Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Μεταλλικό πατάρι


 
EL-TORO

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους

Πρόκυται για το πρώτο μου μεταλλικό γιαυτό δείξτε ανοχή.

Η κατάσταση έχει ως εξής, είναι ένα γραφείο ισόγειο το οποίο κατα το ήμισυ (περίπου) έχει πατάρι με πλάκα από μπετόν. Μου ζητήθηκε να συνεχίσω το πατάρι αλλά να είναι μεταλλικό και το τελείωμα παρκέ...Το πατάρι αυτό(μαζί με το προηγούμενο) θα χρησιμοποιηθεί ως αποθηκευτικός χώρος και μετά από ένα διάστημα θα γίνει ένα δεύτερο γραφείο(έχει αρκετό ύψος). Θα είναι συνολικά 14 τ.μ και στο ύψους που θα μπούν τρέχουν δοκοί και κολώνες.

 

λεπτομερειες

γενικη κατοψη

 

Με μπλέ είναι 2 δοκοί IPE 120 που θα στερεωθουν με φλαντζες στις δοκους

με μωβ UPN 30x15 και

με πράσινο ξυλα 5cm x 5cm!

Σε πρωτη φάση δεν έκανα υπολογισμούς και πήρα τα ελάχιστα... μετά θα γίνουν λυγισμός, κάμψη,στρέβλωση

Πείτε τη γνώμη σας...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μια χαρά είναι

Αν μπορείς στήριξε την δοκίδωση κατευθείαν πάνω στο σκυρόδεμα χωρίς τα IPE.

Πιο εύκολα βάλε RHS

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κατασκευάζω ένα μεταλλικό εμπορικο κατάστημα ένα τμήμα του οποίου θα έχει πατάρι (μεταλλικο) 10χ7,5 με ενδιάμεση δοκό.. Οι τεγίδες που μπαίνουν στο πατάρι θα τοποθετηθούν στο επάνω μέρος των κύριων δοκών του παταριού, η στην επάνω στάθμη (ενδιάμεσα )?

Επίσης, σαν υλικό για το δάπεδο του παταριού, εκτός απο μπετόν τι άλλο μπορώ να χρησιμοποιήσω?

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Είναι θέμα κατασκευαστικής ευκολίας και διαθέσιμου ύψους το που θα μπουν οι τεγίδες. Για την δημιουργία δαπέδου, ανάλογα με την χρήση και την τελική επίστρωση μπορείς να βάλεις κόντρα πλακέ/ MDF / OSB κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με το ύψος....και μου φαίνεται πολυ πιο εύκολο να τοποθετηθούν οι τεγίδες στο πάνω μέρος των δοκών (λιγοτερες συνδέσεις...)

Αν βάλω ΜDF μήπως πρέπει να βάλω οριζόντιους διαγώνιους συνδέσμους? Οι τεγίδες μου είναι σε απόσταση 1,00μ

Link to comment
Share on other sites

1m είναι μάλλον πολύ για MDF. θα βάλεις επιτεγίδες ανά 40cm και θα αραιώσεις τις τεγίδες (περίπου ανά 1,80, φυσικά κατόπιν επίλυσης). Διαγώνια με ποιο σκεπτικό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.