Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοποθέτηση κτιρίου σε πρώην πανταχόθεν


Recommended Posts

Αν το διπλανό οικόπεδο έχει κτίσμα μετά του ΄85 μπορείς να κολλήσεις ή να αφήσεις Δ, άσχετα με το τι έχει κάνει ο όμορος.

 

Το ότι αυτός άφησε Δ δε σημαίνει κάτι. Μπορεί να έγινε για λόγους αρχιτεκτονικούς, περιορισμούς κάλυψης, για να βγάλει ανοίγματα κλπ κλπ. Γενικά κι εγώ προτιμώ να αφήνω Δ όπου μπορώ παρά να κολλάω στα όριο και να "τυφλώνω" όλη την πλευρά αυτή του κτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία αλλά από εκεί ξεκινά το κακό :D

Το ότι επιβάλλεται απόσταση Δ οφείλεται σε απόφαση ΣτΕ που έκρινε ότι είναι αντισυνταγματικό οι πριν το '85 σε πρώην πανταχόθεν ελεύθερο να έχουν αφήσει απόσταση και να έρχεσαι εσύ και να κολλάς στο όριο !!!

 

Πάντως το να κολλήσει στο όριο θα δημιουργήσει γρίνιες στους δίπλα ... αυτό είναι το μόνο σίγουρο ....Μιλάω εκ πείρας !!!!!

 

Ειδικά αν στο εν λόγο οικόπεδο υπήρχε κτίσμα προ 85 οπότε και ο διπλανός άφησε Δ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ..

 

Γι' αυτό προσοχή !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :evil:

Link to comment
Share on other sites

Όντως στο οικόπεδο υπάρχει ακόμα παλαιό κτίσμα(πρό του ΄85) για το οποίο έχει εκδοθεί άδεια κατεδάφισης.Τελικά μάλλον θα επιλέξω τη λύση του κολλήματος παρά τις συνέπειες που μπορεί να επιφέρει αυτή.Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τις πληροφορίες σας.Μου ήταν πολύ χρήσιμες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Μπαίνω κι εγω στον πειρασμό να ρωτήσω.

Σε οικόπεδο που ισχύει το πρωην πανταχόθεν(Πανόραμα Θεσσαλονίκης), ο ένας εκ των 2 ομόρων (μετά του 85) έχει κολλήσει και ο άλλος έχει αφήσει 3μ προφανώς επικαλούμενος τα 9 μ σε μία πρόσοψη οικοπέδου 16.

Το δικό μου οικόπεδο έχει 16μ πρόσοψη και θέλω όπωσδήποτε να κολλήσω κι εγώ σε αυτόν που έχει κολλήσει......

Θεωρείται οτι αρκεί το γεγονός οτι και αυτός εχει κολλήσι οπότε κι εγώ μπορώ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.