Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Aναθεώρηση οικοδομικής άδειας με ποσοστό ημιυπαιθρίων 20%


drososio

Recommended Posts

Στο άρθρο 26 παρ.2 αναγράφονται όμως και τα παρακάτω :

"2. Οι οικοδομικές άδειες για τις οποίες έχει εφαρμογή η παράγραφος 1 επιτρέπεται να αναθεωρούνται μέσα στο χρόνο ισχύος τους, σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις μόνον εφόσον δεν γίνεται αύξηση του συντελεστή δόμησης που προβλέπεται από την οικοδομική άδεια ή του συντελεστή κατ' όγκo εκμετάλλευσης ή αλλαγή χρήσης του κτιρίου, εφόσον η αλλαγή χρήσης αντίκειται στις διατάξεις που ισχύουν κατά το χρόνο της αναθεώρησης. Μετά τη λήξη της ισχύος τους επιτρέπεται να αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις για το τμήμα του κτιρίου στo οποίο έχει περατωθεί μέσα στο χρόνο ισχύος τους ο φέρων οργανισμός. Για το υπόλοιπο τμήμα του κτιρίου η αναθεώρηση γίνεται με τους νέους όρους δόμησης. Κάθε μεταγενέστερη προσθήκη γίνεται με τους νέους όρους και περιορισμούς δόμησης"

 

Οπότε όταν κάνουμε αναθεώρηση για αλλαγές χρήσης επιτρεπτές (από κατοικία σε αποθήκες και από Η.Χ. σε κατοικία ) σε οικοδομή με αποπερατωμένο σκελετό και άδεια παράτασης ισχύος επ' αόριστον ,δεν πάμε μέχρι το εννιάμηνο για την έκδοση της άδειας?

 

'Εχει κανείς άποψη για το θέμα που ρώτησα πιο πάνω?

Link to comment
Share on other sites

εγω λοιπόν που έχω κτιριο με αδεια που εκδοθηκε πριν 5 μερες, εχω εξαντλησει ΣΔ και ΗΧ με 20%, και θελω μετα τη ληξη του 6μηνου να αναθεωρησω πχ ως προς τα αρχιτεκτονικα, δηλαδη εσωτερικες διαρρυθμισεις, μπορώ ή δεν μπορώ?

 

γιατι η πολεοδομια λεει δεν μπορώ. μαλιστα μου δειξαν ενα αποσπασμα εγκυκλιου που λεει "εντός εξαμήνου" οτι πρεπει να "εκδοθέι ή αναθεωρηθεί" σχετική άδεια, αρα δεν δεχονται καν να υποβαλλω για αναθεωρηση και με υποχρεωνουν να κτισω οτι εχει αρχικα υποβληθει.

 

αποψεις?

Link to comment
Share on other sites

Αρθρο 26 Εφαρμογή Προϊσχυουσών Διατάξεων

1. Οταν μετά την ισχύ του παρόντος νόμου τροποποιούνται οι γενικές ή ειδικές πολεοδομικές διατάξεις ή οι κανονισμοί που ισχύουν σε περιοχές εγκεκριμένων σχεδίων πόλεως ή σε οικισμούς γενικά ή σε εκτός σχεδίου περιοχές με την επιφύλαξη του άρθρου 4, εφαρμόζονται οι προϊσχύουσες διατάξεις, εαν πριν από τη θέσπιση τους :

α) είχε εκδοθεί και εξακολουθεί να ισχύει νόμιμη άδεια οικοδομής

β) είχε υποβληθεί στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία αίτηση για την έκδοση ή την αναθεώρηση άδειας οικοδομής με όλα τα στοιχεία και δικαιολογητικά, που απαιτούνται από τις οικείες διατάξεις

κλπ

Στις παραπάνω περιπτώσεις β, γ, δ και ε οι προϊσχύουσες διατάξεις εφαρμόζονται μόνο εάν η οικοδομική άδεια εκδοθεί ή αναθεωρηθεί σε διάστημα το πολύ ενός έτους από την ισχύ των νέων διατάξεων .......

 

(αντικαταστάθηκε σε 6 μήνες με την παρ.2 άρθρ.12 Ν.3212/2003,ΦΕΚ Α 308/31.12.2003. )

 

2. Οι οικοδομικές άδειες για τις οποίες έχει εφαρμογή η παράγραφος 1 επιτρέπεται να αναθεωρούνται μέσα στο χρόνο ισχύος τους, σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις μόνον εφόσον δεν γίνεται αύξηση του συντελεστή δόμησης που προβλέπεται από την οικοδομική άδεια ή του συντελεστή κατ όγκο εκμετάλλευσης ή αλλαγή χρήσης του κτιρίου, εφόσον η αλλαγή χρήσης αντίκειται στις διατάξεις που ισχύουν κατά το χρόνο της αναθεώρησης. Μετά τη λήξη της ισχύος τους επιτρέπεται να αναθεωρούνται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις για το τμήμα του κτιρίου στο οποίο έχει περατωθεί μέσα στο χρόνο ισχύος τους ο φέρων οργανισμός. Για το υπόλοιπο τμήμα του κτιρίου η αναθεώρηση γίνεται με τους νέους όρους δόμησης. Κάθε μεταγενεστέρη προσθήκη γίνεται με τους νέους όρους και περιορισμούς δόμησης.

--------------

είσαι στη β περίπτωση;;;

δηλ

έχεις εκδόσει την οικοδομική άδεια προ Σουφλιά

και έχεις ήδη υποβάλει αναθεώρηση προ Σουφλιά;

ή

θα υποβάλεις αναθεώρηση μετά από το νόμο Σουφλιά;

---------

δεν έχω καταλάβει καλά την ερώτηση

Link to comment
Share on other sites

'Εχω εκδόσει άδεια προ Σουφλιά , έχω υποβάλλει αναθεώρηση προ Σουφλιά για αλλαγές χρήσης (από κατοικία σε αποθήκες και από Η.Χ. σε κατοικία )και εσωτερικές διαρρυθμίσεις ,έχω και παράταση ισχύος επ' αόριστον και στο κτίριο μου είναι αποπερατωμένες και οι τοιχοποιϊες . Το ερώτημά μου είναι έχω εξάμηνο για να πάρω την άδεια ή κανονικά το 9μηνο ?

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω υπ' όψιν μου τη νομοθεσία για το 6μηνό αν και κάπου την πήρε το μάτι μου

 

κάποιος έχει αναρτήσει τη νομοθεσία

πάντως όχι σε αυτή τη συζήτηση

----------

λοιπόν βρήκα τη συζήτηση

http://www.michanikos.gr/showpost.php?p=131150&postcount=5

 

«Στις παραπάνω περιπτώσεις β`, γ`, δ` και ε`, οι προϊσχύουσες διατάξεις

εφαρμόζονται μόνο εάν η οικοδομική άδεια εκδοθεί ή αναθεωρηθεί σε διάστημα το

πολύ έξι (6) μηνών από την ισχύ των νέων διατάξεων. Η θέσπιση διαφορετικών

μεταβατικών διατάξεων από τις ανωτέρω και διαφορετικών ρυθμίσεων από τις

προβλεπόμενες στις επόμενες παραγράφους 2 και 3 επιτρέπεται μόνο για τις

ανωτέρω περιπτώσεις β`, γ`, δ` και ε` και μόνο αν η μεταβολή των γενικών ή

ειδικών πολεοδομικών διατάξεων ή κανονισμών θεσπίζεται κατ` εξουσιοδότηση του

άρθρου 4 του Ν. 1557/1985 για την προστασία παραδοσιακών οικισμών και συνόλων

ή της παρ. 1 του άρθρου 21 του Ν. 1650/1986 για την προστασία των περιοχών

που αναφέρονται περιοριστικά στις παραγράφους 1 έως και 4 του άρθρου 19του

ίδιου νόμου."

 

*** Τα εντός " " εδάφια αντικαταστάθηκαν ως άνω με την παρ.2 άρθρ.12

Ν.3212/2003,ΦΕΚ Α 308/31.12.2003.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια λέμε myri πιστεύω , το θέμα είναι η ερμηνεία του νόμου . Eγώ τουλάχιστον το μεταφράζω πως ναι μεν ισχύει το 6μηνο αλλά δεν καταργήθηκε και η παράγραφος 2 του άρθρου 26 αφού αναγράφει πως προστίθενται κι άλλοι παράγραφοι :

Άρθρο 12

Τροποποίηση και συμπλήρωση του άρθρου 26 του Ν. 2831/2000

1. Στο πρώτο εδάφιο της παρ. 1 του άρθρου 26 του Ν. 2831/2000 (ΦΕΚ 140 Α΄) οι λέξεις «με την επιφύλαξη

του άρθρου 4» διαγράφονται.

2. Τα πέντε τελευταία εδάφια της παρ. 1 του άρθρου 26 του Ν. 2831/2000 αντικαθίστανται ως εξής:

«Στις παραπάνω περιπτώσεις β΄, γ΄, δ΄ και ε΄, οι προϊσχύουσες διατάξεις εφαρμόζονται μόνο εάν η οικοδομική

άδεια εκδοθεί ή αναθεωρηθεί σε διάστημα το πολύ έξι (6) μηνών από την ισχύ των νέων διατάξεων. Η θέσπιση

διαφορετικών μεταβατικών διατάξεων από τις ανωτέρω και διαφορετικών ρυθμίσεων από τις προβλεπόμενες στις

επόμενες παραγράφους 2 και 3 επιτρέπεται μόνο για τις ανωτέρω περιπτώσεις β΄, γ΄, δ΄και ε΄ και μόνο αν η

μεταβολή των γενικών ή ειδικών πολεοδομικών διατάξεων ή κανονισμών θεσπίζεται κατ' εξουσιοδότηση του

άρθρου 4 του Ν. 1557/1985 για την προστασία παραδοσιακών οικισμών και συνόλων ή της παρ. 1 του άρθρου

21 του Ν. 1650/1986 για την προστασία των περιοχών που αναφέρονται περιοριστικά στις παραγράφους 1 έως

και 4 του άρθρου 19 του ίδιου νόμου.»

3. Στο άρθρο 26 του Ν. 2831/2000 προστίθενται παράγραφοι 6 και 7 ως εξής:

«6. Νομίμως υφιστάμενες χρήσεις κτιρίων ή εγκαταστάσεων σε περιοχές στις οποίες καθορίζονται ή

μεταβάλλονται οι χρήσεις γης διατηρούνται εκτός αν ορίζεται διαφορετικά με την κανονιστική πράξη καθορισμού

ή μεταβολής των χρήσεων.

Στις περιπτώσεις που ορίζεται διαφορετικά, καθορίζεται υποχρεωτικά και ο χρόνος απομάκρυνσης των μη

επιτρεπόμενων χρήσεων, ο οποίος δεν μπορεί να είναι μικρότερος των πέντε ετών, ανάλογα με τη χρήση, τους

ενδεχόμενους κινδύνους για το περιβάλλον, τις εκτιμώμενες επιπτώσεις στην επιθυμητή οργάνωση της περιοχής,

τα τεχνικά, οικονομικά και κοινωνικά δεδομένα, τη συμβολή τους στην οικονομία της περιοχής και το κόστος και

τις δυσκολίες μετεγκατάστασης. Κατά τη διάρκεια της προθεσμίας απομάκρυνσης, επιτρέπεται ο εκσυγχρονισμός

ή και η επέκταση των εγκαταστάσεων, εφόσον βελτιώνονται οι επιπτώσεις στο περιβάλλον από τη λειτουργία της

μονάδας, καθώς επίσης και εργασίες συντήρησης και επισκευής των κτιρίων που αποσκοπούν στην ασφάλεια και

την υγιεινή των διαβιούντων και εργαζομένων σε αυτά.

7. Οι διατάξεις του άρθρου αυτού εφαρμόζονται και όταν η τροποποίηση των γενικών ή ειδικών πολεοδομικών

διατάξεων θεσπίζεται κατ' εξουσιοδότηση της παρ. 1 του άρθρου 29 του Ν. 1337/1983.»

Οπότε αφού η άδεια μου είναι σε ισχύ και μάλιστα επ' αόριστον , την αναθεωρώ με τους παλιούς όρους δόμησης εφόρου ζωής .

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς δεν είμαι σίγουρη, είναι λεπτό το θέμα

 

αν έλεγε πρωτοκολληθεί εντός 6 μηνών θα ήταν πιο ευκολα τα πραγματα

όταν λέει εκδοθεί τρέχα γύρευε

ακόμη και το 9μηνο παίρνει παραταση, το 6 μηνο γιατί όχι;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να διατυπώσω το εξής ερώτημα:Οι οικοδομικές άδειες που κατατέθηκαν μέχρι 21.07.2009 και υπόκεινται στο παλιό καθεστώς περί ημιυπαιθρίων και υπογείου (1,50) μέσα σε πόσο χρονικό διάστημα θα πρέπει να έχουν διεκπεραιωθεί? 6 μήνες ή 9 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

6 μήνες.

 

βλέπε άρθρο 26 ν.2831/2000

Αρθρο 26

Εφαρμογή προϊσχυουσών διατάξεων

 

1. Οταν μετά την ισχύ του παρόντος νόμου τροποποιούνται οι γενικές ή

ειδικές πολεοδομικές διατάξεις ή οι κανονισμοί που ισχύουν σε περιοχές

εγκεκριμένων σχεδίων πόλεως ή σε οικισμούς γενικά ή σε εκτός σχεδίου

περιοχές (με την επιφύλαξη του άρθρου 4), εφαρμόζονται οι προϊσχύουσες

διατάξεις, εάν πριν από τη θέσπισή τους:

 

α) είχε εκδοθεί και εξακολουθεί να ισχύει νόμιμη άδεια οικοδομής.

 

β) είχε υποβληθεί στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία αίτηση για την

έκδοση ή την αναθεώρηση άδειας οικοδομής με όλα τα στοιχεία και

δικαιολογητικά, που απαιτούνται από τις οικείες διατάξεις,

 

γ) είχε εγκριθεί από τον αρμόδιο φορέα μέσα στην τελευταία τριετία

και ισχύει μελέτη ειδικού κτιρίου σχετική με τη λειτουργικότητά του με

ή χωρίς παρεκκλίσεις με βάση τις προϊσχύουσες διατάξεις,

 

δ) είχε υποβληθεί στην αρμόδια κατά περίπτωση υπηρεσία μέσα στο

τελευταίο έτος αίτηση με πλήρη αρχιτεκτονική μελέτη η οποία προβλέπεται

από σχετικές διατάξεις για τη χορήγηση άδειας οικοδομής,

 

ε) είχε προκηρυχθεί αρχιτεκτονικός διαγωνισμός σύμφωνα με τις

εκόστοτε ισχύουσες διατάξεις ή ύστερα από πρόσκληση εκδήλωσης

ενδιαφέροντος σύμφωνα με το άρθρο 11 παρ. 5 του ν. 716 /1977 (ΦΕΚ 295

Α`).

 

Στις παραπάνω περιπτώσεις β`, γ`, δ` και ε`, οι προϊσχύουσες διατάξεις

εφαρμόζονται μόνο εάν η οικοδομική άδεια εκδοθεί ή αναθεωρηθεί σε διάστημα το

πολύ έξι (6) μηνών από την ισχύ των νέων διατάξεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.