Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταλλικό πατάρι


 
EL-TORO

Recommended Posts

Δηλαδη όπως τις στέγες .....

Όσο για τους διαγώνιους ...για περισσότερη ακαμψία αν και δεν χρειάζεται λόγω των τεγίδων....

Ακόμα μία ερώτηση,,,θα χρειασθούν μήπως κατακόρυφοι διαγώνιοι σύνδεσμοι για το πατάρι? Το πατάρι βρίσκεται στην γωνία του κτιρίου.όπου έχω έναν κατακόρυφο διαγώνιο σύνδεσμο ( του κτιρίου) θα χρειασθεί να τοποθετήσω ακόμα έναν στην άλλη πλευρά? (στο εσωτερικό του κτιρίου)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι ερωτήσεις σου είναι πολύ γενικές. Ανέβασε σχέδιο.

Σε γενικές γραμμές καλό είναι να βάλεις και απέναντι κατακόρυφο χιαστί. Επίσης με OSB να βάλεις και οριζόντια χιαστί( αντιανεμια)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω ΜDF μήπως πρέπει να βάλω οριζόντιους διαγώνιους συνδέσμους? Οι τεγίδες μου είναι σε απόσταση 1,00μ

γιατί να βάλεις τεγίδες, βάλε κανονικά δοκούς. μέχρι 40εκ θα τις βάλεις. επίσης κάτι άλλο. το πατάρι θα είναι αποθηκευτικός χώρος?

Κατασκευάζω ένα μεταλλικό εμπορικο κατάστημα ένα τμήμα του οποίου θα έχει πατάρι (μεταλλικο) 10χ7,5 με ενδιάμεση δοκό.. Οι τεγίδες που μπαίνουν στο πατάρι θα τοποθετηθούν στο επάνω μέρος των κύριων δοκών του παταριού, η στην επάνω στάθμη (ενδιάμεσα )?

που είναι η ενδιάμεση δεν μας λες

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει διάφραγμα να βάλει διαγώνιες, αν όχι με τη διαδοκίδωση καλύπτεται.

 

πότε μπορεί να μην θέλει διάφραγμα?

Βάζει κατακόρυφα χιαστί...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το OSB βιδωμένο με αυτοδιάτρητες κάθε 0,50m προσφέρει μικρότερη δυσκαμψία και αντοχή εντός επιπέδου έναντι ενός τυπικού χιαστί συνδέσμου;

Link to comment
Share on other sites

προσφέρει απλά αβέβαιη (γιατί το 0.50 και παντού είναι μια υπόθεση) και δύσκολα υπολογίσιμη δυσκαμψία.

 

Επίσης ακόμα και το τι θα μπει αν κατάλαβα καλά είναι και αυτό αβέβαιο μέχρι στιγμής.

Επίσης δεν ξέρεις καλά καλά πως είναι το πατάρι και το κατακόρυφους συνδέσμους απαιτεί. Αν βγαίνουν μεγάλοι μην περιμένεις να τα αναλάβει όλα το OSB?

 

Εγώ προσωπικά θα έβαζα για να είμαι εντάξει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.