Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευαστικό ερώτημα: Κατασκευή κτηνοτροφικής μονάδας


ougor

Recommended Posts

είμαι ιδιωτικόε υπάλληλος θέλω όμως να προχωρήσω στην κατασκευη κτηνοτροφικής μονάδας. Θέλω να μοε βοηθήσετε πρέπει να ξεκινησω με μηχανικό για τα κτίρια και οικοδομικές άδειες ή απο διευθυνση γεωργίας αν επιτρέπεται στο συγκεκριμενο ιδιοκτητο χωράφι η κατασκευή μονάδας ευχαριστώ. Για κτίριο μεταλλικό 800 μ2 πόσο κοστίζει η οικοδομική άδεια?

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσεις από τοπογράφο, χωρίς τον οποίο δεν μπορείς ούτε στην διεύθυνση γεωργίας να πας, ούτε οικοδομική άδεια να βγάλεις... Γενικώς θα χρειαστείς αρκετές εγκρίσεις προκειμένου να μπει ο φάκελος στην πολεοδομία, και όλες θέλουν τοπογραφικό. Το κόστος της μελέτης (το ελάχιστο κατά τον νόμο) μπορείς να το γνωρίζεις μόνο όταν ολοκληρωθεί η μελέτη, εκτός κι αν κάνεις κάποια άλλη συμφωνία (πέραν του ελαχίστου κόστους) με τον συνάδελφο που θα συνεργαστείς. Τα λοιπά έξοδα αδείας (κρατήσεις, εισφορές, προκαταβολές κλπ) θα τα γνωρίζεις μόνο όταν συνταχθεί η μελέτη και είναι ο φάκελος έτοιμος για υποβολή... καμιά φορά δε, ούτε και τότε...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

H άδεια ίδρυσης προηγείται της οικοδομικής άδειας.

Η δυναμικότητα μιας κτηνοτροφικής μονάδας μετριέται σε ισοδύναμα ζώα.

Ανάλογα που κατατάσσεται , παίρνεις απαλλαχτικό ή καταθέτεις μελέτη περιβαλλοντικών επιπτώσεων.

Ανάλογα τη θέση του γηπέδου ( οικόπεδο στα εκτός σχεδίου) μπορεί να χρειαστείς τις παρακάτω εγκρίσεις.

Συνοπτικά η διαδικασία είναι η παρακάτω.

1.Σύνταξη τοπογραφικού διαγράμματος ( από τοπογράφο ή πολιτικό μηχανικό)

2. Χρήσεις γης από πολεοδομία

3. Έγκριση από αρχαιολογική υπηρεσία (αν απαιτείται)

4. Έγκριση από δασαρχείο (αν απαιτείται)

5. Έγκριση κόμβου (συνήθως δε χρειάζεται γιατί στα γήπεδα όπου εγκαθίσταται κτηνοτροφικές μονάδες περνάει αγροτικός δρόμος)

6. Δ/νση Υγιεινής για έγκριση διάθεσης υγρών αποβλήτων

7. Βεβαίωση ΝΕΧΩΠ για χωροθέτηση

8. Έκδοση περιβαλλοντικών όρων.

9. Άδεια ίδρυσης από δ/νση γεωργίας

10. Οικοδομική άδεια

( Τοπογραφικό ,αρχιτεκτονικά ,στατικά , ύδρευση-αποχέτευση, ηλεκτρικά)

( θερμομόνωση και θέρμανση για την κατοικία του σταβλίτη εάν προβλέπεται)

( αμοιβές περιβάλλοντος χώρου δε χρειάζονται)

( για τον υπολογισμό της αμοιβής της επιφάνειας του κοπροσωρού χρειάζεται αναλυτικός προυπολογισμός).

Για τον τελικό υπολογισμό των ελάχιστων αμοιβών της οικοδομικής άδειας θα πρέπει να ολοκληρωθεί η αρχιτεκτονική μελέτη)

Μια ιδέα για τη τάξη μεγέθους του ελάχιστου κόστους της άδειας μπορείς να έχεις αν γνωρίζεις την επιφάνεια του γηπέδου και υπολογίσεις το συμβατικό προυπολογισμό για 800m2 κτηνοτροφικών εγκαταστάσεων, εάν θέλεις να πάρεις προσφορά.

Τυχόν υπόστεγα έχουν άλλο συντελεστή στις αμοιβές (χαμηλότερο)

Η συμβουλή μου είναι :

Επισκέψου ένα καλό μηχανικό της περιοχής σου που να έχει εμπειρία στις κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις για να σε βοηθήσει και στην οργάνωση του χώρου( π.χ. στάβλος , αρμεκτήριο κτλ....)

, ώστε στη φάση λειτουργίας η δουλειά να γίνεται ευκολότερα και αποδοτικότερα.

11. Άδεια λειτουργίας.

 

 

*Μπορεί να μη χρειαστούν όλα τα παραπάνω ή να χρειάζεται και κάτι άλλο που μου διαφέυγει.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 years later...

@spy1551 απότι φαίνεται έχετε εμπειρία, συνάδελφε, για την έκδοση οικοδομικής άδειας ανέγερσης κτηνοτροφικής μονάδας. Αν μπορούσατε να μεταδώσετε τη γνώση σας, αναφορικά με την ισχύουσα νομοθεσία για την εν λόγω χρήση. Τα στάδια που αναφέρεστε από τι έχω καταλαβει είναι λίγιο πολύ τα ίδια. Θα σας ήταν εύκολο να αναφερθείτε στο νομοθετικό πλαίσιο που διέπει αυτές τις μονάδες? ελάχιστες κτιριολογικές προδιαγραφές για κατ. 3 μονάδες που αναφέρονται? Στη δική μου περίπτωση, πρόκειται για ανέγερση κτηνοτροφικής μονάδας 100 ισοδυνάμων (βουστάσιο). 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.