Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδόμηση εκτός σχεδίου (περί κτισμάτων 15 τ.μ.)


Recommended Posts

Γεια σας!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω για το Π.Δ 24 εκεί μου είπαν οτι αναφέρει για οικοδόμηση 15τμ σε γήπεδα εντός ζώνης εκτός σχεδίου πόλεως.

Ή αν υπάρχει κανένας άλλος νόμος σχετικός

Γιατί είμαι σίγουρη οτι κατι υπάρχει ...

Συγκεκριμένα έχουμε ενα αγροτεμάχιο εξ΄αδιαιρέτου στην θάλασσα κοντά γύρω στα 225τ.μ

Με πρόσωπο γύρω στα 7μ και βάθος περίπου 30μ

Τι σχετικό που να με βοηθήσει να κάνω κατι έστω και πολυ μικρο υπάρχει στην νομοθεσία???

 

 

:!: ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Οι Κανόνες Συμμετοχής το λένε... :!:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!!!

Θα ήθελα να ρωτήσω για το Π.Δ 24 εκεί μου είπαν οτι αναφέρει για οικοδόμηση 15τμ σε γήπεδα εντός ζώνης εκτός σχεδίου πόλεως.

Ή αν υπάρχει κανένας άλλος νόμος σχετικός

Γιατί είμαι σίγουρη οτι κατι υπάρχει ...

Συγκεκριμένα έχουμε ενα αγροτεμάχιο εξ΄αδιαιρέτου στην θάλασσα κοντά γύρω στα 225τ.μ

Με πρόσωπο γύρω στα 7μ και βάθος περίπου 30μ

Τι σχετικό που να με βοηθήσει να κάνω κατι έστω και πολυ μικρο υπάρχει στην νομοθεσία???

 

 

:!: ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ! Οι Κανόνες Συμμετοχής το λένε... :!:

 

γεια! για 15μ2 επιτρέπεται αυτό εδώ και θα χρειαστεί να βγάλεις άδεια εργασιών μικρής κλίμακας: "Η κατασκευή λιθόκτιστής κεραμοσκεπούς αποθήκης στα καλλιεργούμενα αγροκτήματα, σύμφωνα με το άρθρ., 6 παρ. 4 του Π.Δ. 24/31.5.85 με επιφάνεια μέχρι 15 τ.μ. και συνολικό ύψος με τη στέγη 3,0 μ. εφόσον δεν γίνεται χρήση οπλισμένου σκυροδέματος στην οροφή του, και κατασκευάζεται ανεξάρτητα από τυχόν υπάρχουσα κύρια οικοδομή, μια φορά για κάθε γήπεδο, και μετά από έγκριση της αρμόδιας Δ/νσης Γεωργίας."

 

σ' αυτή την περίπτωση πρέπει να τσεκάρεις αν σου δίνουν τη βεβαίωση από τη Δ/νση Γεωργίας δλδ αν είναι καλλιεργούμενο κλπ και σε κάθε περίπτωση να μην είσαι σε παραλία/αιγιαλό.σχετικό εντυπο για αδειες μικρής κλίμακας υπάρχει στο section downloads του forum. 8-) αν γνωρίζει κάτι παραπάνω κάποιος συνάδελφος ας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας!!!

εχω σε παραθαλασσιο μερος 225τμ που χαρακτιριζονται σαν αγροτεμαχιο, το οποιο ειναι εκτος σχεδιου πολεως αλλα εντος ζωνης.

με πληροφορισαν οτι υπαρχει ενας νομος ο οποιος δινει το δικαωμα στον δημαρχο της περιοχης να μου δωσει αδεια να κανω μια αποθηκη.

θα παρακαλουσα να με βοηθησετε να μπορεσω να βγαλω μια ακρη.

ποιος νομος ειναι αυτος ,ποσα τετραγωνικα δικαιουμαι και ανα θα μπορω να παρω ρευμα μετα.

βασιζομαι σε σας!!!

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα (νομίζω σχετική απορία).

Τρία άτομα διαθέτουμε εξ'αδιαιρέτου 4.023τ.μ. σε ΖΟΕ. Επειδή είναι παραθαλάσσιο μέρος ενδιαφερόμαστε να κτίσουμε κάτι απλό και μικρό (περίπου 50 τ.μ.) για τα μπάνια μας.

Το χωράφι είναι άρτιο αλλά δεν έχει πλάγιες αποστάσεις (26μ Χ 160μ).

1η περίπτωση είναι η ανταλλαγή με γειτονικά χωράφια για να αποκτήσουμε πλάγιες αποστάσεις (πράγμα πάρα πολύ δύσκολο).

2η περίπτωση η αγροτικές αποθήκες (δεν ήμαστε αγρότες αλλά υποθέτω ότι εικονικά μπορούμε να το ενοικιάσουμε σε αγρότη) και η μετατροπή τους μετά από χρόνια σε σπιτάκι αφού στην περιοχή όλα τα κτίσματα είναι αυθαίρετα σε μη άρτια οικόπεδα.

Ερωτήσεις:

1) υπάρχει περίπτωση να αδειοδοτηθούμε για 3 αγροτικές αποθήκες (50+50+50 τ.μ.) και ποιά είναι η διαδικασία;

2) αν το παραπάνω δεν γίνεται, επειδή οι υπόλοιποι 2 δεν "καίγονται", εγώ μπορώ να προχωρήσω και σε τι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείτε να λύσετε τέτοια θέματα μέσα από ένα forum.

 

Θα επισκεφθείτε έναν επαγγελματία μηχανικό , ο οποίος θα εξετάσει όλα τα στοιχεία και θα σας απαντήσει υπεύθυνα. Η περάστε από την πολεοδομία της περιοχής και ρωτήστε.

 

Επίσης έχετε κάνει την ίδια ερώτηση και στον τομέα αδειών , το οποίο απαγορεύεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

γεια σας

οταν λεμε 15τμ λιθοκτιστη αποθηκη ενοουμε μαζι με τη λιθοδομη η μονο εσωτερικα γιατι στην πολεοδομια ο καθενας λεει το δικο του

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Είναι 15 τ.μ. μαζί με τους τοιχους.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: μπορείς να την κατασκευάσεις σε μη αρτιο και μη οικοδομησιμο γήπεδο??? Διαβαζοντας το π.δ. εγω καταλαβαινω οτι όχι αλλα υπαλληλος πολεοδομίας μου ειπε οτι μπορώ. κατι δεν εχω διαβασει σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.