορές αφορόυν ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ. Μόνο εννομένοι μπορούμε να διεκδηκήσουμε. ΜΑΖΙΚΑ.

Κλείνοντας θα εκφράσω ένα παράπονο...

Στον τόσο καιρό που έιμαι στο φόρουμ, σε θέματα σαν αυτό ή και ανάλογα κατά καιρούς, βλέπω πως συμμετέχουν λίγο εώς πολύ τα ίδια άτομα με κάποιες εξαιρέσεις...Δεν έχω δει να παίρνουν θέση πολλά άτομα και πολλά παλαιά μέλη. Αν δείτε τα θέματα με τα αυθάίρετα γίνεται χαμός δημοσίευση ανα 10λεπτο. Εδώ ρε παιδιά είστε ευχαριστημένοι δηλαδή? Δεν σας νοιάζει ή τσάμπα καίει ή λάμπα. Μακάρι να είστε όλοι καλά με τις δουλειές σας.

 

PS 1.Επειδή δεν μου αρέσει να κάνω ούτε υποδείξεις ούτε να κρύβομαι, να αναφέρω ότι ανήκω στην 1η κατηγορία από τα λεγόμενά μου.

2. Φυσικά και δεν αναφέρομαι σε κανέναν συνάδελφο προσωπικά, τους οποίους εκτιμώ όλους.

 

Και εγώ πιστεύω πως ακόμα κι αν κάποιος στην παρούσα φάση μπορεί άνετα να πληρώνει τις εισφορές του, ακόμα κι αν υποθέσουμε πως με κάποιον τρόπο έχει εξάσφαλίσει πως θα τις πληρώνει πάντα, ακόμα κι αν το ληστρικό 93% αύξηση ισχύσει μόνο για όσους μπουν από εδώ και πέρα, θα πρέπει έστω και ως συναδελφική αλληλεγγύη όλοι να ενωθούμε κατά των κυοφορούμενων αυξήσεων. Και αυτό γιατί πάνω απ'όλα οι αυξήσεις αυτές είναι άδικες όπως και να τις εξετάσει κανεις. Είναι άδικο το γεγονός πως γίνονται αύξησεις, είναι άδικο πως ουσιαστικά πιάνουν κυρίως τους μετά το 93 ασφαλισμένους, είναι άδικο και το εύρος των αυξήσεων αλλά και το γεγονός ότι εξοντώνουν ακόμα περισσότερο από όλους αυτούς που θα ενταχθούν από εδώ και στο εξής στο ΤΣΜΕΔΕ. Από που να αρχίσει και που να τελειώσει κανείς δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.