Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρίζα τηλεφώνου


Fokos

Recommended Posts

Καλησπερα,

το σπιτι που μενω ειναι παλιο και υπαρχει μονο μια πριζα τηλεφωνου στο ενα απο τα 4 δωματια.

Με ποιον τροπο θα καταφερω να βαλω και σε αλλα δωματια πριζα με τις λιγοτερες απωλειες στη γραμμη ;

Με ενδιαφερει και για τηλεφωνικη συσκευη αλλα και για το router του adsl.

 

Ευχαριστω

 

Φώτης

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη ασυρματο ιντερνετ, σε λιγο καιρο θα βαλω ασυρματη δορυφορικη τηλεοραση, δεν παει πολυ να βαλω και ασυρματη πριζα? !!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις ασύρματο internet, ασύρματο τηλέφωνο και θέλεις να βάλεις πρίζα; Αν είναι για το τηλέφωνο υπάρχουν ασύρματα τηλέφωνα που 2-3 συσκευές παίρνουν σήμα από 1 πρίζα.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου fokos για να έχεις σε όλα τα δωμάτια πρίζα τηλεφώνου θα πρέπει να βρεις από που έρχεται το καλώδιο του τηλεφώνου από έξω και να κάνεις διακλάδωση και να πας σε κάθε δωμάτιο!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις ασύρματο internet, ασύρματο τηλέφωνο και θέλεις να βάλεις πρίζα; Αν είναι για το τηλέφωνο υπάρχουν ασύρματα τηλέφωνα που 2-3 συσκευές παίρνουν σήμα από 1 πρίζα.

 

Θελω γιατι 1ον εχει προβλημα η ασυρματη καρτα δυκτιου του λαπτοπ μου και 2ον το desktop μου, οπου αυτο χρησιμοποιώ πιο πολυ, δεν εχει ασυρματη καρτα δυκτιου και το γραφειο μου ειναι στο δωματιο που δεν εχει μπριζα.

Αυτος ειναι ο κυριως λογος και δεν θελω να εχω ενα καλωδιο ethernet να περναει μεσα απο ολο το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου fokos για να έχεις σε όλα τα δωμάτια πρίζα τηλεφώνου θα πρέπει να βρεις από που έρχεται το καλώδιο του τηλεφώνου από έξω και να κάνεις διακλάδωση και να πας σε κάθε δωμάτιο!

 

Ειμαι σε χωριο, παλιο σπιτι κλπ. Ειδα απεξω στο τοιχο, εχει ενα κουτι οπου βγαινουν 3 καλωδια, το ενα εξ αυτων παει στη μοναδικη πριζα τηλεφωνου που εχω εγω, τα αλλα 2 ομως... πανε στα σπιτια αριστερα -δεξια απο εμενα !!

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη αξιοπρεπώς φθηνή λύση που ξέρω είναι η εξής: παίρνεις καλώδιο UTP, καρφάκια και σφυρί και καλωδιώνεις τα δωμάτια γύρω - γύρω, πάνω από το σοβατεπί και γύρω από τις πόρτες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.