Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Magellan Meridian Colour και συντεταγμένες


Recommended Posts

έχει πέσει στα χέρια μου ένα Magellan Meridian Colour

μοντέλο 2005 αλλά έχω το εξής πρόβλημα.

για το ίδιο σημείο από το google και το gps αυτοκινήτου παίρνω ίδιες συντεταγμένες αλλά με αυτό έχω μεγάλη απόκλιση. έχω αλλάξει διάφορα format αλλά τίποτα. τι να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Google και GPS αυτοκινήτου δουλεύουν με το WGS '84 σύστημα. Είσαι σίγουρος πως ο Μαγγελάνος σου είναι ρυθμισμένος σε αυτό το σύστημα??

Link to comment
Share on other sites

Εάν κάνεις σύγκριση με το google και το gps του αυτοκινήτου.... ναι είναι λογικότατη η διαφορά αυτή. Φυσικά ορθότερα αποτελέσματα δίνει ο Μαγγελάνος σου. Το Google από περιοχή σε περιοχή δίνει και μεγαλύτερα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι..... είναι βολικά!!! πάω και κάνω εξαρτημένα τοπογραφικά για Δασαρχείο και Κτηματολόγιο με Garminάκι στο πιτσς φυτίλι!!!!:D:D Κι αν είναι και βατό το χωράφι..... ούτε που βγαίνω από το αυτοκίνητο..... με το MLS Destinator... "Οδηγάω.... και Μετράω":D:D

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 months later...

Καλημέρα. Δεν είμαι τοπογράφος αλλά μου έχουν αναθέσει από την εταιρεία μου να μάθω να χειρίζομαι ένα gps magellan ώστε να μάθω εκείνους με τη σειρά μου, το οποίο θεωρητικά είναι ρυθμισμένο να βγάζει συντεταγμένες σε μορφή ΕΓΣΑ 87. Οι συντεταγμένες που μου ζητάνε είναι της μορφής χ:407593,02 και ψ:4020933,21. Στις συντεταγμέμενες που μου δίνει η συσκευή λείπουν τα δύο δεκαδικά ψηφία. Προκύπτουν από κάπου αλλού ή πρέπει να ρυθμίσω κάτι άλλο στη συσκευή; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ναι..... είναι βολικά!!! πάω και κάνω εξαρτημένα τοπογραφικά για Δασαρχείο και Κτηματολόγιο με Garminάκι στο πιτσς φυτίλι!!!!:D:D Κι αν είναι και βατό το χωράφι..... ούτε που βγαίνω από το αυτοκίνητο..... με το MLS Destinator... "Οδηγάω.... και Μετράω":D:D

 

Μη λες τετοια.....σε λιγο θα βγαινουν με τα iPhone κ θα μετρανε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.